U posljednjim vijestima vezanim uz rat u Ukrajini, nastale su značajne promjene u načinu na koji se vode pregovori o okončanju sukoba. Prema informacijama koje je prenio visoki ukrajinski vladin izvor za BBC, Ukrajina nije pozvana na predstojeće pregovore koji će se održati u Saudijskoj Arabiji između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije. Ova vijest izazvala je zabrinutost u Ukrajini, jer je mnogima jasno da bi svaki mirovni sporazum o Ukrajini trebao uključivati i ukrajinsku delegaciju. Iako je Keith Kellogg, američki specijalni izaslanik za Ukrajinu, izjavio da će Ukrajina biti uključena u pregovore, izvor iz Kijeva tvrdi da tamo neće biti nikakvih predstavnika Ukrajine.

I dok se u Saudijskoj Arabiji pripremaju pregovori, europski čelnici nisu pozvani na ovaj skup. Umjesto toga, na summitu u Parizu, koji je organizirao francuski predsjednik Emmanuel Macron, sastat će se europski lideri poput britanskog premijera Keira Starmera, njemačkog kancelara Olafa Scholza i predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen. Ovaj sastanak dolazi uslijed zabrinutosti da bi Europa mogla biti isključena iz ključnih pregovaračkih procesa u vezi s okončanjima rata. Sastanci u Saudijskoj Arabiji i Parizu dolaze nakon naglog ubrzanja događanja vezanih uz rat, uključujući razgovore američkog predsjednika Donalda Trumpa s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Pregovori u Saudijskoj Arabiji označavaju početak izravnih razgovora između SAD-a i Rusije, a Steve Witkoff, američki izaslanik za Bliski istok, najavio je sudjelovanje u pregovorima koji bi mogli dovesti do smanjenja napetosti. Nažalost, detalji o tim pregovorima još nisu jasni, a ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ponovo je naglasio da njegova zemlja nikada neće prihvatiti mirovni sporazum koji bi se postigao bez ukrajinskog pristanka. On je također istaknuo da Ukrajina ne može prihvatiti nikakve teritorijalne ustupke Rusiji, što dodatno komplicira proces pregovora. Zelenski je odlučno izjavio da Ukrajina neće prihvatiti nikakav sporazum između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije koji bi izostavio ukrajinske interese.

S obzirom na ove okolnosti, i američki predsjednik Trump i drugi visoki američki dužnosnici navode da će Ukrajina biti dio pregovora, iako detalji o tome kako će se to konkretizirati nisu razjašnjeni. Američki dužnosnici poput Mikea Waltza, savjetnika za nacionalnu sigurnost, naglasili su da će Ukrajina ostati u središtu razgovora, iako se sama Ukrajina neće fizički pojaviti na pregovorima u Saudijskoj Arabiji. Trump je također izrazio uvjerenje da bi Zelenski trebao biti uključen u pregovore, dok je izjavio da bi SAD mogao omogućiti europskim zemljama da kupuju američko oružje za Ukrajinu.

Međutim, Marco Rubio, američki senator, nije smatrao da će sastanci u Saudijskoj Arabiji biti dovoljno učinkoviti da donesu konkretne rezultate u kratkom roku. On je naglasio da je za postizanje trajnog mira potrebno uspostaviti službeni pregovarački proces između Ukrajine, Rusije i drugih ključnih aktera. Iako je situacija kompleksna, neki europski lideri poput britanskog premijera Starmera, izrazili su svoju odlučnost u podupiranju Ukrajine i stvaranju sigurnosnih jamstava.

Kroz sve ove izazove, Trump je nastavio s pokušajima ubrzanja procesa mirovnih pregovora. Osim što je govorio o svojim planovima za brzi završetak rata, izjavio je da je ukrajinsko članstvo u NATO-u “nepraktično”, čime je potencijalno otvorio vrata za ustupke Rusiji. Njegova administracija, zajedno s ministrima, nastavlja raditi na tome da se obustavi rat.

Za kraj, cijela situacija stvara snažnu zabrinutost među europskim liderima. Između ostalog, Pete Hegseth, američki ministar obrane, izjavio je da Europljani trebaju poduzeti više odgovornosti za financiranje ratnih napora, dok Zelenski poziva na stvaranje europske vojske. Time, Ukrajina traži veću sigurnost unutar Europe i manju ovisnost o SAD-u u smislu obrambene politike.

Na terenu, sukobi se nastavljaju, a ruski napadi dovode do novih stradanja i materijalnih šteta, kao što je to bio slučaj u Mikolajivu, gdje je ruski napad ostavio 100.000 ljudi bez struje. Unatoč svim političkim naporima, rat u Ukrajini i dalje ostaje ključna prijetnja stabilnosti Europe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here