Nedavno je došlo do značajnog političkog preokreta u BiH nakon otkazivanja zajedničke sjednice oba doma Parlamentarne skupštine BiH. Sanja Vulić, šefica Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu, obratila se medijima, iznoseći ozbiljne optužbe na račun institucija, tvrdeći da je prekršen Ustav BiH. Vulić je jasno poručila da je trenutna situacija dovela do toga da je vlast prisiljena prekršiti član 4. Ustava BiH, koji nalaže da Kolegijum oba doma mora biti sastavljen od predstavnika svih naroda u BiH. Prema njenim riječima, trenutni sastav Predstavničkog doma nije u skladu s tim, jer ne uključuje predstavnika srpskog naroda.
Ona je naglasila da je nepoštovanje Ustava ozbiljan problem, posebno u kontekstu dejtonske BiH, kojoj se političari zaklinju, a ipak dolazi do rušenja tih osnovnih principa. Vulić je dodatno pojasnila da, budući da trenutno ne postoji srpski predstavnik u Kolegijumu, nije bilo moguće prisustvovati sjednici oba doma, što je bila njihova jasna politička pozicija. Naglasila je kako im je žao zbog otkazivanja, ali kako nisu u mogućnosti prihvatiti sudjelovanje u radu institucija koje smatraju neustavnim.
U svom izlaganju, Vulić je uputila ozbiljnu kritiku onima koji, kako je rekla, “kunu u dejtonsku BiH, a svojim postupcima zapravo ruše temelje ustavnog sistema”. Ovaj stav SNSD-a nije bio novost, jer je stranka već ranije naglašavala značaj usklađenosti sa ustavnim principima i ravnotežom među narodima. SNSD je insistirao na ravnopravnom predstavljanju svih naroda, što uključuje i adekvatnu zastupljenost srpskog naroda u institucijama BiH.
Vulić je također komentirala prijedlog za imenovanje Borenovića kao srpskog predstavnika u Kolegijumu, rekavši da će se stranka odazvati ukoliko dođe do glasanja o imenovanju ovog kandidata. Naglasila je kako će SNSD nastaviti sudjelovati u parlamentarnim aktivnostima u punom kapacitetu čim se pozicija srpskog člana Kolegijuma popuni, jer, kako je dodala, samo tada će moći ostvariti punopravno učešće. Do tog trenutka, SNSD neće davati svoj pun doprinos, jer smatraju da je važno poštovati ustavne principe i ravnotežu moći među narodima.
Na pitanje o političkoj blokadi i krizi u BiH, koju su spominjali mediji, Vulić je reagirala ističući da je SNSD uvijek bio dobar partner u političkom procesu, nastojeći balansirati interese svih naroda. Istaknula je da su se zauzeli za srpske interese i da su istovremeno uvažavali i druge narode u BiH, odbacujući optužbe da je stranka odgovorna za trenutačne političke poteškoće.
Na osnovu svega navedenog, Sanja Vulić je jasno stavila do znanja da SNSD neće prihvatiti neustavne odluke i da je ustavna ravnoteža ključ za stabilnost i funkcioniranje BiH kao države. Partija je spremna poduzeti odgovarajuće korake kako bi osigurala da sve političke odluke budu u skladu sa Ustavom BiH i principima Dejtonskog mirovnog sporazuma. S obzirom na kompleksnost političke situacije, ključno je osigurati ravnopravnu zastupljenost svih naroda, kako bi se izbjegle daljnje napetosti i omogućio konstruktivan dijalog među svim političkim akterima u zemlji.
U zaključku, trenutna situacija u BiH pokazuje da postoji duboko ukorijenjeni politički problem koji se odnosi na poštivanje ustavnih prava i ravnoteže moći među narodima. Stranke poput SNSD-a naglašavaju važnost očuvanja Dejtonskog okvira, koji je, prema njihovim riječima, temelj stabilnosti i funkcionalnosti države. Političke napetosti, kao i pitanje srpske zastupljenosti, trebaju biti razjašnjene kako bi BiH mogla napredovati u procesu evropskih integracija i postati stabilna i ujedinjena zemlja.
S obzirom na trenutnu političku dinamiku, jasno je da će SNSD i druge političke stranke iz Republike Srpske nastaviti istupati u skladu s ustavnim načelima i interesima svog naroda. Vulić je također istaknula da će biti spremni na daljnje pregovore i političke akcije, ali samo u slučajevima kada se postigne ravnoteža u institucionalnoj zastupljenosti. Političke tenzije neće biti lako razriješene bez usklađivanja svih stranaka, a sve odluke koje uključuju važne ustavne promjene ili postavljanje novih članova u ključne državne institucije moraju biti utemeljene na poštovanju prava svih naroda. Ova situacija pokazuje kako političke stranke u BiH često moraju balansirati između lokalnih interesa i državnih prioriteta, što iznova testira funkcionalnost same države.