U Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, danas je zakazana hitna sjednica koja bi trebala obuhvatiti nekoliko važnih tačaka. Zastupnici će između ostalog birati novog člana Kolegija, dok će Vijeće ministara BiH razmatrati Nacrt zakona o Sudu BiH. Međutim, predstojeća sjednica nije bez izazova. Trenutna većina u parlamentu je nefunkcionalna, a nova koalicija još nije formirana, što stvara političku nestabilnost. Posljednja sjednica završila je bez izbora jednog od članova Kolegija, a hitna sjednica bit će posvećena upravo tome.
Očekivanja su visoka, ali političke stranke koje su u ovoj situaciji daleko su od saglasnosti o mogućim kandidatima. SNSD, koji je bio izbačen iz Kolegija, predložio je Branislava Borenovića kao svog kandidata, ali Borenović je jasno stavio do znanja da takvo imenovanje ne dolazi u obzir. On je izjavio da se protivi takvoj nominaciji i, ako bi do nje došlo, spreman je odmah podnijeti ostavku. On je također dodao da bi tada funkcija bila prazna, jer će BMW, službeni automobil koji pripada funkcioneru u Kolegiju, i dalje ostati parkiran, simbolizirajući prazninu koja bi nastala.
Dodik, međutim, ima još jednu opciju, Darko Babalj, čije ime također kruži kao mogući kandidat za Kolegij. Dok opozicija iz Republike Srpske ne žuri s vlastitim prijedlogom, licitacije s imenima traju danima. Nenad Grković, zastupnik Liste za pravdu i red, komentirao je situaciju, naglašavajući licemjerno ponašanje SNSD-a, koji je samo nekoliko dana ranije govorio o različitim kandidatima, ali sada, kako kaže Grković, koriste licemjernu retoriku prema opoziciji.
Iza svega toga, u pozadini se odvijaju pregovori za formiranje nove parlamentarne većine, no do konkretnih dogovora još uvijek nije došlo. Edin Forto, predsjednik Naše stranke, potvrdio je da se svakodnevno razgovara, ali ništa konkretno nije dogovoreno. Pregovori se nastavljaju, a odluke će se vjerojatno donositi u sljedećih nekoliko dana, kada bi trebali biti jasni prijedlozi i prijedlozi za novu vlast.
S obzirom na to da Trojka i opozicija broje tek 15 zastupnika, jasno je da im to nije dovoljno za formiranje većine u Zastupničkom domu. Nenad Vuković, delegat PDP-a u Domu naroda BiH, ističe da trenutno ne postoji stara većina, te da je nemoguće vratiti SNSD u fotelje koje su zauzimali prije. Ovakav politički vakum pokazuje da je situacija u zemlji vrlo nestabilna, a parlamentarna većina se čini teško dostižnom.
Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, ranije je najavio da će predložiti Nebojšu Vukanovića kao novog ministra sigurnosti BiH, kao zamjenu za smijenjenog Nenada Nešića. Također, umjesto smijenjenog Nebojše Radmanovića, Dodik planira predložiti Branislava Borenovića. Nebojša Vukanović, zastupnik u Narodnoj skupštini RS, komentirao je ove najave, naglašavajući da Dodik nije predsjedavajući Savjeta ministara BiH, te da njegov prijedlog predstavlja samo uzurpaciju vlasti i pokušaj nametanja političkog autoriteta.
Prema njegovim riječima, Dodik je svojim izjavama pokazao da se ponaša kao “kralj”, koji misli da ima pravo raspoređivati budžetske resurse i smjenjivati ministre prema vlastitim željama. Vukanović također tvrdi da je ponašanje SNSD-a, koji traži podršku HDZ-a za svoje političke ciljeve, neodrživo i može ozbiljno ugroziti stabilnost zemlje.
Uoči sjednice, Branislav Borenović, zastupnik PDP-a, za “Slobodnu Bosnu” govorio je o trenutnoj političkoj situaciji i odbio bilo kakvu suradnju s SNSD-om u vezi s foteljama. Borenović je istaknuo da se SNSD i njegovi partneri već godinama nalaze u političkom blatu, a Borenović lično ne pristaje biti dio tog sustava, naglašavajući da je ključ za budućnost zemlje pronalaženje konkretnih mjera za ljude koji žive u BiH, a ne parcijalna foteljaška rješenja.
Borenović također ukazuje na važne ekonomske teme, kao što su smanjenje PDV-a na osnovne životne namirnice, borba protiv nezakonitih javnih nabavki, izmjena Izbornog zakona i nastavak evropskog puta BiH. Prema njegovim riječima, SNSD nije zainteresiran za ove reforme, jer im je, kako kaže, važnija njihova vlastitička kontrola nego napredak zemlje.
Zaključno, predstojeća sjednica u Parlamentu BiH jasno pokazuje političku nestabilnost i neizvjesnost u zemlji. Kroz sve ove političke prepirke, pitanja koja ostaju na stolu su ključna za budućnost BiH. Hoće li nova parlamentarna većina uspjeti donijeti potrebne reforme ili će se zemlja i dalje vrtiti u krugovima političkog sukoba, ostaje da se vidi. Ovaj trenutni politički vakuum stvara atmosferu nesigurnosti koja bi mogla imati dugoročne posljedice za stabilnost BiH.