Na nedavnoj tematskoj sjednici Vlade Republike Srpske (RS), predsjedavajuća Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, iznijela je snažnu osudu prema ponašanju bošnjačkih političkih lidera, za koje tvrdi da podstiču nacionalne tenzije i pozivaju na sukobe. Tokom svog izlaganja, Cvijanović je naglasila da su to, prema njenim riječima, političari iz Federacije BiH koji destabiliziraju unutrašnje odnose i ruše ustavni poredak zemlje.
Cvijanović je posebno istakla da su zvaničnici RS odgovorni i uvijek nastupaju u okviru Ustava BiH, dok sa druge strane optužuje bošnjačke političare da, koristeći medije i političku moć, podižu napetost i nanose štetu mirnom suživotu. U tom kontekstu, izjavila je da je vanjska politika BiH doživjela potpuni kolaps jer se temelji na interesima samo jednog naroda, te pozvala na vraćanje u okvire Ustava kako bi se ponovo uspostavio balans.
Jedan od ključnih trenutaka u njenom govoru bio je naglasak na incidentima u kojima su političari nosili maskirne uniforme i time, prema Cvijanović, slali opasne poruke koje mogu izazvati daljnju eskalaciju nasilja. “To je apsolutno nedopustivo. U RS ne stanuje bilo kakva luda ideja da neko obuče maskirnu uniformu i poziva na rat,” naglasila je Cvijanović, izražavajući zabrinutost zbog takvih poteza.
Pored toga, Cvijanović je istakla da je jedan od najvažnijih razloga za krizu u vanjskoj politici BiH upravo ponašanje pojedinih članova Predsjedništva BiH, te optužila ministra vanjskih poslova i nekoliko ambasadora za neodgovorno vođenje politike koja nije u interesu svih građana BiH. Ukazala je na činjenicu da se politika zemlje često svodi na zastupanje interesa jednog naroda, dok se uopšte ne razmatraju širi interesi svih naroda unutar zemlje. Ona je također izjavila da će oni koji su odgovorni za takav smjer vanjske politike morati snositi krivičnu odgovornost.
Posebnu pažnju posvetila je i kritici međunarodnih zvaničnika, konkretno Christian Schmittu, kojeg smatra odgovornim za donošenje odluka koje nisu u skladu s ustavnim normama. Cvijanović smatra da je Schmidt, kao neizabrani stranac, svojim odlukama doveo BiH u lošu situaciju, što je, prema njenom mišljenju, nedopustivo. Smatra da će doći trenutak kada će on napustiti svoju poziciju.
S obzirom na trenutnu političku situaciju, Cvijanović je u svom govoru pozvala i na jaču podršku policiji Republike Srpske, koja, kako je istakla, uopšte ne provocira, već se ponaša odgovorno u skladu sa zakonima. U tom smislu, ponovila je da nikakve aktivnosti van okvira Ustava neće biti dozvoljene i da svi postupci moraju biti saglasni s ustavnim normama BiH.
Ono što je Cvijanović posebno naglasila tokom sjednice Vlade RS jeste nepovjerenje prema vanjskim medijima i izvorima iz Federacije BiH, koji, prema njenim riječima, stalno stvaraju negativnu sliku o RS-u. Dodala je da je politička situacija u BiH postala sve teža zbog utjecaja koji dolazi iz Sarajeva, kojeg smatra odgovornim za destabilizaciju zemlje. Po njenim riječima, sarajevska politika stvorila je duboke podjele među narodima, čime se ugrožava opstanak svih naroda unutar BiH.
Na kraju, Cvijanović je izrazila nadu da će se međunarodna zajednica početi baviti stvarnim problemima, a ne samo etničkim podjelama koje dominiraju političkom scenom zemlje. Iako je upozorila na ozbiljne izazove s kojima se suočava BiH, zaključila je da je vrijeme da se političari unutar zemlje okupe i rade na iznalaženju dugoročnog rješenja, koje će omogućiti stabilnost i mir u BiH.
Cvijanović je, kao zaključak svog govora, poručila da je važno očuvati stabilnost RS-a i nastaviti se boriti za interese građana ovog entiteta, bez obzira na vanjske pritiske. Po njenim riječima, trenutni izazovi mogu se prevazići samo kroz zajednički rad, uz poštovanje ustavnih principa i ravnoteže među narodima.
Na kraju, Željka Cvijanović je još jednom ponovila da je važnost očuvanja unutrašnje stabilnosti RS-a ključna za budućnost cijele zemlje. Smatra da međunarodni faktori i pritisci ne smiju dovesti do gubitka suvereniteta entiteta, te da svaki pokušaj vanjskog miješanja u unutrašnje stvari treba biti strogo odbijen. Istaknula je da bi svi građani BiH, bez obzira na etničku pripadnost, trebali imati pravo na miran i dostojanstven život, bez straha od sukoba ili političkih manipulacija. Cvijanović je pozvala sve političke aktere da se, uz međusobno poštovanje i uvažavanje, okrenu dijalogu i izgradnji povjerenja, naglašavajući da samo kroz proaktivan pristup i zajednički rad može doći do trajnog mira i stabilnosti u BiH.