U posljednjem izlaganju novinara Slobodana Vaskovića, iznesene su ozbiljne optužbe protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, koje ukazuju na moguću međunarodnu dimenziju njegovih aktivnosti, posebno u vezi sa Austrijom i njenim političkim tokovima. Prema navodima ovog novinara, Dodik se trenutno suočava sa sankcijama Austrije i Njemačke, a ove dvije zemlje su tek početak šireg evropskog odgovora na njegove političke poteze.

Naime, Dodik, zajedno sa Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem, stavljen je pod sankcije zbog navodnog rušenja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. U vezi s tim, Sud BiH je donio odluku o jednomjesečnom pritvoru za pomenutu trojicu, dok je za njima raspisana centralna potjernica. Ove mjere predstavljaju ozbiljan signal međunarodne zajednice da se destabilizacija pravnog sistema neće tolerisati, a posebno se pažnja usmjerava na Dodikove veze izvan granica BiH.

Jedan od ključnih razloga zbog kojih su austrijske sankcije Dodiku posebno problematične jeste njegovo duboko ukorijenjeno prisustvo u toj zemlji. Ne radi se samo o privatnoj imovini koju posjeduje, već i o mreži političkih saveznika, ponajviše unutar ultradesničarske Slobodarske partije Austrije (FPÖ). Vasković navodi da Dodik nije samo verbalno podržavao ultradesničare, već je tu podršku i finansijski potkrepljivao.

Prema informacijama do kojih je došao Vasković, Dodik je putem diplomatske mreže BiH, koju je djelimično stavio pod svoju kontrolu, u Austriju unio velike količine gotovine. Taj novac je, kako se tvrdi, djelimično upotrijebljen za finansiranje izborne kampanje Slobodarske partije, dok je ostatak sakriven u toj zemlji. Ovo predstavlja ozbiljno kršenje međunarodnog prava i zloupotrebu diplomatskog položaja, a austrijske vlasti, navodi Vasković, već su dokumentovale ove aktivnosti i moguće je da će pokrenuti istrage protiv Dodikovih saradnika sa prebivalištem u Austriji.

U svjetlu ovih navoda, postavlja se i ključno pitanje:
Odakle Dodiku toliko gotovinskih sredstava koja je iznio izvan zemlje? Izvori Vaskovića sugeriraju da se radi o desetinama miliona eura, što samo po sebi otvara mnoga pitanja o porijeklu tih sredstava i potencijalnim zloupotrebama javnih resursa.

U svom komentaru Vasković Dodikovu reakciju na sankcije Njemačke opisuje kao bahato nipodaštavanje vodeće EU sile, i to uprkos činjenici da stotine hiljada građana srpske nacionalnosti živi i radi u toj zemlji. Takvo ponašanje ocjenjuje kao neodgovorno i opasno, jer narušava diplomatske odnose i direktno ugrožava interese brojnih građana.

Još jedan zabrinjavajući momenat jeste Dodikovo otvoreno približavanje njemačkom ultradesničarskom AFD-u. Prema Vaskoviću, ovo jasno pokazuje da je Dodik potpuno skrenuo u ideološku sferu ekstremne desnice, što dodatno usložnjava njegovu poziciju i produbljuje jaz između njega i većine evropskih političkih faktora.

Da sumiramo, ključne tvrdnje iznesene u tekstu mogu se sažeti kroz sljedeće tačke:

  • Dodik, Višković i Stevandić pod sankcijama Njemačke i Austrije zbog rušenja ustavnog poretka BiH.

  • Austrija posebno reaguje jer Dodik ima imovinu i političku podršku u toj zemlji, naročito u krugu ultradesničarske FPÖ.

  • Kroz diplomatske kanale, Dodik je navodno unio desetine miliona eura gotovine u Austriju, dio kojih je utrošen za političke svrhe, a dio je deponovan.

  • Njemačka i druge članice EU pripremaju dodatne mjere koje uključuju zabrane ulaska i ekonomske sankcije.

  • Dodikovo javno ignorisanje značaja Njemačke i veze s AFD-om ukazuju na njegovu sve izraženiju povezanost sa ultradesničarskim pokretima.

Na kraju, sve ukazuje na to da bi se Dodik uskoro mogao suočiti s još težim međunarodnim posljedicama, ne samo zbog unutrašnjih političkih poteza, već i zbog sumnjivih finansijskih aktivnosti koje su već pod lupom nadležnih austrijskih institucija. Ozbiljnost optužbi, količina novca koja se spominje, kao i umiješanost diplomatskih kanala, ukazuju da bi čitav slučaj mogao prerasti u međunarodni skandal velikih razmjera.

U konačnici, sve ove optužbe i informacije koje iznosi Vasković otvaraju prostor za ozbiljnu međunarodnu pravnu i političku istragu. Ukoliko se ispostavi da su tvrdnje tačne, Dodik ne samo da bi mogao izgubiti političku podršku na domaćem terenu, već bi se suočio i s ozbiljnim krivičnim posljedicama u inostranstvu. Ovo bi moglo imati šire posljedice i za ugled Republike Srpske, jer bi se političke odluke jednog lidera mogle odraziti na percepciju cijelog entiteta. Stoga je važno da se svi navodi temeljito ispitaju, kako bi se osigurala odgovornost, transparentnost i zaštita pravnog poretka u zemlji i regionu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here