Zasjedanje Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine donijelo je niz važnih tema, među kojima se ističu izmjene Zakona o sigurnosti saobraćaja. Sjednica je započela kroz mehanizam postavljanja poslaničkih pitanja na koja su članovi Vijeća ministara odgovarali odmah, usmeno, nakon čega je uslijedilo utvrđivanje dnevnog reda. Glavni fokus javnosti i medija bio je usmjeren na prijedlog zakona koji bi konačno mogao stati u kraj sve prisutnijoj pojavi bahate vožnje na bh. cestama, čime bi se ujedno povećala sigurnost svih učesnika u saobraćaju.
Navedeni prijedlog izmjena i dopuna Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH predložili su poslanici SDP-a BiH, Saša Magazinović i Jasmin Imamović, a zakon je razmatran u prvom čitanju. Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma prethodno je već podržala osnovne principe ovog zakona, što je otvorilo vrata za dalju zakonodavnu proceduru.
Cilj predloženih izmjena je jasan – stvaranje pravnog okvira koji će omogućiti efikasnije sankcionisanje nesavjesnih vozača te pružiti policiji i pravosuđu alatke za prevenciju saobraćajnih tragedija koje su, nažalost, učestala pojava. Kroz unapređenje zakonskih rješenja, namjera je da se poveća nivo odgovornosti svih učesnika u saobraćaju i smanji broj nesreća koje najčešće izazivaju oni koji svojim ponašanjem grubo krše pravila.
Ključne promjene koje donosi zakon uključuju:
-
Preciznije definisanje pojmova, kako bi se izbjegle zloupotrebe u pravnim postupcima i smanjile mogućnosti izbjegavanja kazni.
-
Uvođenje definicije obijesne (bahate) vožnje, kojom se označava svako ponašanje vozača u suprotnosti s osnovnim pravilima saobraćaja.
-
Jasno navođenje konkretnih primjera obijesne vožnje, kao što su:
-
Višestruki prolazak kroz crveno svjetlo,
-
Prekoračenje brzine za više od 40 km/h u naseljenom mjestu i 60 km/h van naselja,
-
Nepropisno preticanje preko pune linije,
-
Vožnja pod uticajem alkohola (1,5 g/kg i više),
-
Učešće u saobraćaju pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
-
Pored ovih definicija, novi zakon predviđa i konkretne kazne, koje su značajno pooštrene u odnosu na dosadašnje:
-
Za običnu bahatu vožnju propisana je:
-
Novčana kazna u iznosu od 2.000 do 3.000 KM,
-
Oduzimanje vozačke dozvole na šest mjeseci,
-
Dodjela dva kaznena boda.
-
-
Ukoliko bahata vožnja rezultira saobraćajnom nesrećom, kazne se dodatno povećavaju:
-
Novčana kazna u iznosu od 3.000 do 5.000 KM,
-
Devet mjeseci oduzimanja vozačke dozvole,
-
Dodjela četiri kaznena boda.
-
Ove mjere imaju za cilj da djeluju i preventivno i represivno, kako bi vozači dvaput razmislili prije nego se upuste u rizična i neodgovorna ponašanja za volanom.
Na istoj sjednici, poslanici su raspravljali i o drugim zakonodavnim inicijativama. Zbog izostanka saglasnosti Kolegija Predstavničkog doma, u drugom krugu glasanja odlučivat će se o više prijedloga, uključujući:
-
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mjeriteljstvu BiH, koji je predložila Komisija za borbu protiv korupcije.
-
Prijedlog zakona o dopunama Zakona o parlamentarnom nadzoru, koji su predložili poslanici: Jasmin Emrić, Zlatan Begić, Elvisa Hodžić i Šemsudin Mehmedović.
Također, u drugom krugu glasanja će se odlučivati o rezoluciji kojom se osuđuje djelovanje vlasti entiteta Republika Srpska protiv ustavnog poretka BiH. Ova rezolucija, koja je već bila tema ranije sjednice, poziva na odlučno djelovanje nadležnih državnih institucija kako bi se sačuvao mir, zaštitio ustavni poredak i osiguralo poštivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Predlagači su brojni poslanici iz različitih stranaka, među kojima su: Šerif Špago, Edin Ramić, Safet Kešo, Midhat Čaušević, Nermin Mandra, Denijal Tulumović, Amor Mašović, Šemsudin Dedić, Milan Dunović, Vlatko Glavaš i Zlatan Begić.
Na dnevnom redu sjednice nalazi se i niz tehničkih tačaka koje uključuju razmatranje izvještaja i informacija, kao i davanje saglasnosti za ratifikaciju međunarodnih ugovora i sporazuma.
Na kraju, ova sjednica označava važan korak ka povećanju odgovornosti u saobraćaju, ali i širi pokušaj Parlamenta BiH da adresira pitanja koja se tiču pravnog uređenja i političke stabilnosti države. Uvođenjem strožijih mjera protiv nesavjesne vožnje šalje se snažna poruka – da se više neće tolerisati ponašanja koja ugrožavaju sigurnost građana. Pored saobraćaja, razmatrane su i važne političke i pravne teme koje ukazuju na potrebu za većom institucionalnom odlučnošću i dosljednom zaštitom ustavnog poretka.