U jeku rata koji i dalje nemilosrdno traje na tlu Ukrajine, ruski predsjednik Vladimir Putin je izdao naredbu o privremenom prekidu vojnih aktivnosti, poznatom kao uskrsno primirje. Ova objava, koja je stigla preko službenog Telegram kanala Kremlja, naišla je na burne reakcije kako u međunarodnoj zajednici, tako i unutar samog ukrajinskog rukovodstva. Posebno upečatljiv odgovor stigao je od ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji je najavu Moskve nazvao pokušajem manipulacije ljudskim životima, dok se istovremeno u ukrajinskom zračnom prostoru pojavljuju napadački dronovi.

Putinova naredba podrazumijeva obustavu svih vojnih aktivnosti od petka u 18 sati po moskovskom vremenu do ponedjeljka u ponoć. U obrazloženju ovog poteza navodi se kako je riječ o “humanitarnom činu”, te da se nadaju da će i ukrajinska strana slijediti njihov primjer. No, iako nije stigao zvaničan odgovor iz Kijeva, kontekst događaja jasno ukazuje da se ukrajinsko povjerenje u iskrenost ovog poteza Kremlja – ne može očekivati.

Moskva je istovremeno u svom saopćenju naglasila da će ruske jedinice ostati u pripravnosti, u slučaju da dođe do kršenja primirja s ukrajinske strane, te da će u tom slučaju reagirati. Ovaj stav sugerira da primirje i nije zamišljeno kao potpuno pasivan period, već više kao simboličan politički gest s potencijalnim vojnim posljedicama.

Sama najava uskrsnog primirja nije stigla iz vedra neba. Ona dolazi nakon diplomatskog pritiska sa strane američke administracije, koja je kroz izjave bivšeg predsjednika Donalda Trumpa i njegovog tima poslala poruku da bi Sjedinjene Američke Države mogle povući podršku mirovnim pregovorima ukoliko uskoro ne bude značajnijeg napretka. Ova poruka očito je poslužila kao poticaj Rusiji da ponudi ovakav gest smirivanja tenzija – makar privremeni.

S druge strane, reakcija iz Ukrajine nije izostala, iako ne dolazi direktno kao odgovor na Putinovu najavu. Predsjednik Zelenski se oglasio putem društvene mreže X (bivši Twitter), gdje je objavio da je upravo primio izvještaj od glavnog zapovjednika ukrajinske vojske, Oleksandra Sirskog. U toj objavi istakao je da:

  • Ukrajinske snage i dalje uspješno drže svoje položaje u regiji Kursk.

  • Na teritoriji Belgorodske oblasti zabilježen je napredak ukrajinskih jedinica koje su dodatno proširile kontrolisanu zonu.

  • Uprkos navodima o primirju, širom Ukrajine se aktiviraju zračne uzbune, što ukazuje na realnu vojnu prijetnju.

Posebno je zabrinjavajuće što su samo nekoliko minuta nakon objave o primirju uočeni ruski dronovi tipa Shahed u ukrajinskom zračnom prostoru. Zelenski je ovakav razvoj događaja oštro osudio, rekavši da to pokazuje stvarni odnos Putina prema ljudskim životima i svetkovinama kao što je Uskrs. Ovaj čin tumači se kao još jedna u nizu strategijskih obmana s ruske strane, gdje se koristi prividna mirovna ponuda kao pokriće za nastavak napada.

U ovom kontekstu, Zelenskijeva izjava nije samo politička poruka – ona je i apel međunarodnoj zajednici da ne bude zavedena formalnim izjavama o primirju, dok se na terenu situacija ne mijenja. Njegove riječi odišu odlučnošću i uvjerenjem da je samo stvarna promjena ponašanja na terenu ono što može donijeti trajni mir. Trenutna situacija jasno pokazuje da toga još nema na vidiku.

Ukrajinska strana time poručuje da neće dozvoliti da ih praznični period i diplomatske floskule zavaraju – njihova borba za očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta ne prestaje ni za vrijeme Uskrsa.

U konačnici, bez obzira na političku simboliku koju nosi uskrsno primirje, stvarna situacija na terenu sugerira da niti jedna strana ne pokazuje spremnost za istinsku deeskalaciju sukoba. I dok se u Moskvi govori o humanizmu, u ukrajinskim gradovima oglašavaju se sirene i padaju dronovi – slika koja mnogo više govori od bilo kakve diplomatske objave.

Zelenskijev stav je jasan: mir neće doći deklaracijom, već djelima. A dok se to ne dogodi, Ukrajina će, kako kaže, nastaviti braniti svaki pedalj svoje zemlje.

U svjetlu svega navedenog, jasno je da ukrajinski narod i vlasti više ne pristupaju s povjerenjem bilo kakvim najavama iz Moskve, ma koliko one bile obavijene simbolikom praznika. Iskustvo ih je naučilo da se iza tih riječi često kriju novi valovi nasilja, a ne stvarna želja za mirom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here