Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, nedavno je iznio svoje mišljenje o rezoluciji koja je usvojena na Generalnoj skupštini UN-a, rekavši da smatra kako je Srbija napravila grešku time što je glasala za evropsku rezoluciju koja potvrđuje potporu Ukrajini i njenom teritorijalnom integritetu. U emisiji “Ćirilica” na Happy televiziji, Vučić je otvoreno priznao svoju grešku, naglasivši da snosi krivicu zbog tog postupka, te da je možda preumoran i da nije bio dovoljno pažljiv prilikom razmatranja materijala. Pored toga, Vučić je izjavio da je Srbija trebala ostati uzdržana, kako je to činila i prilikom glasanja o američkoj rezoluciji, te da je sada, nakon donošenja odluke, jasno da je njegova zemlja trebala postupiti drugačije.
Generalna skupština UN-a usvojila je rezoluciju koja je podržala Ukrajinu u njenoj borbi protiv ruske invazije, a usvojeno je 93 glasa za, dok je 65 zemalja bilo suzdržano, a 18 protiv. Među onima koji su glasali protiv nalaze se Sjedinjene Države, Rusija, Bjelorusija, kao i nekoliko afričkih i drugih zemalja. Vučić je istakao da je objašnjenje koje je čuo od svojih saradnika nakon glasanja bilo da je Srbija time potvrdila svoje stavove o teritorijalnom integritetu, ali je on i dalje smatrao da nije bilo nužno da se glasa na način na koji je to učinjeno. “Nemam koga drugog da krivim osim sebe,” rekao je Vučić, naglašavajući da je možda bio previše umoran da bi donio ispravnu odluku. Ovaj njegov stav odražava njegovu samokritičnost i želju da Srbija nastavi djelovati na način koji je odgovoran i u skladu s njenim interesima, ali i uvažava međunarodne odnose.
Vučić je dodao da će se Srbija nastaviti ponašati na odgovoran način u budućnosti, a posebno je naglasio da će se truditi da donosi bolje odluke u budućnosti. Istovremeno, predsjednik Srbije razgovarao je o globalnim političkim promjenama i situaciji na međunarodnoj sceni, ističući kako se trenutno suočavamo s “tektonskim promjenama” u odnosima, posebno u kontekstu američke vanjske politike. Naime, Vučić je napomenuo da je i dalje prisutna podjela u Washingtonu, gdje se razmišlja različito među različitim ključnim agencijama, te da se globalna slika mijenja iz dana u dan. Ove promjene, prema Vučiću, utječu i na Evropu i na Balkansku regiju, gdje se mora pratiti svakodnevni razvoj događaja.
Prema Vučiću, promjene u Nemačkoj i drugim zemljama Europe ukazuju na to da ništa više nije sigurno i da se može brzo promijeniti. On je također spomenuo da su Rusija i Sjedinjene Države u procesu pripreme velikih paketa mjera koje se tiču ekonomije i sankcija, te da se očekuju još veće promjene u budućnosti. U tom kontekstu, Vučić je napomenuo kako političari poput Marine Le Pen iz Francuske čekaju pravi trenutak za izglasavanje nepovjerenja vladi u Francuskoj, što bi moglo imati dugoročne političke posljedice u samoj Europi.
U ovoj situaciji, Vučić je pozvao na opreznost i promišljanje o daljnjim koracima Srbije, ističući da su međunarodni odnosi i politička scena u stalnom previranju. Iako se čini da će se mnoge velike sile kretati prema još većim izmjenama svojih politika, Vučić je jasno poručio da će Srbija nastaviti slijediti svoju neutrallnost i pragmatičnost u suočavanju s novim izazovima.
Zaključno, Vučić se izvinio građanima Srbije zbog greške koju je napravio u glasanju u UN-u, no istovremeno je naglasio važnost kritičkog razmišljanja o budućim odlukama. Njegova spremnost da prihvati odgovornost za ovaj korak, kao i njegov plan za povećanje angažmana i donošenje boljih odluka u budućnosti, pokazuje njegovu posvećenost vođenju politike koja će osigurati stabilnost i napredak Srbije u teškim međunarodnim uvjetima.