Srebrenica je ponovo postala simbol bola i provokacije. Samo nekoliko sati nakon što su se završile komemorativne aktivnosti povodom 30. godišnjice genocida, grad je potresla nova provokacija koja je duboko uvrijedila preživjele i porodice žrtava.
Šta se dogodilo?
Prema objavi Ćamila Durakovića na društvenim mrežama, neposredno nakon što su međunarodne delegacije napustile Srebrenicu, u blizini pravoslavne crkve su se čule četničke pjesme. Među njima i kontroverzni stihovi izvođača Baje Malog Knindže sa riječima: “Ovaj narod će živjeti, i nakon ustaša, jer je i Bog Srbin, nebesa su naša.”
Zašto je ovo važno?
Ovakve provokacije predstavljaju direktno poricanje genocida i otvoreno ruganje žrtvama. Duraković je izrazio ogorčenost činjenicom da bosanski preživjeli moraju živjeti sa ovakvim provokacijama, naglašavajući da se radi o kulturi nekažnjivosti i glorifikaciji ratnih zločina.
Reakcije javnosti
Objava je izazvala val komentara podrške i zabrinutosti zbog kontinuirane mržnje 30 godina nakon genocida. Mnogi su izrazili šok zbog činjenice da se ovakve provokacije dešavaju baš na dan kada se čitav svijet sjeća žrtava.
Posledice i dalje korake
Ovaj incident ponovo stavlja u fokus potrebu za borbom protiv poricanja genocida i hate speech-a. Pokazuje koliko je važno da međunarodna zajednica nastavi da prati situaciju u Srebrenici i reaguje na ovakve provokacije.
Srebrenica ostaje simbol bola, ali i podsjećanja na važnost borbe protiv zaborava i poricanja. Ovakvi incidenti pokazuju da je put do pomirenja još uvijek dug i težak.