U najnovijem razvoju političke situacije u Srbiji, Aleksandar Vučić suočava se s ozbiljnim kritikama zbog debakla koji je doživio prilikom održavanja skupa u Sremskoj Mitrovici. Iako su vlasti uložile veliki napor u organizaciju događaja, rezultati su bili daleko od očekivanih. Pokušaji da se skupi što veći broj ljudi, uz angažiranje stotina autobusa i obećanja o sendvičima i dnevnicama za sudionike, nisu urodili plodom. Iako je bilo jasno da je skup organiziran s ciljem impresioniranja i stvaranja dojma masovnosti, broj prisutnih nije premašio 20.000, dok je Vučić očekivao čak 130.000.

Skup je bio pod velikim medijskim nadzorom, a kamere i dronovi su se trudili sakriti praznine u masi. Čak i manji trg u Sremskoj Mitrovici nije bio popunjen kako je bilo predviđeno, a bočne ulice bile su gotovo prazne. Vučić je, međutim, nastavio s poznatom praksom patetičnih i ispraznih govora, koji su uključivali pozive na smanjenje parola i zastava kako bi se prikrio pravi broj okupljenih. Ovaj događaj pokazuje da se njegova politička moć drastično smanjuje, a s njom i njegova sposobnost da prikupi potrebnu podršku.

  • Patrijarh Porfirije nije prisustvovao skupu, što je iznenadilo mnoge, jer se očekivao njegov dolazak. Očigledno je da je patrijarh pročitao Javni apel Nebojše Vukanovića, koji je pozvao na oprez u političkim igrama koje bi mogle podijeliti narod i vjernike. Vukanović je jasno istaknuo da je odluka patrijarha da ne dođe bila ispravna, jer bi njegovo prisustvo dodatno zaoštrilo situaciju.

Vučić je u svom govoru ponovno pokušao prebaciti odgovornost na svoje suradnike, a među kritikama ističu se i njegove uvrede upućene studentima i profesorima, koje je nazvao stranim plaćenicima i organizatorima obojenih revolucija. Njegov pokušaj da ih “mame” na razgovor zapravo je bio manipulacija koja je samo pokazala njegovo pravo lice. Na istom skupu, uz Vučića, bili su prisutni i političari iz Crne Gore i Republike Srpske, među kojima su se istaknuli Milan Knežević, Nenad Stevandić i Petar Đokić. Vukanović je izričito naglasio da su ovi političari zapravo splavine koje su postale instrument SNS-a i BIA-e, što dodatno kompromitira njihov kredibilitet.

  • Milan Knežević je na skupu ponovo iznosio kontroverzne tvrdnje o BIA-i i njenim informacijama koje se odnose na navodni plan za otmicu i gušenje Mila Đukanovića. Iako je Knežević tvrdio da se borio protiv vlasti u Crnoj Gori, Vukanović mu je spočitao licemjerje, podsjećajući da je upravo Vučić stajao iza Mila Đukanovića u trenutku kada su Knežević i Mandić bili uhićeni zbog pokušaja državnog udara.

Najveći udarac ovom skupu bila je odsutnost patrijarha Porfirija, što je za mnoge bio signal nesuglasica unutar srpske pravoslavne crkve u vezi s političkim angažmanom. Unatoč naporima da se skupi velika masa ljudi, Vučić nije uspio prikriti pravu sliku o njegovoj popularnosti, koja je u opadanju. Vukanović je jasno iznio svoje mišljenje, ističući da je Vučićev pokušaj da prikrije slabost samo dodatno pogoršao njegov politički status.

U zaključku, cijela situacija u Sremskoj Mitrovici pokazuje ozbiljne političke probleme s kojima se suočava Vučić. Bez obzira na sve pokušaje mobilizacije i organizacije, Vučićeva politička podrška slabi, a ujedno postaje očito da političari poput Milan Kneževića i Miloša Stevandića nisu dovoljni da ojačaju njegovu poziciju. Odsutnost patrijarha Porfirija samo je dodatni pokazatelj sve većeg nepovjerenja unutar Srpske pravoslavne crkve prema Vučiću i njegovim političkim ambicijama.

Ova situacija jasno ukazuje na duboku političku krizu unutar Srbije, koja se ne odražava samo na Vučiću, već i na širem političkom pejzažu u kojem je sve više podjela među ključnim političkim akterima. S obzirom na sve veću disonancu među opozicijom i vladavinom, i dalje je nejasno koji će biti naredni koraci i kako će se razvijati politički odnosi u zemlji. Vučić, suočen s gubitkom podrške i padom autoriteta, bit će prisiljen da preispita svoje metode upravljanja, dok će mu sve teže biti da zadrži jedinstvo unutar stranke i šire političke scene. U konačnici, prava snaga opozicije i daljnji događaji na terenu mogli bi značajno oblikovati političku budućnost Srbije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here