Predsjedavajuća Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, iznijela je oštru kritiku prema aktuelnom sudskom procesu protiv predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, i direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića, koji se vodi pred Sudom BiH. Prema njenim riječima, cijeli proces je politički motiviran i ima za cilj podrivanje Ustava Republike Srpske te slabljenje njenih institucija. Cvijanović tvrdi da od samog početka nije bilo nikakve pravne osnove za pokretanje ovog postupka, već da je u pitanju isključivo politička borba, koja se koristi pravosudni sistem kao sredstvo pritiska.

Naglasila je kako bi u pravnoj državi ovakav slučaj bio nezamisliv. Prema njenim riječima, politički proces koji se vodi protiv Dodika i Lukića nije imao nikakvog temelja u zakonu, već je bio dio šire političke strategije. “Da je BiH pravna država, ovakav sramni politički progon nikada ne bi ni započeo”, istakla je Cvijanović. Dodala je da bi visoki predstavnik Christian Schmidt uopšte trebao biti smatran nelegalnim, jer nije imao prava da donosi odluke koje su dovele do trenutne situacije. Prema njenom mišljenju, Schmidt je došao u BiH mimo Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma, koji jasno definiše njegove ovlasti, i to samo kao “lažni visok predstavnik”.

Izražavajući zabrinutost zbog trenutnog stanja, Cvijanović smatra da BiH uopšte nije na putu da postane pravna država. Naglasila je da je razlika između BiH i prave pravne države toliko velika da je “svjetlosnim godinama daleka”. Ova distanca, prema njenom mišljenju, najbolje se vidi kroz činjenicu da je pravosuđe u BiH pod utjecajem politike, koja se obavlja u Sarajevu uz pomoć stranih faktora. Cvijanović je istakla da je ova veza između pravosudnih institucija i politike vidljiva kroz brojne izjave političara, uključujući bivšeg lidera Stranke demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića, kao i nedavne komentare Elmedina Konakovića, lidera Naroda i pravde (NiP). Oba političara, prema njenim riječima, otvoreno su se hvalili svojim ulogama u pokretanju, kako ona tvrdi, “montiranog procesa” protiv Milorada Dodika.

Cvijanović smatra da je cijeli slučaj dokaz za političku manipulaciju pravosudnim sistemom, čime se pravi presedan za slične političke procese u budućnosti. Sudska neovisnost i pravda su, prema njenim riječima, ozbiljno ugroženi jer je politička logika preuzela primat u odnosu na pravne principe. Ove tvrdnje u njenom govoru jasno ukazuju na neslaganje s politikama koje se provode iz Sarajeva, kao i sa intervencijama stranih predstavnika u unutrašnje stvari zemlje.

Cvijanović je također naglasila da bi sve ove akcije, uključujući smanjenje autonomije entiteta i podrivanje njegovih institucija, bile nemoguće bez aktivnog uplitanja međunarodnih faktora, što je, prema njenom mišljenju, dodatno otežalo poziciju Republike Srpske unutar Bosne i Hercegovine. Smatra da su ovi strani faktori ključni za održavanje političke dinamike koja favorizuje jednu stranu u BiH, dok se istovremeno zanemaruju unutrašnji interesi zemlje.

U zaključku, Željka Cvijanović poziva na veću odgovornost i postojanje istinske političke slobode za entitete unutar BiH. Ističe kako bi jedini pravi način za prevladavanje trenutne političke krize bio povratak pravnoj državi koja ne bi bila pod utjecajem spoljnih političkih agendi. Bez toga, BiH, prema njenim riječima, nikada neće postati stabilna i funkcionalna država.

Cvijanović je, u svom obraćanju, takođe osvrnula na značaj suvereniteta Republike Srpske, ističući da se ne može dozvoliti da se institucije ovog entiteta potkopavaju političkim uticajem iz Sarajeva ili stranih faktora. Ona naglašava da bi svaki pokušaj daljeg smanjenja autonomije Republike Srpske predstavljao opasnost za stabilnost cijele zemlje. Prema njenim riječima, politika koja teži centralizaciji vlasti u Sarajevu, kao i uplitanje međunarodnih aktera, ima samo jedan cilj – slabljenje institucija Republike Srpske i njenog naroda. Cvijanović ističe da je potrebno vraćanje povjerenja u institucije, koje bi mogle da rade u interesu svih građana BiH, a ne samo u interesu jednog političkog centra moći.

Ona također napominje da, uprkos svim izazovima i političkim tenzijama, Republika Srpska neće odustati od svojih principa i nastavit će da se bori za ustavnu poziciju i legitimna prava svojih građana. U tom kontekstu, Cvijanović je jasno poručila da je BiH, u svom trenutnom obliku, daleka od stabilnosti i demokratskog razvoja, jer se neprestano suočava s političkim manipulacijama i pokušajima centralizacije vlasti. Ona smatra da je za opstanak i stabilnost BiH ključno da se poštuju temeljna načela Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji garantuje ravnotežu i jednakopravnost entiteta, te da se stvori politički ambijent u kojem će svaki entitet moći da funkcioniše u skladu sa svojim ustavnim pravima, bez vanjskih pritisaka i političkih pritisaka.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here