U svom nedavnom obraćanju javnosti iz Palate Srbija, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić iznio je niz važnih poruka vezanih za političku, regionalnu i društvenu situaciju u zemlji. Fokus govora bio je na imenovanju novog mandatara za sastav Vlade Srbije, ali i na sve izraženijim napetostima unutar regije, naročito u odnosima sa Bosnom i Hercegovinom, Kosovom te izazovima koji se odnose na unutrašnju stabilnost Srbije.

Na početku svog govora, Vučić je istaknuo da je Srbiji u ovom trenutku najpotrebnije očuvanje mira, stabilnosti i nacionalnog jedinstva. Posebno se osvrnuo na pogoršane odnose sa Bosnom i Hercegovinom, naglašavajući da u posljednjih deset dana intenzivno pokušava doći do kompromisnog rješenja unutar BiH. Zabrinutost je izrazio zbog, kako tvrdi, ignoriranja stavova Republike Srpske i Srbije, te dodao da bi eventualno hapšenje Milorada Dodika predstavljalo katastrofu za cijelu regiju.

U kontekstu odnosa s Kosovom, Vučić je naveo podatak da je istog dana uhapšeno 16 osoba iz centralne Srbije na teritoriji Kosova i Metohije. Neki od njih su, prema njegovim riječima, pripadnici sigurnosnih struktura, te su kod njih pronađeni predmeti poput noževa i polomljene sjekire, što on smatra dokazom proizvoljnih optužbi i znak da se pojačava represija nad Srbima u regionu.

Govorio je i o ekonomskim pitanjima, uključujući problem uvođenja tarifa u trgovini sa Sjedinjenim Američkim Državama. Naglasio je da, iako razmjena sa SAD-om nije ogromna, uvođenje carinskih barijera negativno utiče na gumarsku i vojnu industriju u Srbiji, ali i na opću investicionu klimu. Vučić je izrazio nadu da će uskoro doći do susreta sa tadašnjim predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom, u cilju prevazilaženja ovih prepreka.

U svom govoru, osvrnuo se i na unutrašnje političke tenzije, koje su uslijedile nakon tragičnog događaja u Novom Sadu u kojem je stradalo 16 osoba. Podsjetio je da je država brzo reagovala, ali su već dva dana kasnije počeli protesti, koje opisuje kao nasilne. Prema njegovom viđenju, manjina pokušava da vrši pritisak na većinu, a protesti su, tvrdi, od samog početka imali za cilj destabilizaciju vlasti i rušenje njega lično. U tom kontekstu istaknuo je da je pogriješio jer je vjerovao iskrenosti zahtjeva demonstranata, no kasnije je shvatio da je riječ o planiranoj političkoj provokaciji. “Moramo se vratiti strpljenju i razgovoru”, zaključio je u tom dijelu izlaganja.

Što se tiče formiranja nove vlade, Vučić je objavio da je bivši premijer Miloš Vučević podnio ostavku. Istaknuo je da je riječ o izuzetno kvalitetnom čovjeku i premijeru, ali da sada Srbija ide u novom pravcu. Nakon obavljenih razgovora, prvi put je odlučeno da se mandat za sastav vlade povjeri liječnikuprofesoru doktoru Đuri Macutu.

Vučić je naveo razloge zbog kojih je upravo Macut izabran:

  • Posjeduje stručnost i profesionalnost potrebnu za vođenje vlade.

  • Ima iskustvo u radu sa ljudima, posebno u zdravstvenom sektoru.

  • Pokazao je odlučnost i stabilnost u dosadašnjem djelovanju.

  • Njegova hrabrost i tolerantnost čine ga idealnim za suočavanje sa izazovima.

Macut, koji je jedan od vodećih stručnjaka za endokrinologiju, predstavlja simbol promjene u načinu razmišljanja kada je u pitanju izbor najviših državnih dužnosti. Vučić je podsjetio da je posljednji liječnik na čelu vlade bio Blagoje Nešković, koji je ovu funkciju obavljao u periodu od 1945. do 1948. godine.

Novi mandatar bi trebao, prema Vučićevim riječima, nastaviti rad na projektima koji su usmjereni na:

  • Unapređenje životnog standarda

  • Zdravstvo, obrazovanje, nauku i tehnologiju

  • Razvoj infrastrukture i energetike

  • Ekološke projekte i podršku poljoprivredi

  • Podsticanje turizma i jačanje međunarodnih odnosa

Također, istaknuto je da će novi premijer imati ključnu ulogu u pripremama za EXPO 2027 u Beogradu, koji Vučić vidi kao strateški projekat od velikog ekonomskog značaja.

Na kraju, predsjednik je potvrdio da će, u skladu sa ustavnim ovlaštenjima, kandidaturu Macuta za predsjednika Vlade predložiti Narodnoj skupštini. Rok za izbor nove vlade ističe 18. aprila u ponoć, čime se ostavlja ograničeno vrijeme za finalizaciju procesa.

Cijeli govor odiše porukom o potrebi za smirivanjem tenzija, očuvanjem stabilnosti i promišljenim reformama koje bi trebale voditi Srbiju ka evropskom putu, bez gubljenja vlastitog identiteta i suvereniteta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here