U svjetlu najnovijih političkih dešavanja u Bosni i Hercegovini, javnosti je predstavljen dokument koji bi mogao označiti važan zaokret u smjeru stabilnosti, ekonomskog napretka i europskih integracija države. Platforma za mir, stabilizaciju, europsku budućnost i ekonomski napredak Bosne i Hercegovine rezultat je dogovora stranaka koje pripadaju takozvanoj “Trojci” iz oba bh. entiteta – Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske. Njena važnost leži u pokušaju konsolidacije političke volje oko ključnih reformskih pitanja, a krajnji cilj je prevazilaženje dosadašnjih političkih blokada koje su onemogućavale napredak.

Dokument je dostavljen svim parlamentarnim strankama, izuzev SNSD-a, dok je istovremeno ponuđen strankama poput HDZ-a BiH, SDA i DF-a. Ovakav potez ukazuje na namjeru inicijatora da se ostavi prostor za što širu podršku, ali i da se jasno distanciraju od političkih aktera koji, prema mišljenju inicijatora, opstruiraju napredak.

Platforma sadrži niz temeljnih principa i ciljeva, a najvažniji među njima su:

  • Zalaganje za mir i vladavinu prava, kao i poštivanje Opšteg okvirnog sporazuma za mir;

  • Europski put BiH i aktivno zalaganje za ispunjavanje uvjeta za otvaranje pregovora;

  • Povlačenje sredstava iz EU fondova putem implementacije tzv. Plana rasta;

  • Diferencirane stope PDV-a kao mjera za fiskalnu prilagodbu i pravedniji porezni sistem;

  • Uvođenje suvremenih tehnologija u izborni proces, uključujući skenerima glasačkih listića i opremu za verifikaciju identiteta birača;

  • Reformu izbornog zakona u skladu s presudama Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava.

U samom sadržaju sporazuma jasno se ističu i sljedeće ključne komponente:

  1. Funkcionalnost državnih institucija
    Političke stranke koje su usaglasile tekst sporazuma obavezuju se na stvaranje operativnog Vijeća ministara BiH i Parlamentarne skupštine BiH, čime se planira eliminacija blokada koje su ranije bile uzrokovane etničkim i stranačkim interesima.

  2. Ekonomski razvoj i infrastrukturni projekti
    Planira se brzo povlačenje 70 miliona eura kroz prvu tranšu sredstava iz EU fondova, kao i implementacija projekata ukupne vrijednosti od dvije milijarde KM, s ciljem poboljšanja svakodnevnog života građana.

  3. Usklađivanje zakonodavstva s pravom EU
    Predviđeno je intenzivno usklađivanje domaćih zakona s Aquis communautaire, što će dodatno olakšati europske integracije.

  4. Borba protiv korupcije
    Jedan od najistaknutijih dijelova Platforme je beskompromisna borba protiv kriminala, korupcije i političkog uticaja u radu javnih službi. Poseban akcenat stavljen je na reformu javnih nabavki, koje su često bile izvor korupcije i zloupotreba.

  5. Transparentnost i politička stabilnost
    Stranke su se dogovorile da će izbjegavati teme koje bi mogle proizvesti tenzije i umjesto toga uspostaviti monitoring tim koji će nadzirati provođenje dogovorenih mjera i redovno obavještavati javnost.

Jedan od ključnih aktera u ovom procesu, Šemsudin Mehmedović, predsjednik stranke Naprijed, izjavio je da njegova stranka snažno podržava Platformu. Iako fizički nije mogao prisustvovati potpisivanju zbog putovanja izvan zemlje, potpisat će je zamjenik predsjednika, dr. Vedad Silajdžić. Mehmedović je podvukao da bi bilo idealno da i Dragan Čović podrži dokument, ali ako se to ne dogodi, postoji dovoljna politička većina da se krene u eliminaciju antidržavnih elemenata iz svih razina vlasti.

Mehmedović u svom obraćanju iznosi i zabrinutost zbog djelovanja političkih aktera kao što su Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, za koje tvrdi da su spremni na radikalizaciju kako bi ostali na vlasti. On, međutim, vjeruje da im se politički kraj približava, a da se Bosna i Hercegovina mora okrenuti euro-atlantskom putu i konačnom raskidu s destruktivnim političkim obrascima.

U refleksiji na proteklu deceniju, Mehmedović konstatuje da je BiH bila zarobljena u korupciji, političkom klijentelizmu, razgradnji institucija i nesposobnosti vlasti da obezbijedi funkcionalnost države. Kao odgovor na to, stranka Naprijed odlučna je podržati proces eliminacije destruktivnih politika, bez obzira na političku cijenu.

On posebno ističe važnost jedinstva među probosanskim političkim subjektima, navodeći da nije presudno ko drži vlast, već da se zemlja izvuče iz političkog gliba i da se konačno pokaže odgovornost prema narodu i državi.

U konačnici, usvajanje i implementacija ove Platforme mogla bi označiti početak jedne nove, odgovornije političke ere u Bosni i Hercegovini, u kojoj će prioriteti biti stabilnost, evropske integracije, borba protiv korupcije i socijalno-ekonomski napredak. Dokument nudi ne samo tehničke smjernice za reforme već i političku deklaraciju o promjeni kursa, čime bi mogao postati presudan korak u obnovi povjerenja građana u državne institucije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here