Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, iznio je snažnu izjavu o suđenju koje je u toku protiv njega i Miloša Lukića, naglašavajući da, bez obzira na to kakva presuda bude donijeta, ona neće riješiti niti jedan problem, već će samo otvoriti nove. Dodik je u svom obraćanju na društvenim mrežama jasno poručio da je cijeli pravni postupak utemeljen na političkom pritisku i da su svi ključni akteri, poput predsjednika Stranke demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića, ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića, te novinara Avde Avdića, svjesni da su njihove odluke i potezi u ovom procesu pod snažnim političkim utjecajem. Dodik je izričito naglasio da nije vidovit i da ne može predvidjeti konačnu presudu, ali da su okolnosti u kojima je podignuta optužnica i kasnije potvrđena od strane Suda BiH bile pod velikim pritiskom.

Tijekom svoje objave, Dodik je osvrnuo se na bivšeg sudiju Suda BiH Mirsada Striku, koji je bio zadužen za suđenje prije nego što je predmet preuzela sutkinja Sena Uzunović. Dodik je pohvalio Striku, ističući da je on odbio učestvovati u politički motiviranom procesu, nazivajući ga “časnim”. U njegovom očima, Strika će ostati zapamćen po integritetu, dok će ostali akteri u ovom slučaju, prema njegovim riječima, morati živjeti sa sramotom. Dodik je zatim rekao da je osnovni cilj ovog procesa bio potpuno drugačiji od efekta koji će on izazvati, navodeći da se možda čak radi o najboljem ishodu za Bosnu i Hercegovinu, jer je, prema njegovom mišljenju, cijeli pravni sustav zemlje u ovom trenutku na tragu nepravde.

Dodik se osvrnuo i na to da ne postoji jedinstvena politika u BiH koja bi omogućila ostvarenje pravičnih presuda, ističući da je pravda postala instrument za političke ciljeve, a ne sredstvo za uspostavljanje pravičnosti i ravnoteže. On je u svom obraćanju koristio i poslovicu, naglašavajući da “što se grbo rodi, vrijeme ne ispravi”, što znači da se, prema njegovim riječima, nepravda koja je već započela neće moći ispraviti u budućnosti, pa čak ni ako bi presuda bila povoljnija za njega. Dodik je također iznio opservaciju o sudstvu u BiH, ističući da je sudska procedura već unaprijed bila sklonjena političkom utjecaju, zbog čega je cijeli proces od samog početka imao predodređene ishode.

Pored svega, Dodik je iznio i svoje stavove o sudskoj instituciji u BiH, rekavši da su presude koje dolaze iz Sarajeva, prema njegovom mišljenju, često politički motivirane i da ne odražavaju pravu pravdu. On smatra da će presuda koja se očekuje protiv njega i Lukića biti još jedan primjer nepravednog suđenja, koje se temelji na političkom utjecaju i na silovanju osnovnih pravnih principa. Dodikovo stajalište u ovom kontekstu pokazuje njegovu čvrstu poziciju da će se oduprijeti svim pokušajima da se Republika Srpska podvrgne presudama koje nisu u skladu s ustavnom autonomijom i pravima naroda RS.

Za kraj, Dodik zaključuje da možda Bosna i Hercegovina u ovom trenutku i nije zaslužila bolji ishod, smatrajući da su političke prilike u zemlji takve da čak i povoljan ishod za njega ne bi donio pravičnu i dugoročnu stabilnost za cijeli region. Time se stavlja i pitanje integriteta pravnog sistema BiH, koji je prema njegovom mišljenju snažno kontaminiran političkim utjecajem, a samim tim i njegova sposobnost da proizvede pravične i legitimne presude. Ovaj slučaj je postao simbolom šire političke borbe unutar BiH, gdje su politički motivi često u konfliktu s pravima i slobodom samih građana.

U nastavku svojih izjava, Dodik je dodatno pojasnio kako trenutni pravni proces prema njemu i Lukiću ne predstavlja samo pitanje pravde, već i opstanak političkog suvereniteta Republike Srpske. On je naglasio da bi presuda koja bi bila donesena u ovom slučaju mogla imati dalekosežne političke posljedice, koje bi mogle ugroziti ustavni okvir BiH i dovesti do daljnjih potresa u unutrašnjem političkom životu. Dodik je istaknuo kako je, iako je pravda često predmet političkog nadmetanja, jasno da će njegov stav o ovoj presudi biti ključan za budućnost Republike Srpske u širem političkom kontekstu. On je također ukazao na to da politički utjecaj na pravosudne institucije nije novost u BiH, jer su u prošlosti mnogi pravni postupci, koji su imali visoku političku težinu, također bili podložni snažnim vanjskim i unutrašnjim pritiscima. Također, Dodik je izrazio svoje uvjerenje da je političko djelovanje Republike Srpske u ovom trenutku nužno da bi se sačuvali interesi naroda i zaštitila suverenost entiteta, ali i cijele zemlje, jer BiH, prema njegovim riječima, mora opstati kao jedinstvena, suverena država koja poštuje prava svih naroda. Zbog svega navedenog, Dodik smatra da se pravosudni sistem BiH mora reformirati kako bi postao objektivan i neovisan od političkih utjecaja, te da bi bio u mogućnosti donositi presude koje će biti u interesu svih građana i doprinijeti izgradnji dugoročnog mira i stabilnosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here