Sanja Vulić, političarka iz Republike Srpske, iznijela je oštre izjave o presudi koja se priprema za predsjednika Milorada Dodika, ističući ozbiljne posljedice koje bi takva presuda mogla imati na Bosnu i Hercegovinu (BiH). Prema njenim riječima, presuda Dodiku značila bi ozbiljan udar na Dejtonski mirovni sporazum i dovela bi do raspada države. Vulićeva je jasno naglasila da njen govor nije prijetnja, već upozorenje temelji se na činjenicama, te da BiH “u narednih 48 sati” može izgubiti svoju stabilnost, ukoliko se nastave takvi pravosudni postupci.
Vulić je izričito izjavila da bi presuda protiv Dodika zapravo značila oduzimanje prava srpskom narodu u BiH. Naglasila je da bi takva presuda imala dalekosežne političke posljedice, ne samo za Srbe, već i za ostale konstitutivne narode u zemlji. Ona smatra da je Dodik, kao izabrani predsjednik Republike Srpske, legitimni predstavnik svog naroda, te da presuda protiv njega ne bi bila samo politička odluka, već i prijetnja svim konstitutivnim narodima. Postavila je pitanje: “Da li Nedim Ćosić, Milanko Kajganić i Sena Uzunović mogu odlučivati tko će biti moj predsjednik?” Vulić se protivi svakom pokušaju da se presudama utiče na političku volju naroda, podsjećajući na Dejtonski sporazum, koji je temelj budućnosti zemlje i daje ravnotežu svim narodima i entitetima.
Vulićeva je dalje iznijela kritiku na račun pravosudnog sistema u BiH, kojeg optužuje za pokušaj raspakivanja Dejtona i prekršaj ravnopravnosti naroda. Prema njenim riječima, pravosuđe BiH ne samo da podriva suverenitet Republike Srpske, već i krši osnovne principa na kojima je izgrađena država. Ona je oštro napala sudove zbog njihovih presuda protiv Dodika, naglašavajući da ako se Dodiku zabrani političko djelovanje, to bi značilo i zabranu za srpski narod da bira svoje predstavnike. Pitala je: “Ko ima pravo da nam oduzme našeg izabranog predsjednika?” Istakla je da se Dodik nije ogriješio o zakon, nego je samo radio svoj posao, te stoga svaki pokušaj njegove političke eliminacije predstavlja neprihvatljivo kršenje prava Srba na ravnopravnost u zemlji.
S obzirom na trenutnu situaciju, Vulićeva također poziva na bojkoti svih aktivnosti koje podržavaju takve presude, poručujući da SNSD (Stranka nezavisnih socijaldemokrata) neće učestvovati u sjednicama gdje se podržavaju takve odluke. Ona je ukazala na to da zakon po kojem se sudi Dodiku nije donesen u Parlamentu BiH, te da se svako političko suđenje temelji na nezakonitim i neprihvatljivim odlukama. Vulićeva je također upozorila da nijedna politička snaga, ma koliko kritički gledala na Dodikovu retoriku, ne može opravdati političke progone koji prijete da se nastave.
Na kraju, komentirala je širu političku situaciju, posebno se osvrnuvši na međunarodni kontekst. Vulić je upozorila da, ukoliko bi se dozvolilo “raspakivanje BiH”, to ne bi utjecalo samo na Srbe, već bi imalo globalne posljedice. Pomenula je izjave koje su se širile u Sarajevu, kako je u Republici Srpskoj vjerovano da bi pobjeda Donalda Trumpa na američkim izborima mogla pokrenuti promjene u globalnoj političkoj dinamici. Prema njenom mišljenju, međunarodni faktori trebaju prestati s poigravanjem s mirom i stabilnošću BiH, jer bi to moglo dovesti do još većih nesigurnosti u regiji.
Za Vulić i druge političke aktere iz Republike Srpske, ključna je zaštita suvereniteta i ravnoteže među narodima. Smatraju da BiH može opstati jedino ako poštuje prava svih svojih naroda i ne dopušta da presude politički oblikuju sudbinu države. Dodala je da bi svaki pokušaj da se krši Dejtonski mirovni sporazum mogao izazvati neprihvatljive političke reakcije i doveo bi do novih podjela u zemlji, što bi imalo trajne posljedice po sve njene građane.
Na kraju, Vulićeva je naglasila da BiH ne smije postati poligon za međunarodne političke eksperimente, niti smije biti žrtva pokušaja da se ospori temeljni princip ravnopravnosti svih naroda. Ona smatra da pravosudne institucije i politički lideri u zemlji moraju djelovati u skladu s zakonima i ustavnim normama, te da je jedini put za očuvanje stabilnosti u regiji poštovanje prava svakog naroda. Dodala je da samo kroz dijalog i poštovanje prava svih konstitutivnih naroda BiH može opstati kao stabilna i funkcionalna država, te da je sada vrijeme za odgovorne i mudre političke odluke koje neće ugroziti budućnost zemlje.