Nedavno su se u Grčkoj pojavili ozbiljni politički i sigurnosni problemi zbog informacije da bi Francuska mogla prodati Meteor projektile Turskoj. Grčki ministar obrane, Nikos Dendias, odmah je zatražio objašnjenje od francuske ambasadorice u Atini, Laurence Auer, izrazivši snažno protivljenje takvom potezu. Ova vijest izazvala je velike tenzije u Ateni, jer se smatrala kao prijetnja dugogodišnjem prijateljstvu i strateškom savezništvu između Grčke i Francuske, dvije zemlje članice Europske unije.
Grčko ministarstvo obrane pozvalo se na informacije prema kojima bi Francuska mogla opskrbiti Tursku dalekometnim Meteor zrak-zrak projektilima, isti tip projektila koji koristi grčka vojska na svojim Rafale borbenim avionima. Grčka je već nabavila 24 Rafale aviona od Francuske, a razmatra i kupovinu dodatnih šest. S obzirom na to da Turska već dugo vremena ima napet odnos s Grčkom, ovo bi mogao biti ključni trenutak u odnosima između tih dviju zemalja.
Odluka o potencijalnoj prodaji Meteor projektila Turskoj dolazi u trenutku kada je Turska isključena iz programa F-35 zbog kupovine ruskog S-400 sustava protuzračne obrane, koji nije kompatibilan s NATO standardima. Turska sada traži načine kako nadoknaditi gubitak zračne moći, posebno u području Egejskog mora. Za Tursku, nabavka Eurofighter borbenih aviona, koji proizvodi konzorcij Velike Britanije, Njemačke, Italije i Španjolske, postala je prioritet. Problem za Grčku je u tome što bi ovi Eurofighteri, u kombinaciji s Meteor projektilima, Turskoj mogli omogućiti stratešku prednost u regiji.
Također, postoji i izvještaj da je Turska zainteresirana za Eurofighter avione, ali uz uvjet da uz njih dobije i Meteor projektile, što bi moglo ugroziti vojnu ravnotežu u Egejskom moru. Grčka se protivi prodaji takvih oružja Turskoj jer smatra da bi to bilo kontradiktorno strateškim odnosima s Francuskom, koja je u prošlosti podržala Grčku, primjerice, kada je Australija otkazala ugovor s Francuskom o kupnji podmornica, koji je bio vrijedan čak 38 milijardi eura. Ovaj otkaz izazvao je velike političke i ekonomske probleme za Francusku, a Grčka je tada stala uz Francusku, podržavši je u tom osjetljivom trenutku.
Iako grčki premijer, Kyriakos Mitsotakis, nije bio obaviješten o mogućoj prodaji Meteor projektila, u intervjuu je priznao da je moguće da je Turska izrazila interes za takvu kupovinu. Također, dodao je da je moguće da je grčki ministar obrane djelovao preventivno i kontaktirao francusku ambasadoricu kako bi iznio službeni stav Grčke. U cijeloj situaciji, Grčka se osjeća izigrano, smatrajući da bi prodaja Meteor projektila Turskoj mogla povećati napetosti i destabilizirati Egejsko more.
U ovom kontekstu, francuska politika prema Turskoj postavlja pitanje strateške usklađenosti između Grčke i Francuske. Grčka je tradicionalno bila jedan od najvažnijih saveznika Francuske u mediteranskoj regiji, a ovo pitanje prodaje oružja moglo bi ozbiljno ugroziti dugoročnu suradnju među tim dvjema zemljama. Ovaj incident također pokazuje koliko su osjetljive i delikatne političke i vojne odluke u ovoj regiji, gdje rivalstvo između Grčke i Turske ima dugoročne posljedice.
Za Grčku, situacija je posebno zabrinjavajuća jer bi Turska, ako bi kupila Meteor projektile, mogla dodatno povećati svoje vojne kapacitete i time ozbiljno ugroziti sigurnost Grčke i njezinu vojnu superiornost u regiji. S obzirom na povijest napetosti među dvjema zemljama, ovo je pitanje koje sigurno neće proći nezapaženo, ni među političarima ni među građanima obje zemlje.
Zaključno, ovo je još jedan od primjera kako međunarodni politički odnosi i vojne odluke mogu imati dalekosežne posljedice na regionalnu sigurnost. Grčka će, najvjerojatnije, nastaviti koristiti sve diplomatske kanale kako bi spriječila prodaju ovih naprednih oružja Turskoj, a ujedno će se boriti za očuvanje svog strateškog savezništva s Francuskom.
Ova situacija također ukazuje na važnost međunarodnih odnosa i balansa moći unutar NATO saveza i EU. Ukoliko Francuska odluči nastaviti s prodajom oružja Turskoj, mogla bi se stvoriti nova dinamika koja bi mogla negativno utjecati na jedinstvo EU i NATO saveza, jer bi takav potez mogao izazvati sumnje među članicama o tome kako se upravlja strateškim partnerstvima. Dok Grčka ističe ozbiljne prijetnje svojim sigurnosnim interesima, cijela situacija može postaviti pitanje etičnosti i dugoročnih posljedica prodaje oružja u regijama gdje postoje dugoročni konflikti. Stoga, međunarodna zajednica mora pažljivo pratiti daljnji razvoj događaja, kako bi osigurala stabilnost i mir u ovom ključnom dijelu svijeta.