Lider Liste za pravdu i red, Nebojša Vukanović, u posljednjim je izjavama iznio oštru kritiku prema Zapadu i međunarodnoj zajednici zbog njihovog stava prema Miloradu Dodiku, predsjedniku SNSD-a. Prema njegovim riječima, međunarodna zajednica godinama je ignorisala ozbiljne probleme koje Dodik stvara, uključujući kriminal, korupciju i krađu izbora, te je istovremeno nastavila pružati političku podršku i finansijske kredite Dodikovoj politici. Vukanović smatra da je ova podrška ključna za opstanak Dodikove moći, koja je, prema njegovim tvrdnjama, negativno uticala na stabilnost i razvoj Bosne i Hercegovine.
Vukanović je iznio tvrdnju da Evropske integracije i Milorad Dodik ne mogu koegzistirati, navodeći kako Dragan Čović, lider HDZ-a, mora donijeti jasan politički izbor u vezi sa svojim stavom prema Dodiku. Prema njegovom mišljenju, deklarativna osuda destruktivnog ponašanja SNSD-a od strane HDZ-a je besmislena ako se u stvarnosti nastavi pružati politička podrška koja omogućava SNSD-u da blokira Savjet ministara BiH i druge važne institucije na državnom nivou. Time, po njegovom mišljenju, HDZ zapravo održava vlast SNSD-a, što šteti progresu zemlje.
Vukanović je također ukazao na važnu dilemu koja će uskoro biti razjasnjena: pitanje da li će Dodik i dalje biti “vitalni hrvatski nacionalni interes”. Pored toga, postavio je pitanje hoće li Andrej Plenković, premijer Hrvatske, doći u Mostar s novim porukama iz Brisela za Dragana Čovića i HDZ BiH, s obzirom na političke promjene koje se očekuju u regiji. Ove izjave ukazuju na sve dublje političke podjele unutar Bosne i Hercegovine i među glavnim političkim akterima.
Vukanović je jasno poručio da će mnogo stvari uskoro biti jasnije i da će se više informacija otkriti o odnosima unutar političkog spektra, posebno u kontekstu međunarodne politike i njenog utjecaja na unutrašnje političke dinamike u BiH. Njegovo izlaganje bilo je usmjereno na to da se pokaže kako međunarodna zajednica, prema njegovom mišljenju, ima odgovornost za stanje u zemlji jer je svojim neadekvatnim pristupom prema Dodiku omogućila opstrukciju važnih procesa.
Na kraju, Vukanović je podvukao da je trenutna situacija takva da međunarodna zajednica mora preispitati svoju politiku prema Bosni i Hercegovini i jasno odrediti koji su njihovi interesi i ciljevi u zemlji. On je izrazio nadu da će u budućnosti politički odnosi u zemlji postati jasniji, ali i naglasio kako će odlukama političkih lidera u zemlji, kao i međunarodne zajednice, biti odlučeno kako će izgledati daljnji politika i prosperitet Bosne i Hercegovine.
Vukanović je također istakao kako bi se situacija u Bosni i Hercegovini mogla poboljšati ukoliko bi međunarodna zajednica prestala podržavati politikante kao što je Dodik, koji je, prema njegovom mišljenju, u potpunosti opterećen etnonacionalističkom agendom. On smatra da bi se zemlja mogla okrenuti ka proevropskom kursu i stabilnosti ako bi politički lideri prestali težiti ostvarivanju svojih vlastitih interesa na štetu državnih institucija i međusobnog kompromisa. Prema njegovom mišljenju, snažna međunarodna podrška zemljama koje se istinski zalažu za reforme i demokratiju mogla bi značajno unaprijediti situaciju. Međutim, on naglašava da bi evropske integracije trebale biti prioritet, jer bi članstvo u EU omogućilo ekonomski razvoj i sociopolitičku stabilnost, što bi na kraju pozitivno uticalo na život običnih građana, ali i omogućilo održivost političkih institucija koje bi radile u interesu svih građana BiH.
Iako se Vukanović snažno protivi političkoj podršci koju Dodik uživa od strane zapadnih sila, on ipak naglašava važnost postizanja unutrašnjeg konsenzusa među političkim akterima u BiH. Prema njegovim riječima, samo kroz poštivanje demokratskih principa, snažnu pravnu državu i pravednu podjelu vlasti može se osigurati dugoročna stabilnost. On također smatra da bi se trebalo više ulagati u edukaciju i podizanje svijesti među građanima kako bi se smanjio utjecaj etnonacionalističkih političkih stranaka. Također, prema njegovom mišljenju, potrebno je jačati ulogu civilnog društva, jer je ono ključna karika u promjeni svijesti građana i političkih elita, što bi pomoglo u ostvarivanju boljih interesa svih naroda unutar Bosne i Hercegovine.