Istočni Drvar je jedna od najmlađih i najmalobrojnijih bosanskohercegovačkih općina, a pripada Republici Srpskoj. Prije rata u Bosni i Hercegovini bila je dio općine Drvar.

Općinu Istočni Drvar sačinjavaju sljedeća naseljena mjesta: Potoci, Srnetica i Uvala, piše Crna Hronika.

Navedena naseljena mjesta su do potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma bila u sastavu općine Drvar koja je ušla u sastav Federacije BiH.

Prema popisu stanovništva iz 2013. godine, Istočni Drvar ima samo 79 stanovnika.

Ovo je općina koja ima deset puta više zaposlenih nego što ima stanovnika, što govori o velikom privrednom potencijalu. Kao šumom bogato područje, Potoci predstavljaju posebnu teritorijalnu organizaciju, ne samo u Republici Srpskoj, nego i u regiji.

Urađeno je preko tri i pol kilometra asfaltne ceste. Izgrađen je vodovod Srnetica – Potoci u dužini od 11.000 m i dovedena pitka voda, a sada je u fazi izgradnje distribucijske vodovodne mreže za sva naselja.

Također je izvršena sanacija postojećih izvorišta, a programom je planirano jamčiti veće rezerve vode izgradnjom spremnika sa većim kapacitetima za čuvanje vode koja bi se koristila u sušnom razdoblju.

Na području općine izvršena je samofinanciranjem elektrifikacija i doveden je dalekovod 10/20kV. U planu je izraditi projektnu dokumentaciju sa dovođenje električne energije od Uvale do Srnetice.

Kanalizacijska mreža za otpadne i oborinske vode nije napravljena, ali postoji projektna dokumentacija i planira se raditi kada se zajamče financijska sredstva.

Zbrinjavanje čvrstog otpada se rješava u skladu sa zakonskim propisima, iako se odlaže na privremene deponije. Brzoglasna mreža funkcionira preko SLL mreže (pokretne telefonije)

Općina u kojoj su gotovo svi bili kandidati na izborima

Lokalni izbori u BiH posebno su bili zanimljivi u Istočnom Drvaru, gdje se na listama za Opštinsko vijeće našao 51 kandidat. Uz još dva kandidata za poziciju načelnika, dolazi se do podatka da su skoro svi stanovnici ove opštine kandidovani za neku od pozicija, o čemu je pisala Crna Hronika.

Zanimljivo je da se kandidati koji su u rodbinskim vezama, nalaze na listama različitih stranaka. Tako su članovi porodice Marčeta na listama SNSD-a i Zavičajnih socijaldemokrata, Stevandići na listama SNSD-a, DNS-a i Socijalističke partije, a Škrbići Domes i DNS.

Na lokalnim izborima nekim kandidatima je bio dovoljan i jednocifren broj glasova da uđu u Opštinsko vijeće.