Politički i društveni trenuci u Bosni i Hercegovini i dalje izazivaju žestoke reakcije, a nedavni događaj u Laktašima, vezan za košarkaški susret između Igokee i Crvene zvezde, postao je kontroverzan zbog političkih poruka koje su poslate na terenu. Nebojša Vukanović, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, izrazio je svoju nevjericu i zabrinutost zbog zloupotrebe sportskih događaja u političke svrhe. Naime, tokom utakmice, na tribinama je bio prikazan transparent sa uvredljivim političkim sadržajem, koji je uključivao sliku američkog ambasadora u BiH, Michaela Murphyja, sa nacrtanim brkovima koji podsjećaju na Adolfa Hitlera, te kukastim krstom na ruci. Transparent je bio popraćen uvredljivom porukom, koja je, prema mišljenju Vukanovića, bila potpuno neprimerena i neprihvatljiva.

Vukanović je u svom obraćanju jasno istakao da je ovo djelo bilo politički motivisano i da su režimski čelnici iskoristili ovaj događaj da šalju poruke koje nisu imale nikakve veze sa sportom. Igor Dodik, predsjednik Košarkaškog kluba Igokea i potpredsjednik SNSD-a, prethodno je najavio iznenađenje na utakmici, a sada se pokazalo da je pripremao ovakvu vrstu političkog skandala. Dodik i njegov politički saveznik, Stevandić, bili su prisutni na utakmici, a prema Vukanovićevim riječima, oni su direktno odgovorni za korišćenje navijača Igokee kao instrumenta za širenje političkih poruka.

Sama prisutnost kukastog krsta, simbola koji je nosio ogromnu tragediju i stradanje miliona ljudi tokom Drugog svjetskog rata, dodatno je uzburkala javnost. Ovaj simbol je povezan s ustaškim zločinima, koji su imali ogromne posledice za srpski narod, pa je sam čin izlaganja ovog simbola na utakmici, prema mnogima, u suprotnosti sa svakim etičkim standardom. Vukanović je, u tom kontekstu, poručio da su ovakve političke poruke sramne i da ne bi trebalo da imaju mesto u sportskoj areni.

Ovaj incident samo je deo šireg političkog kontesta koji traje već nekoliko godina u Bosni i Hercegovini, a koji je dodatno zakomplikovan činjenicom da je Milorad Dodik, lider SNSD-a, već godinama na političkom čelu Republike Srpske. Vukanović je izneo ozbiljne optužbe prema međunarodnoj zajednici, tvrdeći da su zapadne zemlje, posebno Sjedinjene Američke Države, bile te koje su decenijama održavale Dodikov režim na vlasti, tolerirajući njegovu devijantnu politiku i ponašanje. Prema njegovom mišljenju, sve veći haos koji Dodik stvara u Republici Srpskoj trebalo bi biti predmet ozbiljnog razmatranja kako od domaćih, tako i od međunarodnih institucija.

Takođe, Vukanović se osvrnuo na Dodikovo ponovno ponašanje u Drakuliću, kod Banjaluke, gde je tokom komemoracije za 2.300 Srba stradalih od ustaških ruku tokom Drugog svjetskog rata, umesto da oda počast žrtvama, držao politički govor. U svom govoru, Dodik je, prema Vukanovićevim tvrdnjama, govorio o političkoj situaciji u Srbiji, napadao studente i pokušao da se dodvori vlastima u Beogradu. Ove izjave izazvale su dodatnu kritiku, jer su bile potpuno neprikladne u kontekstu komemoracije i sećanja na nevino stradale.

Ceo događaj, uključujući izlaganje transparenta sa kukastim krstom, postavio je pitanje kako će reagovati međunarodne institucije, uključujući američku ambasadu i ambasade drugih zapadnih zemalja. S obzirom na to da je Milorad Dodik često bio smatran miljenikom zapadnih vlasti, pitanje njegovog ponašanja i političkih poteza postaje sve komplikovanije. Vukanović je bio kritičan prema međunarodnoj zajednici, tvrdeći da su te iste zemlje odgovorne za to što su Dodikovu vladavinu održavali na vlasti, uprkos njegovim skandalima i devijantnom ponašanju.

Zaključno, ovaj incident u Laktašima pokazuje koliko je duboka politička polarizacija u Bosni i Hercegovini, posebno u Republiki Srpskoj, gde sport postaje alat u političkoj borbi. Transparenti, koji sadrže političke poruke i simboliku, postali su neizostavan deo mnogih događaja, što dovodi do pitanja o tome da li je moguće očuvati neutralnost i poštovanje u sferi javnih manifestacija, a posebno u sportu.

Na kraju, ovaj incident u Laktašima samo je još jedan u nizu događaja koji pokreću pitanje o tome kako politička manipulacija sve više ulazi u sferu sporta i društvenih događanja u Bosni i Hercegovini. Jasno je da je ovaj potez, uz sve političke konotacije, izazvao oštre reakcije i postavio pred sve aktere važnu dilemu – gdje je granica između slobode izražavanja i odgovornosti prema društvenoj i istorijskoj etici. Događaji poput ovog samo dodatno kompliciraju već napetu političku situaciju, a reakcije na njih ostat će predmet daljih rasprava i analiza.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here