U posljednjem vremenskom periodu politička scena u Bosni i Hercegovini postaje sve napetija, a izazovi koje donosi trenutna situacija postavljaju pred političke stranke velike odgovornosti. HDZ BiH je najavio vanrednu sjednicu svog Predsjedništva, koja će se održati sutra u Ljubuškom. Na ovoj sjednici, koja će početi u 10.00 sati, raspravljat će se o izazovima trenutne političke situacije i važnim tekućim pitanjima, koji u velikoj mjeri oblikuju politiku BiH.
Glavni pokretač sazivanja ove sjednice dolazi iz redova Hrvatskog narodnog sabora (HNS), na čelu s članom Predsjedništva HNS-a, Pero Previšićem. Previšić je zahtijevao sazivanje vanredne sjednice vodećih tijela HNS-a zbog ozbiljnih političkih turbulencija koje su nastale nakon izricanja prvostepene presude Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske. Ova presuda izazvala je brojne reakcije, kako u BiH, tako i u susjednoj Srbiji, što dodatno komplicira političku dinamiku u regiji.
Previšić smatra da je reakcija na presudu Dodiku izazvala brojne političke i pravne posljedice, a posebno je zabrinut zbog prijedloga zakona koji će se razmatrati u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Ovi prijedlozi zakona, koji uključuju zabranu rada Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, Suda BiH, Tužilaštva BiH, kao i sigurnosnih agencija poput OSA-e i SIPA-e, prijete ozbiljnim ugrožavanjem pravnog poretka BiH. Ako ovi zakoni budu usvojeni, moglo bi doći do ozbiljnih posljedica po funkcioniranje institucija koje predstavljaju temelj stabilnosti države.
Na ovom važnom sastanku u Ljubuškom bit će i od ključne važnosti da se razjasne stavovi Dragan Čovića, predsjednika HDZ-a i HNS-a, kao i drugih političkih lidera unutar HNS-a. Previšić ističe kako je važno da u ovom ključnom trenutku, kada je politička stabilnost BiH pod prijetnjom, HDZ i sve članice HNS-a ne prešute, nego da zauzmu aktivan i odgovoran stav. Hrvatski narod ne smije biti pasivan u ovim trenucima, jer se radi o vrlo ozbiljnoj situaciji koja bi mogla imati dugoročne negativne posljedice na stabilnost države.
Ovakva sjednica se održava u vremenu kada političke tenzije u BiH rastu, a prijedlozi koji dolaze iz Republike Srpske predstavljaju direktnu prijetnju institucionalnom okviru države. HDZ BiH, kao jedan od ključnih političkih aktera, ima značajnu odgovornost u ovom procesu, jer će njegovi stavovi i odluke oblikovati političku klimu u BiH.
Zaključak je da je pred nama ozbiljan politički trenutak koji zahtijeva hitnu i promišljenu reakciju svih relevantnih političkih faktora. Odluke koje će biti donesene u sljedećim danima mogu imati dugoročne posljedice na stabilnost BiH, a posebno na način na koji će se funkcionirati njene institucije. S obzirom na sve ove okolnosti, vrlo je važno da politički lideri prepoznaju ozbiljnost trenutne situacije i djeluju odgovorno, kako bi se očuvala politička stabilnost u zemlji.
U daljnjim analizama, važno je naglasiti kako će politika HDZ-a BiH i HNS-a u nadolazećim danima značajno utjecati na smjer političkih pregovora i stabilnost države. Naime, u trenutnoj situaciji, dok se u Narodnoj skupštini RS razmatraju zakonski prijedlozi koji se protive institucijama na nivou BiH, uključujući Visoko sudsko i tužilačko vijeće, SIPA-u i OSA-u, političke stranke iz Federacije BiH suočavaju se s izazovom da očuvaju jedinstvo i funkcionalnost državnih institucija. S obzirom na to da je HNS već dulje vrijeme u središtu političkih diskusija, njihove odluke o tome kako će se postaviti prema prijedlozima iz RS-a, kao i o tome hoće li tražiti dodatne izmjene u zakonodavnom okviru, imat će ključnu ulogu u budućim političkim pregovorima.
Ovakve odluke mogu utjecati na način na koji će se dalje razvijati međunacionalni odnosi u BiH, jer Srbi u RS-u već pokazali odlučnost u promoviranju svojih interesa, dok Hrvati i Bošnjaci kroz svoje političke stranke i institucije moraju pronaći načine za očuvanje stabilnosti i izbjegavanje daljnjih podjela. Pored toga, ovakvi prijedlozi zakona, koji djeluju direktno protiv nadležnosti i autonomije državnih institucija BiH, mogli bi imati dalekosežne posljedice po međunarodni status BiH. Ako BiH nastavi smanjivati poštivanje suvereniteta svojih vlasti, to bi moglo narušiti odnose s međunarodnim partnerima, uključujući Europsku uniju i Sjedinjene Države, koji jasno naglašavaju važnost očuvanja stabilnosti i integriteta BiH kao države.