U kontekstu Zakona o graničnoj kontroli, predsjednica Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Sanja Vulić, istaknula je da je donošenje ovog zakona ključni korak ka osiguravanju da table dobrodošlice u Republiku Srpsku nikada više ne budu predmet osporavanja. Vulićeva je podsjetila na događaje iz 2023. godine, kada je zakon o graničnoj kontroli, koji je predložio tadašnji ministar bezbjednosti Selmo Cikotić, pao zbog primjedbi SNSD-a. Naime, jedna od ključnih zabrinutosti koju je iznio SNSD bila je mogućnost zabrane tabli “Dobrodošli u Republiku Srpsku” na granicama, što bi za mnoge bilo politički i kulturno neprihvatljivo. Ovaj zakon se stoga suočavao s velikim izazovima u vezi s poštovanjem prava Republike Srpske na njen identitet i simboliku.

Sanja Vulić naglasila je da su SNSD i Srpski klub u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH uspjeli osigurati da table dobrodošlice više nikada ne budu predmet spora. Ovaj pomak postignut je zahvaljujući aktivnom zalaganju ministra bezbjednosti Nenada Nešića i njegovog tima, kao i institucijama Vlade Republike Srpske. Kroz usaglašavanje teksta zakona i intenzivnu saradnju, došlo se do zaključka da ne postoji prostor za dalja osporavanja tabli, te da su one sada zaštićene zakonom. Ovaj ishod, prema Vulićevoj, predstavlja jasnu pobjedu za Republiku Srpsku i njen suverenitet u okviru Dejtonske BiH.

SNSD je, prema njenim riječima, stranka koja prioritizira interese Republike Srpske i uvijek će se zalagati za njenu zaštitu unutar BiH. U tom kontekstu, Vulićeva je istaknula da njihova politika nije zasnovana na lažnim obećanjima o zapošljavanju u institucijama BiH, već na poštovanju Dejtonskog sporazuma i svim pravima koja Republika Srpska ima. Ovaj pristup, prema njenim riječima, jasno se odražava i u njihovom glasanju, čime se potvrđuje njihova dosljednost u nastojanjima da osiguraju ravnotežu u političkom sistemu zemlje. SNSD ostaje čvrst u uvjerenju da se mora poštovati ustavni okvir BiH i prava svih njenih entiteta, posebno Republike Srpske.

S druge strane, Radovan Kovačević, delegat Kluba Srba u Domu naroda, spomenuo je hitnu proceduru kojom su neki pokušali progurati Zakon o graničnoj kontroli. On je, međutim, primijetio da su delegati opozicije iz Republike Srpske bili uzdržani tijekom glasanja o ovom pitanju. Kovačević je ukazao na činjenicu da su delegati iz SDA i njihovih partnera kontaktirali opoziciju, ali su isto učinili i sa SNSD-om. Dok su politički akteri iz opozicije razgovarali u Sarajevu, delegati SNSD-a su se sastali sa predstavnicima iz Republike Srpske koji su insistirali na tome da table “Dobrodošli u Republiku Srpsku” ostanu neupitne. Prema njegovim riječima, SNSD se nikada ne bi upustio u politiku trgovanja nacionalnim interesima, a njihov fokus ostaje na odbrani interesa Republike Srpske.

Ovaj politički razvoj, prema Kovačeviću, jasno ukazuje na razliku između ponašanja SNSD-a i opozicije. I dok opozicija nije pokazivala odlučnost da zaštiti ključne simbole Republike Srpske, SNSD je bio čvrst u svojim stavovima, smatrajući da table dobrodošlice predstavljaju važan simbol i da njihovo uklanjanje nikako ne može biti prihvaćeno. Kovačević također napominje da je SNSD u tom smislu odigrao ključnu ulogu u osiguravanju političkog konsenzusa i stabilnosti, koji omogućava da se zakon donese u skladu s interesima svih naroda u BiH.

Zaključno, donošenje Zakona o graničnoj kontroli i osiguranje prava na table dobrodošlice predstavlja značajan politički iskorak za Republiku Srpsku. Ovaj zakon ne samo da je zaštita identiteta Republike Srpske, već i jasna poruka da će SNSD uvijek stajati u odbranu prava entiteta unutar BiH. S obzirom na dosadašnje političke turbulencije, ovaj zakon može biti temelj za dalji razvoj Republike Srpske i njene uloge unutar BiH.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here