U posljednjem istupu Nebojše Vukanovića, lidera Liste za pravdu i red, iznesene su ozbiljne optužbe koje ukazuju na moguće sistematske zloupotrebe javnih sredstava, političke trgovine i koruptivne dogovore između političkih i pravosudnih struktura u Bosni i Hercegovini. Njegove tvrdnje fokusiraju se na navodnu spornu kupovinu poslovnih prostora u Banjaluci, iz koje bi, prema njegovim riječima, Milorad Dodik i njegov kum Mile Radišić mogli profitirati za iznos od 100 miliona konvertibilnih maraka (KM) iz državnog budžeta.
Vukanović započinje svoje izlaganje direktnim optužbama na račun bošnjačkih političkih elita, tvrdeći da se oni deklarativno zaklinju na lojalnost Bosni i Hercegovini, ali su istovremeno spremni, kako kaže, „prodati državu za lični interes“. On naglašava da ova navodna transakcija predstavlja čist primjer političke trgovine, gdje se državna sredstva koriste za privatne dobitke.
Kontroverzna kupovina prostora u „Grand Trade“
U srcu afere nalazi se zgrada „Grand Trade“ u Banjaluci, čiji je vlasnik Mile Radišić, dugogodišnji bliski saradnik i kum Milorada Dodika. Prema Vukanovićevim navodima, još dok je Zoran Tegeltija bio ministar finansija, formirana je Komisija za javne nabavke Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), koja je donijela odluku da se od Radišića kupi dvije poslovne jedinice – i to po cijeni od 6.500 KM po kvadratnom metru.
Kako tvrdi Vukanović, ta cijena je nerealno napuhana i daleko veća od tržišnih vrijednosti sličnih nekretnina u regiji. On dalje iznosi da su članovi komisije „pažljivo birani i nagrađeni“, i to ne samo simboličnim benefitima, već konkretnim radnim mjestima i privilegijama. Posebno ukazuje na to da su u izradi procjene vrijednosti nekretnine učestvovali biznismeni iz reda bošnjačkog naroda, koji su, prema njegovom mišljenju, odigrali ključnu ulogu u opravdavanju prenapuhane cijene.
Dodatni troškovi – još 30 miliona KM
Nabavka prostorija, kako tvrdi Vukanović, nije kraj troškova. On upozorava da će se iz državnog budžeta dodatno morati izdvojiti najmanje 30 miliona KM za opremanje novih prostorija Uprave i Regionalnog centra UIO. To bi, smatra on, bio još jedan način da “Dodikovi kumovi i prijatelji dodatno profitiraju na račun građana BiH”.
Prema ovoj verziji događaja, ne radi se samo o jednoj nabavci, već o razrađenoj shemi prenosa javnog novca u privatne džepove, pri čemu svi učesnici imaju korist.
Ovdje Vukanović koristi priliku da dodatno naglasi duboko ukorijenjenu praksu zloupotrebe javnih institucija, bez obzira na nacionalnu pripadnost političkih aktera.
Uloga pravosuđa i sigurnosnih institucija
Posebno uznemirujući dio njegovih optužbi tiče se pravosudnih i sigurnosnih struktura BiH, za koje tvrdi da su direktno odgovorne za to što se ovakvi dogovori mogu nesmetano odvijati.
Vukanović ne štedi kritike na račun:
-
Almira Džuve, direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA),
-
rukovodstva Suda i Tužilaštva BiH.
Navodi da su upravo ti organi pasivni i nijemi posmatrači očiglednih zloupotreba, te optužuje njihove čelnike da svojim nepostupanjem omogućavaju realizaciju koruptivnih sporazuma. Takva šutnja, prema njegovom tumačenju, nije slučajna, već sistemska i dio političko-pravosudnog dogovora na najvišem nivou prenosi novi.ba