U posljednjem obraćanju javnosti, reprezentativni sindikati i Udruženje kontrolora letenja u Bosni i Hercegovini odlučno su reagovali na duboku krizu koja potresa Agenciju za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA). Povod za ovako oštar istup je neizvršenje arbitražne presude u slučaju slovenačkog preduzeća Viaduct d.o.o. Portorož protiv Bosne i Hercegovine, što je, prema riječima sindikata, dovelo do ozbiljne destabilizacije rada BHANSA-e, uprkos činjenici da sama agencija nije bila strana u tom sporu.

Sindikati su javno izrazili zabrinutost jer su posljedice ovog međunarodnog spora nepravedno prebačene na leđa zaposlenika BHANSA-e. Zbog blokade priliva sredstava iz Eurocontrol-a, osnovne funkcije ove agencije su postale ozbiljno ugrožene. Napomenuto je da BHANSA ostvaruje više od 90% svojih prihoda putem naknada za prelete zračnim prostorom BiH, što znači da bez tog izvora financiranja, održavanje osnovnih usluga postaje gotovo nemoguće.

Posebno su istaknuli da je BHANSA u 2024. godini uplatila preko 19,2 miliona KM u entitetske budžete na osnovu doprinosa, dok se u prva dva mjeseca 2025. predviđa da će iznos premašiti 20,3 miliona KM. I pored toga, iz budžeta nije povukla ni jednu konvertibilnu marku, što dodatno naglašava nezavisnost i odgovornost agencije.

U nastavku saopćenja sindikati su upozorili da, ukoliko se ova blokada nastavi, BHANSA neće biti u stanju:

  • izmirivati operativne troškove,

  • redovno servisirati ključnu tehničku opremu,

  • plaćati gorivo, režije i druge osnovne potrebe.

Ovo bi značilo potpuni kolaps sistema koji mora funkcionisati neprekidno, 24 sata dnevno, sedam dana u sedmici.

Poseban akcenat stavljen je na kontrolore letenja, koji se suočavaju s velikim profesionalnim i psihološkim pritiscima. Njihov posao zahtijeva potpunu koncentraciju, brzu i tačnu reakciju te odgovornost za sigurnost hiljada putnika. Međutim, trenutna atmosfera nesigurnosti oko budućnosti agencije i njihovih plata ozbiljno narušava radne uvjete.

Dugotrajna izloženost stresu, ističu sindikati, može ugroziti sposobnost radnika da održavaju standarde koji su ključni za sigurnost zračnog saobraćaja. U tom kontekstu, poručuju da se ne radi samo o radnim pravima, već o sigurnosti cijelog društva.

Također, sindikati su jasno poručili da ova situacija nadilazi lokalne granice. Ona je sada i međunarodno pitanje, jer zračni prostor BiH nije izolovan, već predstavlja dio globalne zračne mreže. Svaki poremećaj unutar te mreže, upozoreno je, ima šire posljedice.

U tom duhu:

  • Sindikat kontrolora letenja BiH

  • Udruženje kontrolora letenja BiH

obavijestili su međunarodne organizacije ATCEUC i IFATCA o ozbiljnosti situacije. Obje organizacije su ne samo izrazile podršku, već su i preduzele konkretne korake, posebno u kontekstu ratifikacije sporazuma u Belgijskom parlamentu, koji bi Eurocontrol zaštitio od ovrha trećih strana.

Sindikati su već kontaktirali domaće vlasti, a međunarodne organizacije su se obratile ključnim institucijama kao što su Ured visokog predstavnika (OHR) i Ombudsmani za ljudska prava, zahtijevajući hitnu reakciju i zaštitu prava zaposlenih.

U obraćanju bh. vlastima, posebno Vijeću ministara BiH, sindikati su izrazili šok i nezadovoljstvo što su u cijeli proces uključeni i uposlenici BHANSA-e. Smatraju neprihvatljivim da oni snose posljedice spora sa Viaduktom, s kojim BHANSA nije imala nikakve veze.

Zbog toga zahtijevaju:

  1. Hitno izvršenje finansijskih obaveza države, kako se ne bi narušila prava zaposlenih.

  2. Primjenu člana 23 Zakona o BHANSA-i koji jasno štiti prava uposlenika u ovakvim situacijama.

  3. Da se sredstva BHANSA-e ne koriste za pokrivanje dugova koje agencija nije stvorila.

Naglasili su da bi odluka da se sredstva agencije koriste za otplatu duga predstavljala opasan presedan, koji bi mogao otvoriti vrata budućim zloupotrebama. U slučaju da se situacija ne riješi, sindikati će biti primorani aktivirati sve zakonske mehanizme kako bi zaštitili prava svojih članova.

Na kraju, u emotivnom tonu, poručili su: “Naš posao je da čuvamo živote. Sada tražimo da neko čuva i naša prava.”

Podsjećanja radi, problem je nastao kada je Vlada Republike Srpske jednostrano raskinula ugovor o koncesiji sa Viaduktom, što je pokrenulo arbitražni proces pred Vijećem u Washingtonu. Presuda je donesena u korist Viadukta, a Republika Srpska se još 2017. godine obavezala na bezuslovnu isplatu štete, što tada potpisuje Željka Cvijanović kao tadašnja premijerka RS-a.

Danas dug prema ovom slovenačkom preduzeću raste za 18.000 KM dnevno, a ukupno je već premašio 110 miliona KM. Pošto RS nije izmirila svoje obaveze, posljedice su prenesene na BHANSA-u koja, zbog toga, više ne može dobiti sredstva iz Eurocontrola, što ovu instituciju dovodi u stanje operativne paralize.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here