Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS), iznio je snažnu reakciju na zahtjev Denisa Bećirovića, člana Predsjedništva BiH, koji je podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Republike Srpske. Bećirović je zatražio da Ustavni sud BiH odluči o neustavnosti Zakona koji se odnosi na simbole tog entiteta. Stevandić je ovaj potez nazvao političkim djelovanjem motiviranim mržnjom i nipodaštavanjem, te naglasio da to nije usmjereno samo prema srpskim simbolima, već prema samoj Republici Srpskoj.
Prema Stevandiću, Zakon koji je Bećirović osporio nije nametnuo ništa novo u pogledu simbola, nego je jednostavno dao pravo korištenja simbola koji su već bili usklađeni s ranijim odlukama ustavnih sudova Republike Srpske i BiH. Stevandić je istaknuo kako je pravo na korištenje zastave, grba i himne neupitno, a bilo kakvo osporavanje tog prava smatra pokušajem nametanja tuđih vrijednosti. Po njemu, Bećirović ne pokušava samo osporiti postojeći zakon, već želi iskoristiti Ustavni sud BiH kako bi poništio prava Republike Srpske i nametnuo vlastite simbole i vrijednosti.
Stevandić je također rekao da Bošnjaci nikada nisu pokušavali osporavati simbole drugih naroda, te da neće dopustiti da se njima bilo što nameće. Posebno se osvrnuo na pokušaj podizanja nacionalne napetosti u trenutku kada situacija u zemlji postaje sve složenija. On smatra da je vrijeme u kojem je Bećirović podnio svoj zahtjev odabrano s ciljem da se usloži politička situacija i dodatno zavade narodi u Bosni i Hercegovini.
U razgovoru o simbolima, Stevandić je naglasio da simboli Republike Srpske, uključujući grb i zastavu, nisu noviji od samog srpskog naroda i da su ti simboli puno stariji od Bećirovićevih političkih stavova. To je podsjetnik na duboku povijest koju ovaj narod nosi, te na njegovu trajnu povezanost s ovim prostorima. Stevandić je jasno stavio do znanja da se ne slaže s pokušajem da se simboli Republike Srpske promjene ili ukinu, jer to predstavlja ozbiljan napad na identitet i suverenitet entiteta.
U obrazloženju svog zahtjeva, Bećirović je naveo nekoliko ustavnopravnih razloga zbog kojih smatra da je Zakon o upotrebi zastave, grba i himne Republike Srpske neustavan. U svom zahtjevu za ocjenu ustavnosti, on je tražio da Ustavni sud BiH ukine zakon i stavi ga van snage, pozivajući se na odluku iz 2006. godine prema kojoj je prethodni zakon o upotrebi simbola Republike Srpske već bio proglašen neustavnim. Ta odluka je bila temelj za njegov zahtjev, jer smatra da svaki pokušaj ponovnog usvajanja ili primjene ovog zakona predstavlja ozbiljan izazov za vladavinu prava u BiH.
Za Bećirovića, ovaj zakon je izravan izazov postojećim ustavnim normama, jer se prema njegovom mišljenju protivi najvišim pravnim aktima države. Također, iz njegovog kabineta su istaknuli da ovakvi zakoni ne samo da krše ustavne odredbe, već i temeljna ljudska prava, jer ne osiguravaju jednake uvjete za sve narode u Bosni i Hercegovini. Bećirović smatra da bi donošenje i primjena ovog zakona moglo dovesti do daljnje destabilizacije, te narušiti jedinstvo i ravnotežu između različitih naroda u zemlji.
Bez obzira na to, Stevandić smatra da ovaj zahtjev ima politički karakter i da je Bećirović zapravo odabrao trenutak kada je situacija u BiH već dovoljno napeta da bi izazvao dodatnu eskalaciju problema. Stevandićov odgovor jasno pokazuje njegovu odlučnost da zaštiti prava Republike Srpske i odbaci bilo kakve pokušaje da se taj entitet prisili na promjene koje ne žele njegovi građani. Za njega, Zakon o upotrebi zastave, grba i himne nije samo pravno pitanje, već i pitanje nacionalnog identiteta i suvereniteta.
Kroz cijelu ovu situaciju, jasno se vidi da su simboli Republike Srpske predmet dubokih političkih podjela u BiH. Svaki pokušaj da se izmjene ili ukinu ti simboli izaziva žestoke reakcije, jer je za mnoge ovaj Zakon ključni izraz političke slobode i identiteta tog entiteta. Kako će se situacija razvijati, ovisit će o odluci Ustavnog suda BiH, ali jedno je sigurno – ova politička debata neće biti završena brzo, a teme simbola, identiteta i suvereniteta i dalje će biti u središtu političkih i pravnih sukoba u BiH.