U nedavnom intervjuu za TV Insajder, student Pravnog fakulteta u Beogradu, Relja Jarkovački, iznio je snažan stav koji je izazvao buru reakcija među vlastima i u javnosti. U njegovom govoru, ključna tačka bila je demantovanje zvaničnih tvrdnji koje su tvrdile da su svi studentski zahtjevi ispunjeni. Ovaj intervju je pružio detaljan uvid u stavove studenata u vezi s trenutnim političkim i pravnim događanjima u Srbiji.
Jarkovački je počeo svoju izjavu ističući da predsjednik Srbije nije institucija kojoj se studenti obraćaju za rješavanje svojih problema. Po njegovom mišljenju, odgovor na trenutno stanje i događaje koji se dešavaju u zemlji nije u nadležnosti predsjednika, već bi to trebalo biti u nadležnosti institucija poput Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, koje bi trebalo da se bavi iznošenjem i razmatranjem ključne dokumentacije. Student je objasnio da predsjednik, prema ustavnim nadležnostima, nije pozvan da se bavi ovim pitanjima. Predsjednik kao institucija, po njegovim riječima, nije ta koja bi trebala da izlazi sa informacijama o dokumentima koji se odnose na studentske proteste.
Također, Jarkovački je naglasio da su studenti iz Beograda podržali stav Rektorata Beogradskog univerziteta, koji je odlučio da ne prihvati poziv predsjednika Srbije za razgovor. Ova odluka odražava stavove studenata i njihovu želju da zadrže određenu autonomiju u odlučivanju o pitanjima koja ih se tiču. Rektorat je, prema njegovim riječima, shvatio da predsjednik nije pozvan da bude posrednik u ovom procesu i smatra da bi takvi razgovori trebalo da se vode između vlasti i studenata, bez posredovanja političkih figura.
Komentirajući činjenicu da je predsjednik Srbije pozvao samo Beogradski univerzitet na razgovor, dok su ostali univerziteti i fakulteti, koji su također u blokadi, bili izostavljeni, Jarkovački je izjavio da su svi univerziteti i fakulteti koji se protive trenutnim uslovima u istoj situaciji. Svi studenti, kako on kaže, imaju jednaku vrijednost i svi su dio istog pokreta za promjene. On je istakao da su studenici u Srbiji koordinirali svoje aktivnosti i pružali podršku jedni drugima u različitim gradovima, poput Novog Sada i Kragujevca. Ovaj oblik solidarnosti je od ključne važnosti za njihov zajednički cilj.
U svom obraćanju, Jarkovački je također demantovao tvrdnje vlasti da su svi studentski zahtjevi već ispunjeni. Prema njegovim riječima, još uvijek nisu objavljeni svi ključni dokumenti koji su nužni za razjašnjenje cijele situacije, a ni postupci protiv osoba koje su napadale studente još nisu pokrenuti. On je spomenuo da se neki od napadača brane sa slobode, što znači da pravda još nije u potpunosti sprovedena.
Dodatno, Jarkovački je otkrio da su na društvenim mrežama dostupni spiskovi ljudi koji su bili uključeni u nasilje protiv studenata, uključujući i fizičke napade na kolege s Fakulteta dramskih umetnosti. Iako su ti napadi zabilježeni i dokumentirani, još uvijek nije započet nijedan službeni postupak protiv odgovornih osoba, što stvara osjećaj nesigurnosti i frustracije među studentima.
On je također izjavio da trenutno u Srbiji ne postoji odgovarajuća atmosfera za konstruktivan dijalog i razgovor. Prema njegovim riječima, osjećaj nepoštovanja i ciljanje studenata i njihovih porodica kroz medije nije prestalo. Ova vrsta targetiranja studenata postala je ozbiljan problem, koji, kako on tvrdi, dodatno otežava dijalog sa vlastima i stvara nepovjerenje među mladim ljudima koji su na čelu protesta. Iako su studenti od početka izrazili želju za dijalogom, stalno ometanje njihovih napora kroz političke pritiske stvara prepreke koje je teško prevazići.
U zaključku, Jarkovački je apelirao na veće poštovanje i podršku od strane institucija prema studentima, naglašavajući da njihova borba nije samo za vlastite interese, već za opće dobro i vladavinu prava u zemlji. Studentski zahtjevi i njihova borba za istinu i pravdu moraju biti shvaćeni ozbiljno, a njihov glas ne smije biti ignoriran od strane onih koji su odgovorni za sprovođenje zakona i zaštitu prava građana.