Reakcije na najnoviji istup američkog predsjednika Donalda Trumpa, nakon njegovih izjava o Gazi, nisu prestale. Tokom zajedničke press konferencije s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom, Trump je iznio šokantne prijedloge koji su izazvali burne reakcije širom svijeta. Trump je otvoreno podržao ideju da Sjedinjene Države preuzmu kontrolu nad Gazom, uz tvrdnje da bi SAD mogli „posjedovati“ ovo područje, što je u kontekstu povijesnih događanja izazvalo mnoge kontroverze.
Trump je izrazio uvjerenje da je Gaza opustošena zbog trajnih sukoba i da bi bilo najbolje da SAD preuzmu odgovornost za njeno obnovu. Smatra da bi ovaj potez donio stabilnost u Bliskom istoku, ali i da bi Gaza mogla postati “Rivijera Bliskog istoka”, unatoč tome što je trenutno u ruševinama. On je sugerirao da bi američke trupe mogle biti upućene u Gazu kako bi se osigurao razvoj, a istovremeno pomogao u razminiravanju i čišćenju neeksplodiranih oružja.
Trumpove izjave u suprotnosti su s mnogim prethodnim prijedlozima koji su bili oslonjeni na dijalog i pronalaženje mirnog rješenja za izraelsko-palestinski konflikt. Jedan od najkontroverznijih prijedloga bio je preseljenje palestinskog stanovništva iz Gaze u druge arapske zemlje poput Jordana ili Egipta. Predložio je da Palestinci nemaju drugih opcija nego napustiti Gaza Pojas koji je teško pogođen ratom i obnoviti ga kako bi postao ekonomski prosperitetno područje. Trump je naglasio da će Sjedinjene Države biti ključne u tom procesu, a da bi palestinski civili trebali živjeti “mirno i harmonično” negdje drugo, izvan Gaze.
Iako je Trump iznio ideju o preseljenju palestinskog stanovništva, njegova najava nije išla u detalje o načinu realizacije takvog procesa. U isto vrijeme, njegove tvrdnje bile su u skladu s željama izraelske krajnje desnice, koja već dugo zagovara premještanje Palestinaca iz ovog teritorija, dok se protive bilo kakvim prijedlozima koji uključuju stvaranje palestinske države.
Na zajedničkoj press konferenciji, Trump je tvrdio da je duboko proučavao situaciju i da vidi Gazu kao “paklenu rupu” koja je postala simbol uništenja. On je izjavio da bi SAD mogli preuzeti i obnoviti Gazu u društveni raj, stvarajući hiljade radnih mjesta i postavljajući temelje za stabilnost na Bliskom istoku. Benjamin Netanyahu pohvalio je Trumpovu ideju kao nešto što može promijeniti historiju, ističući da je Trump sposoban razmišljati izvan okvira i imati “svježe ideje” koje bi mogle koristiti Izraelu.
Međutim, prijedlog o prisilnom raseljavanju palestinskog stanovništva naišao je na snažnu osudu od strane mnogih međunarodnih organizacija i političara. Hamas, koji je kontrolirao Gazu, osudio je ovaj prijedlog nazivajući ga “protjerivanjem” i upozorio da će to izazvati daljnji haos i napetost u regionu. Istovremeno, visoki dužnosnici ljudskih prava ističu da bi takvi planovi predstavljali ozbiljno kršenje međunarodnog prava i mogli bi se smatrati oblikom etničkog čišćenja.
Trumpove izjave izazvale su zabrinutost među zapadnim saveznicima SAD-a, koji se protive ideji trajnog američkog prisustva u Gazi i prisilnog preseljenja Palestinaca. Zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava postavlja pitanje da li bi takav potez mogao izazvati još veće sukobe i dovesti do neizvjesnosti u regiji.
Za kraj, iako Trumpova administracija ima tendenciju iznositi kontroverzne prijedloge, njegov najnoviji istup u vezi s Gazom otkriva njegovu agresivnu ekspanzionističku agendu koja bi mogla ozbiljno ugroziti stabilnost Bliskog istoka. Pozivanje na prisilno raseljavanje Palestinaca i preuzimanje Gaze postavlja mnoge moralne, političke i pravne izazove, koji će nesumnjivo zahtijevati daljnju međunarodnu pažnju i reakcije.
Ovaj prijedlog američkog predsjednika Trumpa, iako šokantan, nije iznenađujući za one koji prate njegov način vođenja politike. Njegovo ignoriranje međunarodnih normi i ljudskih prava, uz stalne prijetnje korištenjem vojne sile i ekspanzije teritorija, samo je nastavak njegove tendencije da vlastitu volju nameće cijelom svijetu. Bez obzira na to kako se situacija razvijala u Gazi, jasno je da ovakvi prijedlozi stvaraju duboku polarizaciju među svjetskim silama i dodatno pogoršavaju već napet odnos između Izraela, Palestine i njihovih međunarodnih partnera. Bude li se Trumpove ideje dalje usvajale ili razmatrale, Bliski istok mogao bi postati još veće poprište globalnih sukoba.