U posljednje vrijeme, politička scena u Bosni i Hercegovini ponovo je uzburkana, posebno u kontekstu obeležavanja Dana državnosti Srbije na teritoriji BiH. Stranka demokratske akcije (SDA) osudila je ovaj događaj, smatrajući ga direktnim napadom na teritorijalni integritet BiH. SDA ističe da je izmišljanje nepostojećeg Dana državnosti Republike Srpske u suprotnosti sa zakonima zemlje i predstavlja čin otvorene agresije. Ovo nije prvi put da Srbija, uz podršku političkog lidera Milorada Dodika, krši Dejtonski mirovni sporazum, što još jednom podvlači politiku destabilizacije koju vodi aktuelna vlast.
SDA u svom saopćenju naglašava da je ovaj put u međunarodnoj javnosti postalo jasno da Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, ne pokušava više sakriti svoj stvarni politički kurs. Umjesto da održi sliku umjerenog lidera, Vučić je odlučio da svoje namjere otvori prema svijetu, pozivajući se na ratnu retoriku i sjećanje na prošle sukobe. SDA podsjeća na njegove prijetnje iz prošlih godina, poput one da će za jednog Srbina poginuti sto muslimana, što jasno pokazuje opasne nacionalističke tendencije koje Vučić ponovo iznosi. Stranka tvrdi da je sada, bez obzira na pokušaj smirivanja međunarodne javnosti, njegova prava politika u potpunosti otkrivena.
SDA također naglašava da se Vučić i Dodik možda trenutačno bore za očuvanje svojih političkih pozicija, ali to nije njihov jedini motiv. Njihova politika, kako tvrde iz SDA, već je jasno definisana kroz nekoliko ključnih dokumenata, među kojima se izdvaja Deklaracija svesrpskog sabora i Memorandum SANU-a, a svi ovi dokumenti ukazuju na širu strategiju kojom se nastoji ostvariti integracija svih Srba u jedan širi politički okvir. Ovi dokumenti i izjave, prema stavu SDA, jasno pokazuju dugoročne ciljeve koji idu u pravcu stvaranja političkog utjecaja Srbije na cijelom Balkanu, čime se krši suverenitet i teritorijalna cjelovitost BiH.
S obzirom na ozbiljnost situacije, SDA poziva na hitnu reakciju institucija Bosne i Hercegovine. Umjesto što se provode neodređene izjave, SDA zahtijeva da predsjedništvo BiH i Ministarstvo vanjskih poslova odmah upute zvanične protestne note prema svim relevantnim međunarodnim faktorima, kao što su Washington, Brisel, i ostale ključne države i organizacije. Pored toga, SDA apeluje na Tužilaštvo BiH da pokrene odgovarajuće pravne postupke protiv svih onih koji su odgovorni za napad na ustavni poredak BiH i za nepoštivanje odluka Ustavnog suda. Prema njihovom mišljenju, ako ne dođe do brze reakcije, međunarodna zajednica, uključujući Vijeće za implementaciju mira, bit će suodgovorna za sve posljedice koje mogu uslijediti.
Za SDA je ključno da Bosna i Hercegovina reagira odlučno i pravovremeno kako bi se spriječio dalji razvoj političkih i vojnih prijetnji koje mogu ugroziti stabilnost regije. Iako međunarodni faktori imaju svoju ulogu u stabilizaciji situacije, prvenstvenu odgovornost snose institucije BiH koje, prema stavu SDA, moraju u potpunosti zaštititi ustavni poredak i suverenitet zemlje. Bilo kakva šutnja ili nedostatak konkretnih akcija s ove strane samo će povećati nacionalističke tendencije i izazvati daljnje političke i sigurnosne turbulencije.
Zaključno, politika Vučića i Dodika nastavlja se razvijati prema nacionalističkoj agendi, koja podriva temelje Dejtonskog mirovnog sporazuma i stvara dodatne podjele na Balkanu. SDA poziva na ujedinjeni odgovor svih relevantnih političkih faktora u BiH, ali i međunarodne zajednice, kako bi se spriječilo daljnje ugrožavanje mirnog suživota i stabilnosti regije. Preporučuju da BiH odmah poduzme potrebne korake kako bi se osigurala sigurnost i mir, jer su svi rizici trenutno prisutni, a posljedice mogu biti dalekosežne ako se ne djeluje na vrijeme.
Dodatno, situacija na političkom horizontu Bosne i Hercegovine zahtijeva jasnu i jedinstvenu strategiju svih političkih aktera u zemlji. U trenutku kada region postaje sve nestabilniji, reakcija BiH mora biti koordinirana i utemeljena na zakonskim normama i ustavnom poretku. SDA naglašava važnost jačanja međustranačkog dijaloga i angažmana svih relevantnih institucija kako bi se prevazišle podjele unutar zemlje, a posebno na političkom nivou. Samo zajedničkim radom može se osigurati mir, a i spriječiti daljnje podsticanje nacionalističkih retorika koje vode u konflikt. Međunarodna zajednica, iako ključna, ne može sama osigurati stabilnost u BiH; odgovornost je na unutarpolitičkom konsenzusu i spremnosti BiH da se suoči sa izazovima i spriječi mogućnost eskalacije sukoba.