Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, nastavio je šokirati javnost svojim izjavama tokom nedavnog gostovanja na televiziji Informer. Njegovo ponašanje i izjave izazvale su ozbiljnu zabrinutost među građanima, koji su izrazili strah od njegovih daljih postupaka. Iako Vučić često prilagođava svoj nastup različitim televizijskim kanalima, tokom gostovanja na Informer televiziji bio je posebno oslobođen svih suzdržanosti, što se jasno videlo kroz nekoliko njegovih kontroverznih izjava.
Jedna od najproblematičnijih izjava bila je ona u kojoj Vučić priznaje da u njegovoj glavi raste “nešto loše”, što ga podstiče na osvetu. Na pitanje o svojim osećanjima prema onima koji su mu naneli zlo, Vučić je rekao: „Plašim se da je u meni, u mojoj glavi počelo da se pojavljuje to nešto loše, a to je kako da vratim svim ljudima koji su toliko zla naneli meni, mojoj porodici, mojoj deci i svima. Borim se protiv toga svakoga dana.“ Ova izjava izazvala je veliku zabrinutost, jer se može shvatiti kao poziv na osvetu, što je potencijalno opasno u političkom kontekstu.
Osim toga, Vučić je izneo i svoje stavove o policijskoj intervenciji tokom protesta, koji su se masovno održavali u Beogradu. On je rekao da nije problem da policija interveniše pred velikim brojem demonstranata, čak i kada ih je nekoliko desetina hiljada. U njegovim rečima, postoji potpuno nezainteresovanost za društvene posledice takvih intervencija: „Vi stvarno mislite da je problem policiji da interveniše pred 70, 80, stotinu, dve stotine ili tri stotine? Pa nije problem ni pred 30.000.“ Takve izjave samo dodatno povećavaju strahove građana o potencijalnom gušenju protesta i slobode izražavanja u Srbiji.
Zanimljivo je i kako Vučić u intervjuu pominje razgovor sa svojim bratom Andrejem, koji ga je upozorio da se previše fokusira na ekonomske aspekte vladavine, zanemarujući jačanje sistema. On je izjavio: „Zanemario si činjenicu da kada ljudi žive najbolje, da nikada tebi ne odaju priznanje za to, nego misle da su zaslužili i da zavređuju mnogo više.“ Vučić je time indirektno sugerisao da je njegova vlast postigla ekonomske uspehe, ali da ti uspesi nisu dovoljno prepoznati od strane građana.
Još jedan značajan trenutak tokom njegovog nastupa bio je vezan za obojene revolucije, koje je Vučić označio kao već završene. Međutim, on je optužio Britansku ambasadu i njenog diplomatu Avramovića za upletenost u organizovanje protesta u Srbiji. Prema Vučiću, Avramović je bio povezan s pokušajem podsticanja protesta i destabilizacije države, što samo dodatno podstiče tenzije između Srbije i zapadnih zemalja.
Takođe, tokom intervjua, Vučić je govorio i o protestima studenata i veterana koji blokiraju Radio-televiziju Srbije. Iako su ovi protesti izazvani nezadovoljstvom zbog njegovih politika, Vučić ih je nazvao „ruljom“ i optužio demonstrante za nasilje. On je izjavio: „Vi stvarno mislite da je problem policiji da interveniše pred 70, 80, stotinu, dve stotine ili tri stotine?“ Ova izjava je bila šokantna jer ukazuje na Vučićevu spremnost da koristi silovite metode za gušenje protesta, što je još jedan znak zabrinutosti za demokratske slobode u zemlji.
Zaključak ovog gostovanja Aleksandra Vučića na Informer televiziji može se smatrati alarmantnim za političku situaciju u Srbiji. Njegove izjave o osveti, policijskoj represiji, vlastitoj familiji i optužbama na račun zapadnih zemalja samo su potvrdile strahove da je Vučić spreman koristiti ekstremne metode kako bi održao svoju vlast. Sa njegovim pozivima na represiju i napadima na političke protivnike, jasno je da su građani Srbije suočeni s velikim izazovima u borbi za svoja prava i slobode. U ovakvoj atmosferi, važno je da se svakodnevno prati ponašanje vlasti i reakcije na moguće proteste, kako bi se sprečila eskalacija političkih tenzija u zemlji.
Uzimajući u obzir sve izrečene izjave i postupke koje je predsjednik Vučić izneo tokom svog gostovanja, može se zaključiti da trenutna politička klima u Srbiji postaje sve napetija i neizvjesnija. Njegovo negativno viđenje protestnih pokreta, kao i neprihvatljive optužbe upućene različitim domaćim i stranim akterima, pokazuje kako vlast može koristiti svoju moć za dodatno polarizovanje društva. Takođe, njegova otvorena prijetnja osvetom i upotreba represije protiv protestanata ukazuju na to da se Srbija može suočiti sa ozbiljnim političkim potresima u narednom periodu. Građani će morati pažljivo pratiti događanja i reagovati na pokušaje gušenja demokratskih sloboda, kako bi sačuvali prava na slobodno izražavanje i mirne proteste u budućnosti.