Denis Smajlović ogorčen na ponašanje ljekara
Foto: Avaz
Denis Smajlović, otac malodobne Nadin Smajlović uputio je otvoreno pismo javnosti u kojem ne krije svoju ogorčenost ponašanjem osoblja Pedijatrijske klinike Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu. Smajlović je odlučio ovo pismo uputiti javnosti nakon otvorenog pisma Pedijatrijske klinike u kojem je, kako je napisao, izneseno mnogo nelogičnosti i skandaloznih navoda.
Podsjetimo, Smajlović je protekle sedmice u doktora Edu Hasanbegovića, direktora Pedijatrisjke klinike uperio pištolj nakon što je ovaj odbio potpisati saglasnost sa izmještanje njegove jkćerke na liječenje u Tursku.
- Kao roditelj malodobne djevojčice želim javnosti upoznati o sljedećem: Moja malodobna kćerka ima pravo na zdravstvenu zaštitu i na zakonsku zaštitu povjerljivosti podataka u vezi s njenom bolesti i njenom privatnosti. Pojašnjenje u otvorenom pismu Pedijatrijske klinike ciljano minimizra njihovu i odgovornost KCUS-a u vezi sa teškim zdravstvenim stanjem malodobone djevojčice. U otvorenom pismu javno su objavljeni detalji bolesti malodobone djevojčice a po zakonu svaki pacijent uživa pravo zaštite podataka, povjerljivosti i privatnosti pacijenta – navodi Smajlović u svom obraćanju.
On dalje ističe da dktori s klinike u Sarajevu u svom pismu navode da tuberkuloza nije mikrobiološki potvrđena.
- Izražavaju rezerviranost u pogledu nalaza iz Turske i da nije etički niti medicinski dijete liječiti terapijom koja je preporučena i uključena od strane zdravstvenih ustanova u Turskoj, među kojima i odgovarajuća odjeljenja Ministarstva zdravstva iz Turske. Upravo u vezi s tom dijagnozom Pedijatrijska klinika KCUS-a 7. novembra obratila se zahtjevom Kliničkoj apoteci i Zavodu za zdravstveno osiguranje FBiH a istoga dana Klinička apoteka i Zavod odgovorili da nemaju odgovarajuću gramažu te da za jedan lijek uopće nije proveden postupak javne nabavke. Dalje, 8. novembra Pedijatrijska klinika KCUS-a zbog takvog stanja priprema odgovarajuću dokumentaciju za izmještanje malodobone djevojčice u inostranstvo radi lijčenja, zatim iz nepoznatih razloga zaustavlja tu istu proceduru izmještanja – kaže Denis Smajlović.
Njegova malodobna kćerka registrirana je kao pacijent uz odgovarajuću dijagnozu pri zvaničnoj ustanovi Ministarstva zdravstva Turske.
- Javnost treba da zna: Ima li pacijent na KCUS-u pravo na zaštitu tajnosti, povjerljivosti podataka i zaštitu privatnoti koja je zakonom zaštićena? Kako je moguće da Pedijatrisjka klinika KCUS-a sumnja u dijagnozu koja je navedena u Otpusnom pismu te iste klinike? Kako je moguće da Pedijatrijska klinika KCUS-a, iako sumnja u dijagnozu koja je data u Turskoj, ipak uključi terapiju za koju u otvorenom pismu kaže da su takvi lijekovi jako toksični i za zdravu jetru, a kamoli za ozbiljno bolesnu jetru? Zašto je još uvijek zaustavljena procedura izmještanja malodobne djevojčice u inostranstvo radi liječenja iako je stav Pedijatrijske klinike KCUS-a zvanično bio da se u interesu djeteta liječenje treba nastaviti izvan BiH? Je li etički medicinski dopustvi izjaviti da niko neće to dijete da liječi ovdje i da li se time krši Hipokratova zakletva – napisao je Denis u svom pismu. avaz.ba