U posljednjim dešavanjima na političko-pravnom polju Bosne i Hercegovine, Sud BiH donio je odluku o ukidanju mjere pritvora Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, koji je bio osumnjičen za napad na ustavni poredak države. Ova odluka izazvala je burne reakcije u javnosti i ponovo otvorila pitanje nezavisnosti pravosuđa, kao i mogućeg političkog uticaja na pravne procese u zemlji.

U uvodnom dijelu postupka, Dodik se samoinicijativno odazvao pozivu Tužilaštva BiH, gdje je ispitan u svojstvu osumnjičenog. Njegovo pojavljivanje pred istražiteljima protumačeno je kao pokušaj da se prikaže saradnja s pravosudnim institucijama. Međutim, nakon kratkog postupka, Sud BiH je odlučio ukinuti mjeru pritvora, obrazlažući svoju odluku činjenicom da više ne postoje razlozi koji bi opravdavali njegovo daljnje zadržavanje u istražnom pritvoru. Umjesto toga, određena mu je mjera obaveznog javljanja nadležnim državnim institucijama u određenim vremenskim intervalima.

Snimci ročišta koji su dospjeli u javnost dodatno su raspalili debatu. Na njima se vidi proceduralno smirena i gotovo blaga atmosfera, bez ikakve oštrine u tonu ili izrazu sudskih službenika, što su mnogi građani i analitičari protumačili kao neprimjereno blag tretman prema osobi optuženoj za jedno od najtežih krivičnih djela u ustavno-pravnom poretku jedne države.

Reakcije su bile raznovrsne, ali većinski negativne iz dijela javnosti koji smatra da je pravosuđe pokazalo slabost pred političkom silom. Na društvenim mrežama i u medijima pojavili su se komentari kao što su:

  • “Sramotno poniženje pravosuđa”

  • “Gdje je nestala nezavisnost sudstva?”

  • “Da je riječ o običnom građaninu, završio bi u zatvoru već na prvoj raspravi.”

S druge strane, entitetski mediji iz Republike Srpske odluku o ukidanju pritvora prikazuju kao “veliku pobjedu” predsjednika RS i kao znak da se, prema njihovom tumačenju, “politički montirani procesi” urušavaju pod teretom pravde. U naslovima se mogu naći poruke poput:

  • “Dodik slobodan – RS ne kleči!”

  • “Istina pobjeđuje”

  • “Sud nije pokleknuo pred međunarodnim pritiscima”

Podsjetimo, Milorad Dodik je već u februaru 2025. godine osuđen na godinu dana zatvora te mu je određena zabrana obavljanja svih političkih funkcija u periodu od šest godina. Razlog presude bilo je njegovo uporno ignorisanje odluka visokog predstavnika u BiH te pokušaj uspostavljanja paralelnih institucija u okviru Republike Srpske, čime je, prema optužnici, direktno ugrozio ustavni poredak zemlje prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here