Odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Izraela, koji su godinama važili za jedne od najčvršćih u međunarodnoj politici, doživjeli su snažan preokret nakon najnovije odluke bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa. Informacije koje su procurile u medije pokazuju da je Trump, poznat po svom oštrom i impulsivnom stilu vođenja politike, odlučio potpuno prekinuti direktne kontakte sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom. Razlog za ovu radikalnu odluku nije samo politička strategija već duboko lično nezadovoljstvo i osjećaj izigranosti.

Prema navodima iz izvještaja koji su objavili izraelski vojni i politički mediji, Trumpovi bliski saradnici su prenijeli ministru za strateška pitanja Izraela, Ron Dermeru, da je bivši predsjednik SAD-a izgubio povjerenje u izraelskog premijera. Ključni razlog za takav prekid odnosa je Trumpovo uvjerenje da Netanyahu pokušava manipulirati njime, što je za bivšeg predsjednika neprihvatljivo i lično ponižavajuće.

U Trumpovom političkom okruženju, postoji jedno nepisano pravilo koje se dosljedno poštuje:

  • Ne podnositi manipulaciju.

  • Ne tolerisati izdaju.

  • Održavati imidž snage i kontrole.

Jedan visoki američki zvaničnik, čije ime nije otkriveno, izjavio je da Trump “najviše od svega mrzi kad ga neko smatra budalom ili pokušava da ga iskoristi.” Upravo je takav osjećaj bio presudan u njegovoj odluci da prekine komunikaciju s izraelskim liderom.

Tenzije između dvije zemlje dodatno su rasle zbog, kako tvrde američki izvori, nesposobnosti izraelske vlade da predstavi konkretne planove i vremenske okvire u vezi s nekoliko ključnih pitanja, uključujući situaciju s Iranom, jemenskim Hutima, ali i sukob u Pojasu Gaze.

Dopisnik izraelskog Army Radija istakao je da se u Trumpovom timu nagomilalo nezadovoljstvo jer Netanyahu nije ponudio nikakav jasan plan ni za rješavanje humanitarne i bezbjednosne krize u Gazi, što je dodatno pogoršalo međusobno povjerenje.

Prema izvorima bliskim Trumpu, objavljenim u listu Israel Hayom, odnosi dvojice lidera trenutno su na najnižoj tački od početka njihovog političkog savezništva. U tekstu se navodi da je Trump “razočaran ponašanjem i nedjelovanjem Netanyahua”, te da više ne želi da zavisi od njegove političke volje u vezi sa ključnim potezima na Bliskom istoku.

Lista prigovora koje Trump i njegov tim imaju prema Netanyahuu obuhvata:

  1. Nepoštovanje prethodnih dogovora postignutih s američkom administracijom.

  2. Izostanak strategije prema Gazi, Iranu i Hutima.

  3. Pokušaji manipulacije i ličnog političkog profilisanja nauštrb zajedničkih interesa.

  4. Odbijanje da se jasno pozicionira u vezi s mirovnim pregovorima.

Nakon inauguracije za novi predsjednički mandat 20. januara 2025. godine, Trump je, kako izvještaji pokazuju, bio maksimalno kooperativan i otvoren za saradnju s izraelskom vladom, pružajući joj podršku – naročito u ratu protiv Palestinaca u Gazi. Ipak, kako vrijeme odmiče, Trump je stekao utisak da ta saradnja postaje jednostrana, te da Netanyahu koristi američku podršku bez stvarne želje za kompromisom ili napretkom.

Odluka o prekidu odnosa s Netanyahuuom ne znači nužno i raskid šireg partnerstva sa Izraelom, ali svakako najavljuje nove političke poteze koji će biti vođeni, kako navode Trumpovi saradnici, “bez daljnjeg čekanja ili konsultacija s premijerom.”

U konačnici, ovaj politički raskol otkriva dublju krizu povjerenja i lojalnosti među dugogodišnjim saveznicima. Trumpova odluka da stavi tačku na direktne kontakte sa Netanyahuom ukazuje na njegov pokušaj da vrati kontrolu i izgradi novi pristup Bliskom istoku, oslobođen ličnih igara i političkih trikova. Ukoliko se Netanyahu ne prilagodi novonastaloj realnosti, mogao bi se naći izolovan ne samo u Washingtonu već i među sopstvenim saveznicima u regiji.

Ostaje da se vidi da li će ovaj nagli politički zaokret prerasti u trajniji razdor ili će doći do rekonstrukcije odnosa pod novim uslovima. Jedno je sigurno: Trump više ne pristaje da bude posmatrač u igri čiji tok ne može da kontroliše.

U širem kontekstu, ovaj potez bivšeg američkog predsjednika otkriva i njegovu strategiju samopozicioniranja uoči novih izbora, gdje pokušava da se distancira od prethodnih grešaka i pokaže odlučnost i nezavisnost u vođenju spoljne politike. Donald Trump, poznat po svojoj direktnosti i nepredvidivosti, očigledno šalje poruku da neće tolerisati nikakve igre iza kulisa – pa čak ni kada dolaze od višegodišnjeg partnera. Ako Netanyahu ne pronađe način da povrati izgubljeno povjerenje, rizikuje ne samo prekid ličnih odnosa, već i gubitak jednog od najvažnijih političkih oslonaca koje je Izrael godinama imao na međunarodnoj sceni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here