Saslušanje u američkom Senatu, koje je prvobitno bilo fokusirano na nominacije ambasadora za nekoliko država, uključujući Hrvatsku, neočekivano je otvorilo prostor za ozbiljnu kritiku ponašanja političkih lidera iz Bosne i Hercegovine. Jedna od ključnih figura tokom saslušanja bila je demokratska senatorka Jeanne Shaheen, koja je iskoristila svoj nastup kako bi se osvrnula na stanje u regiji Zapadnog Balkana, a naročito na blokade koje, prema njenim tvrdnjama, dolaze od strane Dragana Čovića, lidera bosanskohercegovačkih Hrvata.

U uvodnom dijelu svog izlaganja, Shaheen je naglasila važnost odlučne i brze reakcije Sjedinjenih Američkih Država kada se u ovom regionu pojave problemi. Osvrnula se i na značaj Hrvatske u kontekstu Bosne i Hercegovine, tvrdeći da je ta zemlja ključna u procesima energetske tranzicije i udaljavanja Evrope od zavisnosti o ruskom gasu. Prema njenim riječima, čitav Balkan – a posebno BiH – ima potencijal da postane dio nove energetske infrastrukture Evrope, ali taj potencijal trenutno koče političke opstrukcije.

Shaheen je uputila konkretne riječi kritike na račun Dragana Čovića, direktno ga optuživši za zaustavljanje izgradnje strateški važnog projekta “Južna interkonekcija”. Radi se o inicijativi koja ima za cilj povezivanje energetskih mreža Hrvatske i BiH, čime bi se omogućila diverzifikacija izvora snabdijevanja gasom i smanjila ovisnost o Rusiji. Prema Shaheen, Čović koristi ovaj projekat kao sredstvo za političko trgovanje i jačanje svoje pozicije unutar zemlje, što ozbiljno ugrožava interese kako BiH, tako i šire regije.

Senatorka je izrazila zabrinutost i zbog ponašanja međunarodnih partnera, očekujući da će buduća američka ambasadorica u Hrvatskoj, Nicole McGraw, biti aktivna u provođenju diplomatskog pritiska na hrvatske vlasti kako bi uticale na Čovića da prekine s blokadama. Shaheen je jasno istaknula da će, ukoliko se ovakvo ponašanje nastavi, zatražiti uvođenje američkih sankcija protiv Čovića. Time je poručila da su SAD spremne konkretno djelovati ukoliko procijene da su ugroženi mir, stabilnost i energetska sigurnost regije.

U odgovoru na postavljena pitanja, McGraw je naglasila da je svjesna važnosti projekta Južne interkonekcije, te da će u saradnji s američkom ambasadom u Sarajevu i vlastima u Zagrebu raditi na njegovom pokretanju. Posebno je podvukla da bi realizacija projekta omogućila povećanje izvoza američkog ukapljenog gasa u regiju, što bi dodatno ojačalo ekonomsku i političku ulogu Hrvatske na Balkanu.

Tokom saslušanja, Shaheen je također spomenula značaj poštovanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, čime je indirektno ukazala na zabrinutost zbog sve češćih pokušaja destabilizacije političkog okvira BiH. Nada se, kazala je, da će McGraw biti čvrsta u svojoj diplomatskoj misiji i dosljedna u zaštiti mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini.

Ključne tačke koje su proizašle iz ovog saslušanja mogu se sumirati na sljedeći način:

Južna interkonekcija predstavlja strateški važan energetski projekat za regiju, čija realizacija zavisi od uklanjanja političkih prepreka.

Dragan Čović je, prema tvrdnjama Shaheen, glavna kočnica u provođenju ovog projekta.

Američki Senat i njegova tijela sve više pažnje poklanjaju političkoj situaciji u BiH, što pokazuje značaj koji ova zemlja ima u širem geopolitičkom kontekstu.

Sankcije su realna opcija ukoliko se nastavi s opstrukcijama, što dodatno pojačava pritisak na političke lidere u BiH.

Na kraju, ostaje otvoreno pitanje kako će se Čović i drugi relevantni politički akteri u BiH postaviti nakon ove snažne poruke iz Washingtona. Pozivi na odgovornost i međunarodni pritisci mogli bi konačno ubrzati realizaciju energetskih projekata koji ne samo da su vitalni za ekonomski razvoj BiH, već su i ključni za očuvanje njene političke stabilnosti i sigurnosti.

Ukoliko se riječi senatorke Shaheen pretoče u konkretne korake, posebno kroz američku diplomatiju i moguće ekonomske mjere, to bi moglo označiti novi pristup američke politike prema Balkanu – onaj koji ne toleriše političku trgovinu nauštrb interesa građana. To bi također bila snažna poruka da je vrijeme neodgovornog političkog ponašanja prošlo i da se od lidera u BiH očekuje odgovornost, vizija i saradnja za dobrobit svih naroda u zemlji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here