Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, otvoreno je zaprijetio kako ministri iz Republike Srpske (RS) neće podržati usvajanje Zakona o Sudu BiH na sjednici Vijeća ministara BiH. Ova najava dolazi u trenutku kada se razmatra prijedlog zakona koji bi mogao imati značajan utjecaj na pravosudni sistem u BiH. Košarac je jasno naglasio stavove koje ministri iz RS imaju prema ovom zakonu, objašnjavajući da će se držati zaključaka Narodne skupštine RS, koji su ključni za donošenje odluka na državnom nivou.
Košarac je istaknuo da srpski ministri u Vijeću ministara BiH podržavaju usvajanje zakonodavnih rješenja koja su u skladu s evropskim standardima, ali uz potpunu vidljivost Republike Srpske i poštovanje ustavnih nadležnosti u svim procesima. To znači da je Košarac posebno fokusiran na očuvanje autonomije RS i njenog prava da aktivno učestvuje u zakonodavnom procesu na nacionalnom nivou. Po njegovim riječima, neprihvatljivo je da se na dnevni red stavi Nacrt zakona o Sudu BiH bez prethodne saglasnosti Narodne skupštine RS.
U tom kontekstu, on je naglasio kako bi razmatranje zakona o Sudu BiH na sjednici Vijeća ministara bilo neprihvatljivo dok Narodna skupština RS ne zauzme službeni stav o ovom prijedlogu. Košarac je izjavio da ministri iz RS poštuju sve zaključke donesene od strane Narodne skupštine, što uključuje i obvezu da svi zakoni koji imaju potencijalni utjecaj na evropske integracije BiH prvo moraju biti razmatrani na tome nivou prije nego što se nastavi s njihovim razmatranjem na državnom nivou.
Ovaj stav ministara iz RS direktno se odnosi na raniju odluku Narodne skupštine RS, koja je postavila jasan uvjet da se svi zakoni, posebno oni vezani uz evropske integracije, moraju razmatrati i usvajati unutar parlamenta RS prije nego što dobiju podršku na federalnom nivou. Ovaj proces naglašava važnost poštovanja ustavnih nadležnosti i specifičnosti svakog entiteta u BiH, što je ključno za političku stabilnost i ravnotežu između entiteta.
Za ministrima iz RS, usvajanje Zakona o Sudu BiH bez prethodne saglasnosti Narodne skupštine predstavljalo bi presedan koji bi mogao ugroziti temelje ustavnog okvira države BiH. Košarac je, stoga, naglasio kako je takav pristup neprihvatljiv jer bi mogao stvoriti situaciju u kojoj bi zakonodavni proces u BiH postao neusklađen s načelima federacije i bi mogao dovesti do daljih političkih napetosti među entitetima.
Osim toga, važno je napomenuti da Narodna skupština RS nije samo donijela zaključke koji se odnose na razmatranje zakona, već je istaknula važnost očuvanja interesa Republike Srpske i njenog ravnopravnog položaja u BiH. To uključuje i pravo RS da imenuje i odobrava zakone koji se odnose na njen ustavni okvir i specifičnosti. Ovaj princip je, prema mišljenju Košarca, ključan za očuvanje političke ravnoteže i sprečavanje bilo kakvih pokušaja zanemarivanja interesa RS u državnom zakonodavnom procesu.
Zaključno, stav Staše Košarca i ministri iz RS jasno pokazuju da bi svaki pokušaj donošenja zakona koji se odnosi na pravosudni sistem BiH, a da nije prethodno razmotren od strane Narodne skupštine RS, mogao izazvati ozbiljne političke nesuglasice i blokadu daljih reformi. Ovaj politički kurs ima za cilj očuvanje autonomije RS i sprječavanje daljnjeg centraliziranja moći na državnom nivou, što je od ključne važnosti za stabilnost i ravnotežu između entiteta u BiH.
Ovaj konflikt o Zakonu o Sudu BiH nije samo pitanje tehničkih zakonskih izmjena, već odražava dublje političke i ustavne nesuglasice koje postoje unutar zemlje. Republika Srpska i njeni politički lideri jasno pokazuju kako je za njih ključno očuvanje institucionalnih prava i ravnoteže moći u BiH, dok na drugoj strani postoje pritisci za implementaciju zakonskih rješenja koja mogu pomaknuti granicu tih prava u korist državne vlasti. Ova dinamika postavlja pred državu BiH izazov u kojem se mora naći rješenje koje će pomiriti interese svih entiteta, ali i zadovoljiti zahtjeve za daljnjim napretkom u procesu europskih integracija. Bez pravovremenih i konstruktivnih političkih dijaloga, situacija može postati sve komplikovanija, što bi moglo negativno utjecati na političku stabilnost u BiH.