Semir Efendić, načelnik Općine Novi Grad Sarajevo, reagirao je na izjave koje su se pojavile nakon nedavnog plavljenja podvožnjaka na VI transverzali u naselju Buča Potok. On je jasno iznio svoje stavove u vezi s odgovornošću za održavanje ovog infrastrukturnog objekta, ističući da Kantonalna direkcija za ceste ima isključivu odgovornost za njegovo održavanje. Efendić je ukazao na to da bi bilo jednako nerealno od općine Novi Grad očekivati da riješi problem plavljenja podvožnjaka kao što bi bilo tražiti od nje da se bavi problemima Javnog RTV servisa BiH samo zato što se zgrada servisa nalazi na području općine.
Naime, problem plavljenja podvožnjaka u Buča Potoku postao je izvor nesuglasica između Efendića i direktora Direkcije za ceste. Naime, direktor je naveo da su uzrok plavljenja “oluci spojeni u kanalizacionu mrežu” te da je lokalna zajednica odgovorna za propuste u održavanju. Međutim, Efendić je demantirao ove tvrdnje, objašnjavajući da plavljenje nije uzrokovano fekalnom kanalizacijom, već oborinskim vodama. Naselje Buča Potok, prema njegovim riječima, posjeduje separatnu kanalizacionu mrežu kojom upravlja kantonalno poduzeće KJKP ViK, a ne općinsko poduzeće.
Efendić je također podsjetio da je prilikom izgradnje kružnog toka prije desetak godina, u kojem su sudjelovali i Općina Novi Grad i Direkcija za ceste, općina sufinancirala ugradnju pumpe ispod podvožnjaka. Ova pumpa je trebala rješavati problem plavljenja, a njeno pravilno održavanje trebalo bi u 90% slučajeva spriječiti plavljenje podvožnjaka. Efendić naglašava da je tokom intenzivnih padavina u martu podvožnjak ostao nepoplavljen, no u slučaju izuzetno jakih padavina u kratkom vremenskom razdoblju, pumpa nije bila u mogućnosti obraditi sve količine vode, što je dovelo do plavljenja.
Kada se takvi incidenti dogode, firma koja je zadužena za održavanje sustava odvodnje, prema Efendiću, ima obavezu zatvoriti saobraćaj ispod podvožnjaka na kratko vrijeme dok se voda ispumpava. Iako se ponekad dogodi da vozači ignoriraju znakove zabrane i ostanu zaglavljeni ispod podvožnjaka, Efendić je naveo da je prošle godine Općina Novi Grad izradila projekt za poboljšanje kapaciteta pumpe, koji uključuje i prespajanje određenih kanala oborinske odvodnje u obližnji potok.
Iako je Općina Novi Grad dostavila ovaj projekt Direkciji za ceste, odgovor koji je dobila bio je vrlo štur, a umjesto konkretnih akcija, Direkcija je samo izrazila podršku projektu, što je Efendića iznerviralo. On smatra da Direkcija za ceste nije obavila svoj posao, te da bi projekt trebao biti realiziran od strane institucije koja upravlja tom infrastrukturom. Naglasio je kako je Općina Novi Grad već investirala značajna sredstva u rješavanje problema oborinske odvodnje na lokalnim saobraćajnicama, dok za kantonalne projekte ne može djelovati bez adekvatnih sporazuma.
Sredstva koja Direkcija za ceste dobija od indirektnih poreza višestruko su veća od onih koje Općina Novi Grad dobija, zbog čega se postavlja pitanje opravdanosti ulaganja općinskih sredstava u projekte koji se tiču Kantona, koji već ima sredstva za tu svrhu. Efendić naglašava da je neprihvatljivo da općina financira projekte koje je isključivo odgovoran Kanton.
Kroz ovu situaciju, Efendić je ukazao na probleme u koordinaciji i komunikaciji između općinskih i kantonalnih vlasti, te na nejasne odgovornosti koje često dovode do nesuglasica i propuštanja u rješavanju infrastrukturnih problema. Njegov komentar na cijelu situaciju jasno ukazuje na potrebu za boljom koordinacijom i podjelom odgovornosti između lokalnih i kantonalnih vlasti kako bi se spriječile daljnje nesreće poput plavljenja podvožnjaka.
Za kraj, cijela ova situacija može poslužiti kao podsjetnik na važnost jasnog razgraničenja odgovornosti i efikasnog upravljanja infrastrukturnim projektima. Zadovoljstvo građana i rješavanje problema u zajednici ne bi smjeli biti kompromitirani neslaganjima među institucijama koje bi trebale surađivati u interesu javnog dobra.
Na kraju, važno je istaknuti da je za efikasno rješavanje infrastrukturnih problema nužno imati jasnu podjelu odgovornosti između svih relevantnih institucija. Dok općina može pružiti podršku u rješavanju lokalnih problema, bitno je da kantonalne vlasti preuzmu odgovornost za one projekte i zadatke koji su u njihovoj nadležnosti. Samo kroz transparentnu komunikaciju i suradnju moguće je osigurati bolje uvjete za građane, spriječiti ponavljanje sličnih problema i osigurati održivost infrastrukture na duži rok. Pored toga, trebali bi se osigurati resursi i stručnost za pravovremeno održavanje ključnih infrastrukturnih objekata, poput podvožnjaka, kako bi se izbjegli incidenti koji ugrožavaju sigurnost i svakodnevni život građana.