Politička situacija u Bosni i Hercegovini trenutno je pod velikim uticajem unutrašnjih i spoljašnjih faktora, što stvara značajan izazov za stabilnost zemlje. Europski put BiH i proces integracije u EU pomaknuti su u drugi plan zbog političke krize, koja je postala glavna tema unutar međunarodne zajednice. Dok se u Europskoj uniji sve više raspravlja o izazovima vezanim za Milorada Dodika i njegovu ulogu u destabilizaciji zemlje, teško je postaviti druge važne teme na dnevni red. Tomislav Sokol, zastupnik u Europskom parlamentu, ističe da trenutna situacija u BiH otežava komuniciranje drugih ključnih problema i da je postizanje unutarnje stabilizacije, uz ispunjavanje formalnih uvjeta poput Zakona o sudovima i Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću (VSTV), ključ za napredak zemlje.
Sokol smatra da bi postizanje unutarnje stabilnosti BiH bio veliki pomak, ali naglašava da će to biti teško dok traje trenutna situacija oko Republike Srpske. On ukazuje na neizvjesnost američke administracije u vezi s politikom prema BiH, sugerirajući da je ovo pitanje trenutno niže na njihovoj listi prioriteta. S obzirom na to, nije jasno u kojem će smjeru političke odluke za Bosnu i Hercegovinu ići, jer ni kadrovski ni politički smjer još nije postavljen.
Beogradski analitičar Milan Sitarski, koji je blizak Čovićevom HDZ-u, upozorava da postoji opasnost od blokade zakonodavnog rada u BiH, čak i bez konkretnih mjera protiv Dodika. Prema njegovim riječima, blokada zakonodavne vlasti mogla bi potrajati skoro godinu i pol, sve do idućih izbora, što bi predstavljalo najdužu blokadu u historiji BiH. Dodik već sada raspolaže mehanizmima za blokadu donošenja odluka kroz Dom naroda i Vijeće ministara, a Sitarski smatra da postoji ozbiljna prijetnja uslijed političkih nesuglasica koje bi mogle zaustaviti napredak zemlje. Sokol, pak, smatra da na bošnjačkoj političkoj sceni trenutno ne postoji spremnost za postizanje dogovora sa Srbima i Hrvatima kako bi se stabilizirali odnosi unutar zemlje. On naglašava da su Bošnjaci, kroz tri decenije političkog djelovanja, stvorili iluziju da mogu kontrolirati cijelu BiH ili barem Federaciju, uz asistenciju međunarodne zajednice, no sada se situacija mijenja, iako još uvijek nije potpuno jasno kako.
S obzirom na ovu dinamiku, Sitarski ne očekuje intervenciju EUFOR-a u slučaju eventualnog hapšenja Dodika, ali ističe da bi političko posredovanje Europske unije bilo poželjno. On također napominje da bi Unija trebala poduzeti korake kako bi stabilizirala odnose u BiH, koji su prema njegovom mišljenju otišli predaleko. Prema njegovim riječima, EU mora, iz vlastitog interesa, pronaći način da pacificira odnose u BiH, jer je situacija postala vrlo napeta i komplicirana. Bez ozbiljnog angažmana Europske unije, rizik od daljnjih političkih blokada u BiH mogao bi postati još izraženiji, što bi imalo dugoročne posljedice po politiku i stabilnost zemlje.
Sokol, također, ističe da je interes Republike Hrvatske usmjeren ne samo prema stabilnosti BiH, već i prema zaštiti interesa Hrvata u BiH. On upozorava Hrvate da budu pragmatični i oprezni, te da ne ulaze u konfrontacije sa zapadnim silama, jer prethodne takve akcije nisu završile povoljno. Iako Hrvati nisu uzrokovali trenutnu situaciju, važno je da se profiliraju kao čimbenik stabilnosti, a ne kao destabilizirajuća snaga u BiH. Pragmatičnost i opreznost postali su ključni za političko pozicioniranje Hrvata, koji, prema Sokolovim riječima, trebaju izaći iz političkih konflikata i raditi na očuvanju mira i stabilnosti unutar BiH, bez izazivanja novih sukoba.
Zaključno, situacija u Bosni i Hercegovini zahtijeva pažljiv pristup, kako bi se očuvala stabilnost i sačuvali interesi svih naroda u zemlji, uključujući i Hrvate. S obzirom na političke tenzije koje dolaze od strane Republike Srpske, kao i na kompleksnu međunarodnu situaciju, ključno je da se nastavi raditi na internoj stabilizaciji BiH uz podršku Europske unije. U tom kontekstu, političko vođstvo, kako na domaćem, tako i na međunarodnom nivou, mora pokazati opreznost i mudrost u rješavanju ovog dugotrajnog političkog sukoba.