U najnovijem izdanju izraelskog lista Jerusalem Post, objavljena je kolumna Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska i bjegunca pred pravosuđem Bosne i Hercegovine, pod naslovom “Sarajevski antisemitizam ne može biti sapran čak ni mišljenjem baronese Helić”. Ovaj tekst predstavlja njegov odgovor na ranije objavljeni članak baronese Arminke Helić, koji je izazvao snažnu reakciju u javnosti i otvorio brojna pitanja, kako o sadržaju Dodikove reakcije, tako i o motivima i porukama koje ona nosi.
Kolumna baronese Helić, objavljena još početkom maja, nosila je naziv “Nema političkog progona: Objašnjenje pravne i ustavne krize u BiH”, i u njoj se jasno pojašnjava kako je krivični postupak protiv Dodika pravne naravi, a ne rezultat bilo kakvog političkog progona. Naglasila je da je riječ o procesu koji se vodi u skladu sa Ustavom i zakonima Bosne i Hercegovine, zbog Dodikovih postupaka koji uključuju otvoreno kršenje državnog poretka.
Umjesto da ponudi argumentirani odgovor na ovu kolumnu, Dodik se odlučio za pristup pun ličnih uvreda, insinuacija i ideoloških konstrukcija. Njegov tekst obiluje tvrdnjama kojima pokušava diskreditovati ne samo baronesu Helić, već i cijelo Sarajevo, koje opisuje kao “leglo muslimana antisemita”.
Niz napada upućen je direktno baronesi Helić:
-
Ističe njeno porijeklo, nazivajući je “muslimankom iz BiH” koja je, kako tvrdi, „nevjerovatno brzo napredovala“ u britanskoj političkoj hijerarhiji – od izbjeglice do šefice kabineta britanskog ministra vanjskih poslova.
-
Dodik pokušava umanjiti njen kredibilitet insinuacijama o ličnim odnosima s tadašnjim ministrom Williamom Hagueom, iako su takve tvrdnje neutemeljene i nikada nisu potvrđene.
-
Na više mjesta ponavlja da je riječ o “vještoj operativki”, sugerirajući kako Helić ima skrivene motive i utjecaj na britansku vanjsku politiku koji prelazi okvire institucionalnog djelovanja.
Poseban akcenat Dodik stavlja na navodni antisemitizam u Sarajevu, iznoseći niz tvrdnji bez konkretnih dokaza. Osvrće se na:
-
Otkazivanje Konferencije evropskih rabina u Sarajevu, tvrdeći da je riječ o organiziranom napadu na židovsku zajednicu u Evropi.
-
Negira dobro poznatu i historijski potvrđenu činjenicu da su Sarajlije, a posebno muslimani, pomagali Jevrejima tokom Drugog svjetskog rata. Umjesto toga, iznosi tvrdnje da su muslimani iz Sarajeva bili saradnici ustaša i time učestvovali u progonima.
-
Ignoriše doprinos partizanskog pokreta, antifašista, i simbola otpora poput Valtera – kao da taj historijski otpor nikada nije postojao.
Dodik nastavlja s konstruiranjem ideološke veze između današnje Islamske zajednice, bošnjačkih političkih struktura i antisemitizma, što kulminira pokušajem da sve poveže s porodicom Izetbegović. Ističe kako je hotel koji je otkazao gostoprimstvo rabinima u vlasništvu Jasmine Izetbegović, unuke Alije Izetbegovića, koju naziva nasljednicom ideologije Mladih muslimana.
Ova kolumna pokazuje nekoliko zabrinjavajućih obrazaca:
-
Izbjegavanje suočavanja s pravnim činjenicama – umjesto odgovora na optužbe koje mu se stavljaju na teret, Dodik koristi lične napade i ideološke konstrukcije.
-
Revizionizam i istorijska manipulacija – pokušava prepraviti poznate činjenice o ulogama Bošnjaka i Sarajlija u spašavanju Jevreja, prešućujući antifašistički otpor u BiH.
-
Instrumentalizacija vjerskih i etničkih identiteta – koristi antisemitizam kao sredstvo za političku propagandu, istovremeno se predstavljajući kao zaštitnik Jevreja, dok optužuje cijeli narod za zločine koje nije počinio.
-
Širenje neutemeljenih teorija – uključuje i već demantovani spin o navodnom planu Velike Britanije da ilegalne migrante s kriminalnom prošlošću deportuje u BiH, pri čemu sebe postavlja kao jedinu branu toj odluci.
Na kraju, ovaj tekst više govori o Dodiku nego o baronesi Helić. Njegov odgovor nije pokušaj konstruktivnog dijaloga, već politička retorička ofanziva usmjerena na stvaranje unutrašnjih i međunarodnih neprijatelja, s ciljem homogenizacije biračkog tijela u RS-u i odvraćanja pažnje od vlastitih pravosudnih problema prenosi pressmediabih