Radovan Višković, premijer Republike Srpske, nedavno je ponovo skrenuo pažnju javnosti svojim izjavama koje su izazvale brojne reakcije na političkoj sceni Bosne i Hercegovine. U intervjuu za RTRS jasno je stavio do znanja da mu do ovog trenutka još uvijek nije uručena optužnica iz Suda BiH, iako je, zajedno sa Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem, pod istragom zbog sumnje u napad na ustavni poredak zemlje. Ipak, kako navodi, ova situacija ga ne opterećuje previše.

Višković ističe da, bez obzira na to što se protiv njega vodi istraga, nema nikakav problem s prelaskom u teritorij Federacije BiH. Međutim, dodaje kako izbjegava takve poteze jer ne želi, kako kaže, ugroziti sigurnost drugih ljudi koji bi se mogli naći u njegovom društvu, pogotovo imajući u vidu kako bi određeni politički akteri, poput Rame Isaka, mogli iskoristiti situaciju za izazivanje incidenata.

Govoreći o svom kretanju kroz Federaciju, premijer Republike Srpske poručuje:

  • Ja uvijek smijem i mogu da prođem kroz Federaciju, ali ne želim ugroziti ljude koji su sa mnom ili da neko opstruiše naš prolazak. Mi smo štićene ličnosti, imamo svoje osiguranje“, naglašava Višković.

Posebno zanimljiv trenutak razgovora bio je kada se osvrnuo na ustavne osnove optužbi koje mu se stavljaju na teret. Višković poziva sve kritičare da mu pokažu konkretan član Ustava Bosne i Hercegovine koji je, prema njihovom mišljenju, prekršio. Prema njegovom tumačenju, ne postoji odredba Ustava koju su on i njegovi politički saradnici prekršili.

Kako sam kaže:

  • Znate šta je ugroženo? Schmidtova odluka. Inače, svugdje u svijetu napad na ustavni poredak podrazumijeva fizički napad, nasilje. Mi nismo koristili nasilje, sve što smo radili bilo je pravnim putem“, tvrdi Višković.

Osim što odbacuje sve optužbe o napadu na ustavni poredak, Višković dodatno poručuje da su etikete koje im se daju s druge strane političkog spektra neosnovane. Jasno je kritizirao izjave u kojima ga, zajedno s Dodikom i Stevandićem, nazivaju kriminalcima, narko-bosovima i zločincima. Po njegovim riječima, takvi komentari nemaju nikakvu težinu niti zaslužuju pažnju.

Višković naglašava:

  • Nama je primarni cilj zaštita interesa našeg naroda“, dodajući da je njihovo političko djelovanje usmjereno na očuvanje stabilnosti i prava Republike Srpske.

Ipak, važno je napomenuti da Ustav Republike Srpske jasno definiše da predstavnici entiteta moraju štititi interese svih naroda i ostalih koji žive u tom entitetu, a ne samo jednog naroda, što je aspekt na koji se često skreće pažnja u javnosti.

U svom govoru Višković nije izostavio ni poziv svim političkim akterima iz Federacije BiH. Izazvao je bilo koga iz Federacije na direktan susret, navodeći destinacije poput Vlašića ili Glamoča, želeći pokazati spremnost da, kako kaže, “riješe problem jedan na jedan”.

Njegove izjave dodatno su pojačale već postojeće političke tenzije u zemlji, posebno u kontekstu pravosudnih procesa koji su u toku. Višković se postavlja kao neko ko odbija da prizna bilo kakvu odgovornost, te koristi narativ pravne borbe nasuprot nasilnim sredstvima, sugerirajući da su sve aktivnosti koje provodi vlast Republike Srpske u skladu s pravnim okvirom, bez namjere za destabilizacijom.

Zaključno, ovakvi istupi Viškovića jasno ukazuju na strategiju političkog otpora spram odluka visokog predstavnika i institucija BiH, ali i na nastavak retorike koja naglašava zaštitu entitetskih interesa. S obzirom na razvoj događaja, ostaje da se vidi hoće li njegovo ignorisanje optužbi, kao i izazovi upućeni političkim suparnicima, dodatno zakomplikovati političku dinamiku u Bosni i Hercegovini ili će se otvoriti prostor za pravno rasvjetljavanje cijele situacije. Ono što je sigurno jeste da će Višković, Dodik i Stevandić i dalje biti u centru pažnje, dok se rasplet trenutne političko-pravne krize iščekuje.

Bez obzira na trenutnu retoriku i odbacivanje optužbi od strane Radovana Viškovića, pravosudne institucije Bosne i Hercegovine nastavljaju svoje aktivnosti, a pažnja međunarodne i domaće javnosti ostaje usmjerena na ishod ovih procesa. Politički odnosi unutar zemlje ostaju osjetljivi, dok svaka izjava poput Viškovićeve dodatno doprinosi zaoštravanju atmosfere. U narednim sedmicama će biti ključno vidjeti hoće li se politički lideri odlučiti za dijalog i pravne puteve rješavanja sporova, ili će ovakva javna nadmudrivanja i optužbe produbljivati postojeće podjele i neizvjesnost u BiH. Jedno je sigurno – trenutna situacija zahtijeva smirenost, institucionalnu odgovornost i spremnost na kompromis kako bi se očuvala stabilnost i mir u zemlji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here