U posljednjim danima na političkoj sceni Bosne i Hercegovine i Austrije došlo je do snažnih tenzija uslijed kontroverznih izjava predsjednika entiteta Republika Srpska, Milorada Dodika. Njegovi javni istupi, usmjereni protiv austrijske ministrice vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger, izazvali su oštre reakcije ne samo u Bosni i Hercegovini već i na međunarodnoj diplomatskoj razini. Austrijsko Ministarstvo vanjskih poslova je kao odgovor na ove uvrede pozvalo na hitan razgovor ambasadora BiH u Beču, Sinišu Bencuna.
Dodik je u nekoliko intervjua kritički govorio o posjeti ministrice Meinl-Reisinger glavnom gradu BiH, sugerirajući da se ona ponašala neprofesionalno i neodgovorno. Njegove izjave su, prema navodima austrijskih medija, sadržavale i uvrede na račun kompletnog austrijskog političkog establišmenta, pri čemu je navodno izjavio da Austrija ima “idiote za ministre”.
Ove opasne i zapaljive tvrdnje izazvale su zabrinutost u austrijskoj političkoj javnosti, naročito jer dolaze od zvaničnog predstavnika jednog entiteta u BiH. Izjava u kojoj je Dodik ustvrdio da “ministrica koja je tek nekoliko dana na funkciji ode u Sarajevo i tamo podlegne atmosferi tapšanja po ramenima, pokazuje da i u Austriji ima neozbiljnih ministara”, doživljena je kao direktan napad na austransku diplomatiju i institucionalni dignitet.
Situaciju je dodatno zaoštrila njegova izjava za online izdanje uglednog magazina “Profil”, u kojoj je rekao: “Austrijska ministrica vanjskih poslova očigledno misli da pripada nekoj višoj rasi. Ne pripada. Učinit ću sve da se naša srpska zajednica u Austriji organizuje i izrazi svoju volju.” Ovakva retorika otvoreno dovodi u pitanje diplomatske odnose dvije zemlje i unosi dodatnu dozu nestabilnosti u ionako osjetljive odnose Bosne i Hercegovine s inostranstvom.
Austrijsko Ministarstvo vanjskih poslova odmah je reagovalo, izdavši saopštenje u kojem navode:
-
Dodikovo ponašanje predstavlja direktnu prijetnju stabilnosti,
-
Ugrožava se ustavni poredak Bosne i Hercegovine,
-
Dovodi se u pitanje teritorijalni integritet zemlje.
Ova formalna reakcija rezultirala je pozivom ambasadoru Bencunu da obrazloži stavove koji su, iako izrečeni od strane entitetskog predsjednika, reflektovani na međunarodnu sliku Bosne i Hercegovine.
Zanimljiv je komentar Helmuta Brandstättera, šefa delegacije NEOS-a u Evropskom parlamentu, koji je naglasio da takvo Dodikovo ponašanje zapravo najrječitije govori o njegovoj političkoj nemoći. On je izjavio da predsjednik RS-a svojim uvredama i provokacijama najviše šteti upravo srpskom narodu, čije interese navodno zastupa.
Brandstätter je dodatno pojasnio:
-
“Dodik je leđima pritisnut uza zid”, čime aludira na njegovu sve veću političku izolaciju;
-
Nazvao je njegove izjave nepodnošljivima, te ih okarakterisao kao nevjerovatno drske.
U pozadini ove diplomatske afere, može se naslutiti šira politička strategija kojom Dodik pokušava izazvati međunarodnu reakciju i time ojačati unutrašnju podršku u Republici Srpskoj. Međutim, takvi postupci mu se sve češće vraćaju kao politički bumerang, jer izazivaju ozbiljne posljedice u međunarodnim odnosima i kompromitiraju poziciju Bosne i Hercegovine na globalnoj sceni.
Ovo nije prvi put da Dodik svojim izjavama izaziva međunarodne kontroverze. Njegova retorika često izlazi iz okvira prihvatljivog političkog diskursa, a sve češće ima prizvuke ksenofobije, etničke isključivosti i populizma. Međutim, nova dimenzija ovog incidenta jeste što su ovoga puta reakcije stigle direktno iz institucija jedne članice Evropske unije, koja ima značajan uticaj na politiku proširenja i stabilnosti u jugoistočnoj Evropi.
Zaključno, verbalni napadi Milorada Dodika na austrijsku ministricu vanjskih poslova otvorili su još jedan front sukoba s međunarodnom zajednicom. Austrija, kao važan partner Bosne i Hercegovine u procesu evropskih integracija, ovim je poslala jasnu poruku da neće tolerisati uvredljive izjave koje podrivaju dostojanstvo njenih državnih zvaničnika. S druge strane, ovaj incident ponovo skreće pažnju na potrebu za jačanjem diplomatskih normi i odgovornosti političkih lidera u regionu. Ukoliko se ovakvi ispadi nastave, mogli bi imati ozbiljne posljedice po vanjsku politiku BiH, ali i po položaj srpske zajednice u evropskim državama, što bi u konačnici moglo štetiti upravo onima u čije se ime, kako tvrdi Dodik, govori.