Na nedavnoj sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija, članica Predsjedništva Bosne i Hercegovine i trenutna predsjedavajuća, Željka Cvijanović, iznijela je niz oštrih kritika na račun visokog predstavnika u BiH, Christiana Schmidta. Njeno izlaganje, koje je privuklo veliku pažnju međunarodne i domaće javnosti, obilovalo je optužbama na račun njegovog legitimiteta i djelovanja u okviru međunarodnog prava i Dejtonskog mirovnog sporazuma. Cvijanović je otišla korak dalje pozivajući Vijeće sigurnosti da preispita i formalno glasa o Schmidtovom statusu.

U samom uvodu, Cvijanović je naglasila da se obraća u svojstvu člana Predsjedništva koji predstavlja građane Republike Srpske. Istaknula je da je Dejtonski sporazum, iako daleko od idealnog, bio produkt hrabre diplomatije i kao takav i dalje predstavlja pravno obavezujući dokument, sa posebnim naglaskom na Aneks 4 (Ustav BiH) i Aneks 10, koji definiše mandat visokog predstavnika.

Njena glavna zamjerka odnosila se na to što, kako je navela, Schmidt nije potvrđen od strane Vijeća sigurnosti UN-a, što po njenom tumačenju znači da ne može zakonito obavljati svoju dužnost. Prema njenim riječima, njegovo djelovanje se oslanja na tzv. bonske ovlasti, za koje tvrdi da nisu utemeljene u nijednom međunarodnom pravnom aktu. Time se, kako je istakla, krši osnovna logika pravne države, jer Schmidt donosi odluke koje prema njenom mišljenju prevazilaze njegov mandat.

U nastavku izlaganja, Cvijanović je navela niz konkretnih odluka Schmidta koje smatra spornima:

  1. Nametanje Vlade Federacije BiH, čime je, prema njenom mišljenju, suspendovao entitetski ustav na jedan dan.

  2. Intervencije u izborni zakon, koje nisu prošle parlamentarnu proceduru.

  3. Produžavanje mandata članovima Centralne izborne komisije (CIK) bez zakonskog osnova.

  4. Izmjene krivičnog zakona, koje su, kako tvrdi, usmjerene na eliminaciju legitimnih predstavnika Republike Srpske iz političkog života.

Prema Cvijanović, sve ove odluke imaju za cilj da zastraše neistomišljenike i uspostave politički režim koji ona opisuje kao opresivan i jednostran. Ovo više nije Dejton – ovo je diktatura, upozorila je, tvrdeći da BiH postaje zemlja duboke političke polarizacije koja teško može opstati u ovakvim okolnostima.

Ona je potom jasno istaknula da cilj političkih struktura iz Republike Srpske nije razbijanje BiH, već očuvanje njenog ustavnog poretka onako kako je utvrđen Dejtonskim mirovnim sporazumom. U tom kontekstu, navela je da je Narodna skupština RS donijela zakon kako bi zaštitila nadležnosti entiteta pred, kako kaže, nelegitimnim djelovanjem OHR-a.

U završnom dijelu obraćanja, Cvijanović je uputila poziv Vijeću sigurnosti UN-a da preduzme konkretne korake i:

  • organizuje formalno glasanje o potvrdi Christiana Schmidta;

  • ili, ukoliko to ne učine, da se imenuje nova osoba u skladu sa Aneksom 10.

Ova izjava izazvala je veliki interes, naročito zbog toga što se tokom njenog govora kamera nekoliko puta fokusirala na Schmidta, koji je, prema opisu medija, gledao u nevjerici dok je slušao optužbe.

Reakcije nisu izostale ni iz Ureda visokog predstavnika (OHR). U svojoj odbrani, OHR je pojasnio kako proces imenovanja visokog predstavnika funkcioniše. Prema njihovom tumačenju, Aneks 10 ne zahtijeva formalnu potvrdu od strane Vijeća sigurnosti UN-a, već se imenovanje vrši putem Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC). Ova praksa, kako navode, održava se u skladu sa svim dosadašnjim rezolucijama Vijeća sigurnosti, počevši od Rezolucije 1031 (1995) kojom je započela primjena Dejtonskog sporazuma.

OHR također ističe razliku između imenovanja visokog predstavnika i vojnih snaga u BiH, kao što je EUFOR/ALTHEA, koje se vrši prema drugim aneksima (konkretno, Aneks 1A), a ne putem istog pravnog mehanizma. Na taj način su pokušali da razjasne česte nesporazume i ponove legitimitet Schmidta kao visokog predstavnika.

Zaključno, sukob između Željke Cvijanović i Christiana Schmidta otvara nova pitanja o tumačenju i primjeni međunarodnog prava u BiH, kao i o legitimnosti međunarodne intervencije u složenim domaćim političkim procesima. Dok iz Republike Srpske stižu poruke o nužnosti pravne reintegracije i vraćanja punog suvereniteta, iz međunarodne zajednice i dalje dolazi insistiranje na kontinuitetu i autoritetu OHR-a. U takvoj atmosferi, dalje produbljivanje političkih tenzija djeluje gotovo neizbježno.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here