Na pravnoj i političkoj sceni Bosne i Hercegovine, slučaj protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, i dalje izaziva snažnu pažnju javnosti i medija. Nakon izricanja prvostepene presude kojom je Dodik osuđen na godinu dana zatvora uz dodatnu zabranu obavljanja javnih funkcija u trajanju od šest godina, Sud BiH sada je potvrdio da su zaprimljene dvije žalbe – jedna od strane Tužilaštva BiH, a druga od strane odbrane optuženog Dodika.

Ova potvrda dolazi u trenutku kada se u javnom prostoru još uvijek raspravlja o legalnosti i političkoj težini presude, kao i o samom procesu njenog provođenja. Iako je Dodik neposredno nakon izricanja kazne javno izjavio da ne priznaje Sud BiH, pa čak ni samu presudu, njegovi pravni zastupnici su ipak, suprotno njegovoj retorici, uputili žalbu na izrečenu presudu.

Žalbu je podnio Goran Bubić, advokat koji je zastupao Dodika tokom cijelog procesa, što jasno ukazuje na to da je, uprkos javnim izjavama koje su bile usmjerene ka negiranju nadležnosti državnih institucija, pravni tim ipak odlučio djelovati unutar sistema i koristiti pravne mehanizme koje taj sistem nudi. Time se otvara novo poglavlje u ovom predmetu, koje će biti definisano odlukom drugostepenog sudskog vijeća.

Slučaj je specifičan po mnogo čemu, ali posebno po kontekstu u kojem se presuda donosi. Podsjećanja radi, Sud BiH je 26. februara donio presudu zbog nepoštivanja odluka Visokog predstavnika Christiana Schmidta, čime je Dodik, prema optužnici, prekršio ustavni poredak BiH i direktno doveo u pitanje autoritet institucija međunarodne zajednice koje nadgledaju provođenje Dejtonskog sporazuma.

Ubrzo nakon izricanja ove presude, uslijedila je politička reakcija iz Narodne skupštine Republike Srpske, koja je usvojila zakone kojima se eksplicitno zabranjuje djelovanje ključnih državnih institucija na teritoriji tog entiteta. U pitanju su:

  • Sud i Tužilaštvo BiH

  • Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA)

  • Obavještajno-bezbjednosna agencija (OBA)

  • Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH (VSTS)

Ova odluka entitetske skupštine interpretirana je kao nastavak političkog pritiska i institucionalne blokade koja dolazi iz Republike Srpske, a koja ima za cilj da oslabi nadležnosti državnog nivoa i dodatno polarizuje političku atmosferu u zemlji. Potez je izazvao reakcije kako u domaćoj, tako i u međunarodnoj javnosti, uz brojne osude zbog pokušaja rušenja ustavno-pravnog poretka.

U međuvremenu, potvrda da su i Tužilaštvo i odbrana uložili žalbe dodatno komplikuje pravni tok ovog slučaja. Tužilaštvo BiH vjerovatno smatra da je kazna nedovoljna s obzirom na težinu optužbi, dok se odbrana Dodika zalaže za njeno ukidanje ili značajno ublažavanje. Očekuje se da će drugostepeni sud razmatrati obje strane, i to na osnovu detaljnih pravnih argumenata koje će dostaviti i tužilaštvo i odbrana.

S pravne strane, ovaj predmet postaje primjer kompleksnog procesa u kojem se sudska praksa isprepliće sa duboko ukorijenjenim političkim tenzijama. Nepoštivanje odluka Visokog predstavnika ne samo da narušava međunarodne obaveze Bosne i Hercegovine, već se tumači i kao direktna prijetnja integritetu pravosudnog sistema zemlje.

Iako Dodik nastavlja s narativom da ne priznaje institucije BiH, njegovi pravni postupci pokazuju da on ipak računa na njih kada su u pitanju lični interesi. Ova kontradikcija otkriva širi politički obrazac ponašanja u kojem se institucije države demonizuju pred publikom, ali se istovremeno koriste kao alat za zaštitu sopstvenih pozicija.

U narednom periodu, javnost će s posebnom pažnjom pratiti dalji tok žalbenog postupka, jer će on u velikoj mjeri uticati na političku dinamiku u zemlji. Sudski epilog ovog slučaja mogao bi postaviti pravni presedan u odnosu državnih institucija prema nosiocima najviših funkcija koji djeluju suprotno važećem pravnom okviru.

Na kraju, iako se čini da je riječ o klasičnom sudskom sporu, ovaj slučaj ima znatno dublju dimenziju. On se zapravo odnosi na sposobnost države da provede svoje zakone nad svakim pojedincem, bez obzira na njegovu funkciju ili političku moć. Upravo ta dimenzija daje cijelom postupku dodatnu težinu, jer se pred očima javnosti vodi borba ne samo za presudu, već za samu vladavinu prava u Bosni i Hercegovini.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here