Politička situacija na Balkanu trenutno je veoma kompleksna, a posebno se to odnosi na Bosnu i Hercegovinu (BiH). U nedavnom intervjuu za “Slobodnu Bosnu”, politolog Davor Gjenero analizirao je trenutne političke procese u BiH i susjednim zemljama, ističući nekoliko ključnih faktora koji oblikuju region. Jedan od tih faktora je, svakako, odnos prema predsjednicima Srbije i Republike Srpske (RS), Aleksandru Vučiću i Miloradu Dodiku, čiji politički postupci uveliko utiču na stabilnost BiH. Posebno je istakao promjene u odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) te njihov uticaj na energetske politike i odnose u regiji.

Gjenero je, komentirajući pobjedu Donalda Trumpa na američkim izborima, naglasio da je njegov povratak na vlast izazvao političke turbulencije koje su postale vidljive i na Balkanu. S jedne strane, Milorad Dodik i Dragan Čović, lider HDZ-a BiH, pozdravljaju promjene koje donosi Trumpova administracija, vjerujući da će njegove politike biti korisne za njihove političke ciljeve. Dodik je, na primjer, vidno radovao odlasku američkog ambasadora Michaela Murphya, dok je Čović ponovo najavio blokadu dogovora o Južnoj plinskoj interkonekciji nakon američkog diplomatskog odlaska. Međutim, Gjenero je jasno naglasio da je ovo veselje samo privremeno, jer bi obje strane uskoro mogle shvatiti da Trumpova administracija neće okrenuti leđa politici podrške jedinstvenoj Bosni i Hercegovini.

Ukoliko bi Čović mislio da će američka politika omogućiti veću kontrolu nad energetskoj infrastrukturom BiH, on bi mogao biti u zabludi. Trumpova administracija, prema Gjenerovim riječima, neće podržati ruske energetske interese u Europi niti omogućiti Dodikove aranžmane sa Rusijom. Trump je već pokazao snažnu oporbu prema geopolitičkom projektu poput Sjevernog toka II, koji je, prema njegovom mišljenju, bio pokušaj Rusije da stvori energetski monopol u Europi, što bi im omogućilo širenje uticaja, uključujući agresiju na Ukrajinu. U tom kontekstu, jasno je da BiH mora postaviti svoju politiku prema energiji u skladu sa evropskim interesima, povezivanjem sa europskim plinskim sustavom i smanjenjem ovisnosti o Rusiji.

Također, pitanje energetske sigurnosti BiH je neodvojivo od šire političke dinamike u regionu. Gjenero smatra da bi svakako trebalo biti jasnih regulacija u vezi sa kontrolom granica i suvereniteta BiH. On se osvrnuo na incident u Banjoj Luci, gdje je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, proslavio Dan državnosti Srbije uz prijetnje i izazivanje napetosti u BiH. Vučić je, prema Gjenerovom mišljenju, uvijek bio političar koji podržava separatističke tendencije unutar BiH, što jasno pokazuje kroz njegove stavove prema Miloradu Dodiku. Iako Vučić javno iznosi tvrdnje kako se protivi sankcijama protiv Dodika, Gjenero ukazuje da Vučićeve poruke ne treba shvatiti kao neutralne jer one uvijek imaju političku pozadinu koja se uklapa u širi velikosrpski projekt.

Na pitanje što bi se desilo ukoliko bi Vučić slične akcije poduzeo u Hrvatskoj, Gjenero je napomenuo da bi takvi postupci bili potpuno neprihvatljivi i da je, srećom, Hrvatska uspostavila jasnu kontrolu svojih granica prema Srbiji. Autoritarni režimi u Beogradu, smatra on, ne mogu sebe tretirati kao da su iznad zakona drugih zemalja. BiH mora postaviti jasne granice i jasno definisati tko ima pravo ulaziti na njezin teritorij. U tom smislu, Beograd i drugi susjedi, poput Zagreba, moraju razumjeti da BiH neće tolerirati vanjske pritiske koji ugrožavaju njezin suverenitet.

Gjenero je također komentirao prosvjede studenata u Srbiji, koji su postali snažan pokret protiv autoritarizma i korupcije u zemlji. Ovaj masovni pokret najoštrije se protivi politikama koje vodi Vučićev režim, a Gjenero smatra da su upravo studenti dali pravi odgovor na njegove manipulacije. Na pitanje kako treba interpretirati Vučićeve izjave, Gjenero je naglasio da je u njihovoj osnovi negiranje odgovornosti i pokušaj prebacivanja krivnje na druge. U tom kontekstu, Vučićev režim mora se suočiti s internim krizama koje bi mogle imati dugoročne političke posljedice, dok BiH ne smije biti samo pasivni promatrač tih zbivanja.

Kada se spomene prošlogodišnja Deklaracija Svesrpskog sabora, koja je definirala obilježavanje Dana državnosti Srbije zajedno s RS-om, Gjenero se pita je li Vučić i dalje u kontinuitetu sa Slobodanom Miloševićem. On smatra da, dok je Bećirović u pravu kada tvrdi da Vučić preuzima Miloševićev politički obrazac, BiH mora prestati biti žrtva tog kontinuiteta i boriti se za svoju stabilnost i suverenitet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here