Ministar odbrane Bosne i Hercegovine, Zukan Helez, izneo je svoje stavove uoči suđenja Miloradu Dodiku, koje se očekuje narednih dana. Prema njegovim rečima, presuda koja će biti doneta u ovom slučaju biće pravedna i u skladu sa zakonima BiH. Helez je istakao da se, kako se datum presude približava, uočava povećani politički pritisak na sud, pri čemu se pokušava stvoriti narativ da je suđenje Dodiku zapravo napad na sve građane Republike Srpske. Prema ovom pristupu, suđenje se pokušava prikazati kao pretnja stabilnosti BiH i kao pokušaj unitarizacije države, uz manipulaciju i političku retoriku koja podseća na laži o tome da su Bošnjaci ti koji “sude Srbima”.
Ove tvrdnje nisu ostale bez odgovora. Predstavnici vlasti Republike Srpske, predvođeni članovima SNSD, održali su sastanak u Banjoj Luci gde su zapretili da će preduzeti radikalne odluke ukoliko Sud BiH donese presudu protiv Milorada Dodika. Na ovaj način pokušali su izvršiti direktan pritisak na pravosudne institucije. Ovaj politički pritisak dodatno je podržan iz Beograda, gde je predsednik Aleksandar Vučić izrazio nadu da će se presuda doneti na način koji neće ugroziti stabilnost regiona.
Helez je međutim, odgovorio na ove pritiske oštro, navodeći da Bosna i Hercegovina nije podložna mešanju spolja. On je istakao da su institucije BiH dovoljno jake da se odupru svim pokušajima destabilizacije, bilo da dolaze iz unutrašnjih ili spoljašnjih izvora. Dodao je da nijedan političar, pa ni Milorad Dodik, nije iznad zakona, a pravosudne institucije BiH treba da rade u skladu sa zakonom, bez obzira na političke pritiske.
U kontekstu političkog pritiska, Helez je istakao da su mnogi političari iz BiH, uključujući Dragana Čovića, Mladena Ivanića i Fahrudina Radončića, prošli kroz sudski proces, a neki su čak i osuđeni. Dodik ne bi trebao biti izuzetak, kako god presuda bila. Helez je pozvao građane BiH da ostanu mirni i ne podležu manipulisanjima koja imaju za cilj izazivanje straha. Takođe, naglasio je važnost stabilnosti i zakonskog okvira, te pozvao pravosudne i sigurnosne institucije da budu spremne da deluju ukoliko dođe do narušavanja javnog reda i mira.
Ministar je potom ukazao na značaj međunarodne zajednice, naglašavajući da EU, NATO, Vijeće sigurnosti UN-a i EUFOR moraju biti svesni trenutne političke situacije u BiH i biti spremni da reaguju u cilju očuvanja mirne i stabilne situacije. Helez je jasno poručio da bi u slučaju ugrožavanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta ili ustavne celovitosti BiH, Oružane snage BiH bile spremne da deluju u zaštitu državnosti Bosne i Hercegovine.
Nadalje, Helez je podsetio da Republika Srpska nije i nikada neće biti država, nego samo jedan od dva entiteta unutar suverene države BiH. On je apelovao na sve da se ne zanose, jer RS nema suverena i nikada neće biti prepoznata kao zasebna politička celina izvan Bosne i Hercegovine. Ove tvrdnje podržava njegov stav da će Oružane snage BiH delovati u skladu sa zakonima, kako bi sačuvale stabilnost i jedinstvo države.
Zaključno, Helez je ponovio svoju podršku ustavu BiH i izraženu posvećenost očuvanju zakona i demokratskog poretka u zemlji, bez obzira na političke pritiske koji dolaze s bilo koje strane. On je pozvao sve političke aktere, kao i građane BiH, da se uzdrže od nasilja i da podrže pravnu državu i nezavisnost pravosudnih institucija.
Na kraju, Helez je istakao da je budućnost Bosne i Hercegovine u rukama njenih građana i njenih institucija, koje moraju ostati dosledne ustavnim normama i zakonima, bez obzira na spoljne pritiske. Podsećajući na činjenicu da su svi političari u zemlji odgovorni pred zakonom, naglasio je da će samo poštovanje prava i pravde omogućiti stabilnost i napredak zemlje. Uz podršku međunarodne zajednice i unutrašnju posvećenost demokratskim vrednostima, BiH će ostati snažna i jedinstvena, uprkos svim pokušajima koji dolaze sa strane da se destabilizuje njen pravni i politički sistem.