Gradonačelnik Banje Luke, Draško Stanivuković, iznio je jasnu poruku uoči sutrašnjeg ročišta predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku, upozoravajući na opasnosti koje može donijeti bilo kakva radikalizacija situacije. On smatra da bi reagiranje u obliku radikalnih mjera u slučaju nepovoljne sudske presude bilo izuzetno neodgovorno i neprihvatljivo. Stanivuković je naglasio da ozbiljni politički problemi zahtijevaju ozbiljan pristup, te da je najvažnije da se svi izazovi u RS-u rješavaju smireno i s mudrošću, a ne kroz histeriju ili ekstremne mjere. “Republika Srpska ne smije biti žrtvovana zbog jednog čovjeka”, izjavio je Stanivuković, osvrćući se na situaciju koja trenutno dominira političkim životom entiteta.
U njegovoj izjavi, radikalizacija je označena kao prijetnja koja može dovesti do ozbiljnih posljedica, posebno u kontekstu trenutnih političkih i pravnih postupaka. Prema njegovim riječima, najave drastičnih mjera, ako presuda bude nepovoljna za Dodika, predstavljaju sebičan i nedržavnički pristup, koji može imati štetne učinke na stabilnost Republike Srpske i njezine institucije. Stanivuković je naglasio da radikalizam nije rješenje, jer može samo dodatno polarizirati društvo i stvoriti nesigurnost u zemlji koja se suočava s mnogim izazovima. Smirenost i odgovorno državništvo ključni su za očuvanje ustavnog poretka Republike Srpske, zaključio je gradonačelnik.
Stanivuković je također postavio važno pitanje u vezi s pravima i sudbinama stotina drugih boraca koji se trenutno suočavaju s pravnim postupcima. On je upitao: „Šta je sa stotinama boraca kojima se sudi i koji su već osuđeni? Da li se njihova prava i sudbina ignorišu dok se pojedinačni slučajevi koriste za političke manipulacije?“ Ova izjava je pokušala ukazati na dvostruke standarde u odnosu na pravdu i pravni sustav. Gradonačelnik je istaknuo da presude koje je Sud BiH izrekao Srbima u prošlim godinama, uključujući i 2.700 godina zatvora, nisu izazvale političke turbulencije niti su zahtijevale povlačenje iz institucija. Ovakav kontrast u postupanju, prema Stanivukoviću, postavlja pitanje prioriteta i vrednovanja života ljudi u odnosu na političke interese pojedinaca.
Na kraju, gradonačelnik Banje Luke ističe da bi bilo koji oblik radikalnih mjera samo dodatno narušio političku i društvenu stabilnost. On se protivi stavu prema kojem je “čovjek koji vodi zemlju” važniji od svih onih koji su aktivno sudjelovali u stvaranju Republike Srpske. Prema njegovim riječima, prava svih građana, uključujući borce, trebaju biti uzeta u obzir, a ne smije se dopustiti da se politički procesi koriste u svrhu manipulacije ili osobnih interesa. Stanivuković je zaključio da će jedini ispravan put biti odgovorno i kolektivno odlučivanje svih političkih faktora unutar srpskog korpusa, uz naglasak na potrebu za složnom i koherentnom politikom koja će omogućiti očuvanje stabilnosti i integriteta Republike Srpske.
Stanivuković je također istakao da radikalne mjere nisu samo politički neprihvatljive, već mogu ozbiljno ugroziti i međunarodni položaj Republike Srpske. Svaka odluka koja bi uključivala eskalaciju ili nasilje mogla bi dodatno narušiti društvenu koheziju i izazvati negativne reakcije na globalnoj političkoj sceni. Uzimajući u obzir osjetljivost trenutne situacije u Bosni i Hercegovini, Stanivuković je naglasio važnost međunarodnog ugleda RS-a i opasnosti koje donosi bilo kakvo odstupanje od diplomacije i mirnog rješenja. Naime, dugoročni mir i stabilnost u regionu ovise o sposobnosti lidera da donose promišljene i odgovorne odluke, koje neće dovesti do daljnjeg pogoršanja odnosa s međunarodnom zajednicom i neće stvoriti dodatnu polarizaciju među narodima u zemlji. „Samo kroz mudrost i mirnu diplomaciju možemo održati naše pravo na autonomiju i očuvanje interesa Srba u Bosni i Hercegovini“, rekao je Stanivuković, podcrtavajući kako su stabilnost i poštovanje zakona ključni za budućnost RS-a.
Dodatno, Stanivuković je skrenuo pozornost na unutarnje političke procese koji također moraju biti usklađeni s širim društvenim i političkim interesima. Za njega je od ključne važnosti da se u budućim odlukama uzme u obzir širi politički konsenzus i angažman svih relevantnih političkih aktera, jer samo tako se može osigurati dugoročna stabilnost i prosperitet Republike Srpske. On je naglasio da radikalne odluke, koje bi bile vođene emocijama ili političkim motivima, ne mogu ponuditi trajna rješenja za izazove s kojima se RS suočava. Umjesto toga, neophodno je nastaviti dijalog među svim političkim faktorima, uključujući opoziciju i vladine stranke, kako bi se izgradila šira politička platforma koja neće biti vođena isključivo interesima jednog pojedinca ili stranke. Kroz takav pristup, dodao je, Republika Srpska može očuvati svoju unutarnju slogu i ostvariti dugoročnu političku stabilnost u složenim uvjetima političke stvarnosti Bosne i Hercegovine.