Vanredno obraćanje ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedina Konakovića, uslijedilo je nakon što je Vlada Republike Srpske donijela odluku da Annu Lührmann, ministricu za Evropu i klimu u Ministarstvu vanjskih poslova Njemačke, proglasi nepoželjnom osobom (persona non grata) i naloži MUP-u RS da je isprati iz entiteta. Ovaj potez izazvao je ozbiljnu zabrinutost u institucijama BiH, ali i u međunarodnoj zajednici.
U uvodu obraćanja, Konaković je izjavio da se institucija Ministarstva vanjskih poslova BiH našla u vanrednoj situaciji, opisujući ovaj događaj kao možda najveći diplomatski incident u novijoj historiji BiH. Prema njegovim riječima, Dodikovo ponašanje predstavlja direktnu prijetnju visokom diplomati Njemačke, što se ne može tolerisati.
Ministar je najavio niz koraka koje će Ministarstvo vanjskih poslova poduzeti kako bi alarmiralo međunarodnu zajednicu. U planu je slanje zvaničnih pisama:
-
čelnicima Evropske unije,
-
svim ministrima vanjskih poslova država članica EU,
-
Sjedinjenim Američkim Državama,
-
diplomatskim predstavništvima,
-
EUFOR-u i NATO-u.
Konaković je istakao da je situacija prešla granicu političkog neslaganja i ušla u zonu potencijalne fizičke prijetnje po život. Naveo je da posjeduju informacije sa terena koje upućuju na to da ni direktor ni ministar unutrašnjih poslova RS nisu podržali ovu odluku, ali je Dodik lično insistirao na njenoj realizaciji.
Ministar se osvrnuo i na šire političke implikacije ovog slučaja, nazvavši ga testom za Evropsku uniju. Pozvao je EU da se jasno opredijeli i pokaže odlučnost, te da dozvoli hitnu intervenciju EUFOR-a, koja bi omogućila hapšenje Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića. Upozorio je da je riječ o osobama koje predstavljaju prijetnju za stabilnost regiona i čiji su postupci sve više u skladu s interesima Moskve, a ne demokratskih vrijednosti EU.
Također je istakao da postoje indicije da Dodik u ovom slučaju uživa podršku Srbije, te zatražio hitno očitovanje zvaničnog Beograda o tome da li podržava ili osuđuje ovakvo ponašanje.
Konaković je podvukao nekoliko ključnih poruka:
-
Dodik više ne može biti legitiman partner u političkom dijalogu.
-
Političke stranke, naročito HDZ, trebaju prestati štititi Dodika i podržavati ga unutar vlasti.
-
Neophodno je što prije imenovati ministra sigurnosti BiH jer je sigurnosna situacija nestabilna i zahtijeva brzu reakciju.
„Nećemo dozvoliti da se u budućnosti obilježavaju godišnjice stradanja policajaca koji su vršili dužnost, pokušavajući da uhapse Dodika bez adekvatne zaštite. EUFOR je dužan pružiti asistenciju. To nije samo realna opcija, već moralna i politička obaveza,“ naglasio je Konaković.
U zaključnom dijelu obraćanja, Konaković je istakao potrebu da pravosudne institucije BiH intenziviraju svoje aktivnosti u procesu privođenja Dodika. „Zamislite šta je sve u stanju učiniti osoba poput Dodika ako mu prođe ovakav potez bez posljedica. Onda je sve moguće,“ upozorio je.
Dodatno, Konaković je komentarisao i spekulacije o mogućem vojnom savezu RS sa Srbijom i Mađarskom. Naveo je da je Dodik, vjerovatno zbog reakcija međunarodne zajednice, ublažio tu retoriku, te se govorilo o tome da bi RS bila samo posmatrač u tom savezu. Ipak, ministar je izrazio sumnju u iskrenost tih izjava i upozorio javnost na moguće manipulacije.
Na kraju, Konaković je ponovio da Dodik ne raspolaže realnom moći, ali da u slučaju pokušaja hapšenja postoji rizik od nasilne reakcije, što je, kako kaže, ozbiljna sigurnosna prijetnja. Pozvao je sve aktere – i domaće i međunarodne – da se ne zavaravaju Dodikovim ponašanjem, već da ga shvate kao ozbiljnu opasnost za stabilnost u regiji.
Ovim vanrednim obraćanjem, Elmedin Konaković je poslao snažnu poruku o potrebi hitnog djelovanja protiv Dodikovih destruktivnih i opasnih političkih poteza, ukazujući na to da je vrijeme za pasivno posmatranje prošlo. Međunarodna zajednica, posebno EU i NATO, sada su na ispitu odlučnosti, a rezultat tog ispita odredit će ne samo budućnost BiH, već i kredibilitet institucija koje se zalažu za mir, demokraciju i vladavinu prava.