Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine zakazao je hitnu sjednicu koja će se održati sutra u 11 sati. Na dnevnom redu ove sjednice bit će samo jedna tačka – inicijativa za popunu Kolegija članom iz reda srpskog naroda. Ova odluka uslijedila je nakon smjene Nebojše Radmanovića, koji je ranije obnašao funkciju člana Kolegija, a SNSD je predložio da na njegovo mjesto dođe Branislav Borenović iz PDP-a.

SNSD naglašava da je njihova inicijativa utemeljena na poštovanju Ustava BiH, koji zahtijeva da u Kolegiju Predstavničkog doma bude zastupljen predstavnik srpskog naroda. Kako bi se osigurao ispunjenje ovog zahtjeva, SNSD je upozorio da će, ukoliko se pitanje popune Kolegija ne riješi tokom sutrašnje sjednice, obustaviti podršku održavanju sjednica ovog doma. Ustav BiH, na koji se SNSD poziva, propisuje da svaki dom mora birati predsjedavajućeg i njegove zamjenike na rotirajući način među tri konstitutivna naroda. Također, predviđa se da odluke u domovima moraju imati minimalnu podršku od jedne trećine članova svakog entiteta, a ako se taj uslov ne ispuni, predsjedavajući i zamjenici imaju tri dana da pokušaju osigurati saglasnost.

Iako SNSD stavlja veliki pritisak na druge političke stranke u vezi s ovom inicijativom, postoje brojne neizvjesnosti oko njenog ishod. S obzirom na to da su ranije najavili blokadu rada institucija, ako Kolegij ne bude popunjen, još uvijek nije jasno hoće li doći do postizanja dogovora među strankama. Naime, iako je Borenović predložen, sam je izjavio da nema ambiciju preuzeti funkciju, što dodatno komplicira situaciju.

Sutrašnja sjednica, međutim, neće razmatrati druge važne političke inicijative. Naime, neće biti rasprave o smjeni Elmedina Konakovića, iako su SDA i DF nedavno pokrenuli tu inicijativu. Također, na dnevnom redu se neće naći ni prijedlog za smjenu ministara iz SNSD-a u Vijeću ministara, što je ranije bio sporan prijedlog HDZ-a. Ove činjenice dodatno pokazuju duboku političku fragmentaciju koja karakterizira trenutnu situaciju u BiH, gdje se mnoge inicijative susreću s oštrim političkim protivljenjem.

Dodatnu napetost u političkom životu BiH izazvala je nedavna sjednica Predstavničkog doma, kada je SNSD odlučio ne podržati dva zakona koja su ključna za evropski put BiH. Ova odluka izazvala je oštru reakciju Trojke, koja je zaprijetila da će izbaciti SNSD iz državne koalicije. Potezi SNSD-a u ovom kontekstu, uključujući smjenu Radmanovića iz Kolegija, samo su pogoršali političke tenzije u zemlji.

Ovaj niz događanja jasno pokazuje političku nestabilnost koja vlada u BiH i ukazuje na duboke podjele među političkim partijama. SNSD se, s jedne strane, poziva na poštovanje ustavnih normi, dok se Trojka protivi njegovim potezima, smatrajući ih prijetnjom za budući razvoj BiH kao države na putu ka EU. Istovremeno, smjena ključnih političkih figura i prijetnje blokadama rada institucija samo dodatno kompliciraju odnose među političkim akterima.

Na kraju, situacija u BiH ponovo pokazuje kako politička dinamika može oblikovati smjer zemlje. Iako su sve stranke svjesne ozbiljnosti trenutne političke krize, jasno je da će biti potrebno mnogo više od samo zakonskih inicijativa da se uspostavi stabilan politički okvir. Dogovori i kompromisi između političkih lidera biće ključni za izbjegavanje daljnjih političkih kriza i blokada koje bi mogle ozbiljno ugroziti napredak BiH.

Ova politička dinamika ukazuje na duboku političku fragmentaciju koja karakterizira Bosnu i Hercegovinu u posljednjim godinama. Stranke se međusobno optužuju za blokadu reformi, što samo povećava političke napetosti i usmjerava fokus prema interesima pojedinih političkih lidera, umjesto prema zajedničkom interesu građana. Situacija u BiH zahtijeva svestran pristup, gdje bi sve strane trebale pokazati veću spremnost za kompromis i zajedničko rješenje. Ako se nastavi s trenutnim trendovima, politički vakuum može dovesti do dodatne destabilizacije u zemlji, koja već ima brojne izazove na unutrašnjem i međunarodnom planu. Ovaj politički zastoj mogao bi imati dugoročne posljedice na društvo, ekonomiju i međunarodni imidž BiH.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here