Tokom uskrsnih praznika, bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Trump, iskoristio je društvene mreže kako bi istovremeno uputio čestitke i izrazio svoje političke stavove. Njegove objave nisu prošle nezapaženo – naprotiv, u njima se oslikava kompleksna mješavina populističkog tona, lične promocije i kritike usmjerene prema političkim protivnicima i međunarodnim akterima. U centru pažnje bila je Kina, ali ni Ukrajina, Rusija, Bidenova administracija i američka trgovinska politika nisu ostali pošteđeni komentara.
Jedan od upečatljivijih trenutaka Trumpovog medijskog angažmana tokom prazničnog dana bila je objava koja je sadržavala tri fotografije smeća koje pluta površinom Tihog okeana. Iako nije precizirao ni vrijeme ni mjesto nastanka tih snimaka, Trump je uz slike sarkastično poručio: “Poklon od Kine u Tihom okeanu!” Ovaj komentar je, očigledno, imao cilj da ukaže na ekološku neodgovornost koju Trump pripisuje Kini, ali i da naglasi napetosti u odnosima između dvije najveće svjetske ekonomije.
Upravo tim povodom, Trump je iskoristio priliku da ponovo pohvali vlastitu odluku o uvođenju carina tokom svog predsjedničkog mandata. Prema njegovim riječima, nakon „Dana oslobođenja“ – kako je simbolično nazvao trenutak donošenja trgovinskih mjera – brojni svjetski lideri i poslovni autoriteti kontaktirali su ga s namjerom da se te mjere ublaže. Time je želio prikazati kako su njegove odluke imale ozbiljan globalni odjek.
U objavi kojom je dodatno pojačao svoj stav, Trump je naveo:
-
„Dobro je vidjeti da svijet zna da smo ozbiljni, jer mi to jesmo!“
-
„Moraju ispraviti nepravde desetljeća zlostavljanja, ali im neće biti lako.“
-
„Moramo obnoviti bogatstvo naše Velike Zemlje i stvoriti istinski reciprocitet.“
-
„Ali za one koji žele najlakši put poruka: dođite u Ameriku i gradite u Americi!“
Ova retorika oslanja se na poznati sloganizam koji je obilježio njegov mandat – poziv na ekonomski patriotizam i protekcionizam. Isticanjem fraza poput „gradite u Americi“, Trump cilja na podsticanje domaće proizvodnje i oživljavanje ideje američkog sna kroz lokalnu investiciju.
Pored trgovinske tematike, Trump se osvrnuo i na geopolitičke napetosti, prije svega na sukob između Rusije i Ukrajine. Pozvao je obje strane da tokom naredne sedmice postignu primirje, posebno izražavajući nadu da će doći do dogovora o obustavi napada na civilnu infrastrukturu. Time se pozicionirao kao glas koji promoviše smirenje situacije, iako često kritikuje zvaničnu politiku Bijele kuće po tom pitanju.
Naravno, Trump nije propustio priliku da uputi direktne kritike prema svom nasljedniku, Joeu Bidenu, nazivajući ga između ostalog “destruktivnim kretenom”. U istom tonu, oštro je osudio i “radikalne ljevičare”, optužujući ih da svojim politikama uništavaju Sjedinjene Države. Posebno je napao politiku otvorenih granica, tvrdeći da ista dovodi do toga da u zemlju ulaze kriminalci i narkokarteli, čime direktno ugrožavaju sigurnost građana.
U cijelosti posmatrano, Trumpove objave sadrže nekoliko centralnih poruka:
-
Kina je označena kao simbol neodgovornosti, kako u ekološkom, tako i u ekonomskom smislu.
-
Carinske mjere se prikazuju kao alat kojim je zaštitio američke interese i natjerao svijet da „ozbiljno shvati SAD“.
-
Poziv stranim ulagačima da dođu i investiraju u SAD, ali po pravilima koja Amerika postavlja.
-
Unutrašnji politički protivnici, naročito Biden, predstavljeni su kao prijetnja nacionalnoj stabilnosti.
-
Međunarodni sukobi, poput rata u Ukrajini, korišteni su da se ukaže na Trumpovu spremnost za posredovanje i njegovu navodnu mirotvornu misiju.
Iako se forma Trumpovih poruka često percipira kao neformalna i gruba, sadržaj koji prenosi ima snažan politički naboj i strateški karakter. On ne prestaje koristiti svaki medijski trenutak da podsjeti javnost na svoju ideologiju: “Amerika na prvom mjestu”, što je i dalje osnov njegove komunikacije.
Zaključno, Trumpove uskrsne objave nisu bile tek puki praznični pozdrav – one su zapravo bile politički manifest prepun poruka za saveznike, protivnike i potencijalne birače. Kroz ironične komentare, nacionalističke poruke i kritike političkih suparnika, bivši predsjednik nastavlja da oblikuje američki politički diskurs, nagovještavajući da još nije rekao posljednju riječ na velikoj sceni.