Slaven Raguž, lider Hrvatske republikanske stranke (HRS) i zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, iznio je oštre kritike prema radu aktuelne Vlade Federacije BiH. Naime, on je, govoreći pred sjednicu Parlamenta, izrazio svoje nezadovoljstvo zbog nekoliko odluka Vlade, od kojih je najviše spomenuta odluka o minimalnoj plati. Prema Ragužu, ova odluka je katastrofalna za ekonomiju zemlje, jer smatra da je negativno utjecala na mali i srednji sektor, koji je već u velikim problemima. On je, također, ukazao na činjenicu da je u posljednja tri mjeseca izgubljeno 8.000 radnih mjesta, što predstavlja ozbiljan problem za tržište rada u Federaciji BiH. Raguž smatra da su mala i srednja preduzeća najviše pogođena ovim promjenama, jer im je teško nositi se sa dodatnim troškovima, dok se istovremeno suočavaju sa stalnim povećanjem poreza i kompleksnim administrativnim procedurama.

Raguž dalje ističe da je, analizirajući strukturu ekonomije Federacije, jasno da je trenutna ekonomska politika potpuno pogrešna. On je upitao: „Ako je Federacija BiH u dobrom stanju, zašto se onda donosi ovakva odluka o minimalnoj plati? Zašto Vlada nije uvela odgovorne mjere za zaštitu poslodavaca?“ Raguž također naglašava da su mjere poput zaduživanja putem trezorskih zapisa i vrijednosnih papira pogrešne, jer smatra da će se novac prikupljen na taj način koristiti za krpanje budžetskih rupa, a ne za investicije u infrastrukturu ili druge razvojne projekte koji bi dugoročno mogli poboljšati ekonomsku situaciju.

Kritikujući trenutne vlasti, Raguž je usporedio rad aktuelnog premijera Nermina Nikšića s njegovim prethodnikom Fadilom Novalićem. On je istakao da je s Novalićem bilo moguće komunicirati i voditi dijalog, unatoč političkim razlikama. „Sa Novalićem se moglo razgovarati. On je uvažavao tuđa mišljenja. Mi smo bili kolege u Odboru za ekonomsku politiku, tu smo vodili prave političke borbe. Iako se nismo slagali, ipak je postojao prostor za konstruktivnu komunikaciju.“ Međutim, Raguž tvrdi da se sa sadašnjom vladom ne može voditi nikakav dijalog jer je vladajuća struktura potpuno zatvorena za bilo kakve prijedloge ili kritike. On ističe da aktuelna vlast ne samo da ne uvažava mišljenja oporbe, već ignorira i mišljenja vlastitih stručnih ljudi i ekonomista koji imaju drugačije prijedloge za rješenje ekonomskih problema.

Pored ekonomskih pitanja, Raguž se dotaknuo i aktuelne političke krize koja vlada u BiH. On je bio veoma pesimističan u vezi s mogućnostima za brzo rješenje trenutne situacije. Prema njegovim riječima, politička kriza neće nestati u skoroj budućnosti, jer je jasno da trenutni politički akteri koriste sve moguće alate da bi zadržali vlast i kupili vrijeme do izbora 2026. godine. Raguž smatra da će se i dalje poduzimati razne političke manevarske strategije, koje će izgledati kao da donose promjene, dok u stvarnosti neće doći do stvarnih reformi ili rješenja za ključne probleme države. On naglašava da će u tom periodu biti mnogo političkih poteza koji će samo smirivati trenutnu situaciju, ali neće donijeti konkretne rezultate za građane.

Zaključno, Raguž je istakao da se situacija u BiH neće promijeniti dok god trenutna politička elita bude na vlasti, jer su, prema njegovom mišljenju, svi njihovi potezi usmjereni na očuvanje vlasti, a ne na dobrobit naroda. On smatra da bi pravi pomak mogao nastati tek nakon izbora 2026. godine, kada bi se mogla formirati nova politička struktura koja bi se bavila stvarnim problemima zemlje, uključujući ekonomske reforme i borbu protiv korupcije. Na kraju, Raguž je poručio da je kritika vlasti nužna kako bi se pokrenuli stvarni procesi promjena koji će dugoročno poboljšati život građana i stabilnost zemlje.

Za kraj, Raguž je još jednom naglasio važnost odgovorne vlasti koja bi trebala prepoznati stvarne potrebe naroda, a ne samo političke igre koje služe očuvanju trenutnih pozicija moći. On je također ukazao na to da je uvođenje transparentnosti i odgovornosti ključ za izgradnju stabilne i prosperitetne budućnosti. Ukoliko se nastavi ignoriranje stručnih prijedloga i kritika iz opozicije, BiH bi mogla ući u još dublju političku i ekonomsku krizu, koja će teško biti izlječiva. Raguž smatra da su građani već nezadovoljni trenutnim stanjem i da će dolazak novih političkih snaga u budućnosti biti nužnost za ozbiljan politički i ekonomski zaokret.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here