Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Dženan Đonlagić uputio je ozbiljne kritike na račun sigurnosnih i pravosudnih institucija, tvrdeći da se država nalazi u institucionalnom haosu uz direktnu odgovornost političkih aktera na državnom nivou.
Gostujući u emisiji BHT1 Uživo, Đonlagić je posebno istakao slučaj Milorada Dodika i saradnika, za koji smatra da je podložan političkoj sabotaži.
“SIPA nije obavila svoj posao, a Sud i Tužilaštvo BiH, čini se, ulaze u aranžmane s Dodikom. Time se šalje poruka da su neki ljudi iznad zakona”, izjavio je Đonlagić.
Naglasio je kako je povjerenje građana u pravosudni sistem ozbiljno narušeno, te istakao da je fokus javnosti pogrešno usmjeren prema OSA-i, dok se ključna odgovornost nalazi na SIPA-i, Sudu i Tužilaštvu.
“Špirićeva odbrana Džuve je čista politička manipulacija u interesu SNSD-a”, dodao je.
U vezi s potencijalnim povratkom Darka Ćuluma na čelo SIPA-e, Đonlagić tvrdi da se zloupotrebljava institucionalni vakuum.
“Ćulum koristi činjenicu da Vijeće ministara nije donijelo formalnu odluku o njegovom razrješenju, što je nedopustivo.”
Selektivna pravda i politička odgovornost vlasti
Đonlagić oštro kritikuje selektivnost pravosudnog sistema, poredeći tretman optuženih političara:
“Ako se zovete Fadil ili Abdulah, idete s lisicama. Ako ste Milorad ili Radovan, sve se rješava dogovorom sa Sudom. To je pravna nejednakost na djelu.”
On smatra da je institucionalna paraliza rezultat političkog kompromisa Trojke s SNSD-om i HDZ-om, te da su time propuštene ključne reforme potrebne za napredak prema EU.
“Ni Ukrajina u ratu ne usvaja zakone ovako sporo kao BiH u miru. Prava prilika propuštena je u januaru 2023. godine.”
Izborni zakon i finansijski principi
Govoreći o izmjenama Izbornog zakona, Đonlagić odbacuje prijedloge HDZ-a koji idu ka daljoj etničkoj segmentaciji.
“EU integracije ne smiju značiti dublju etničku podjelu. Sadašnji sistem je diskriminatorski i nespojiv s evropskim pravom.”
U kontekstu duga prema firmi Vijaduct, zalaže se za odgovornu fiskalnu politiku:
“BiH treba preuzeti obavezu, ali kroz raspodjelu PDV-a smanjiti sredstva koja idu entitetu RS. Ne postoji zakonska osnova da se novac uzima iz Centralne banke.”
Bez novih izbora – bez promjena
Za kraj, Đonlagić je pesimističan u pogledu skorih institucionalnih promjena, tvrdeći da se bez izbora 2026. neće dogoditi ozbiljne reforme prenosi novi.ba
“Do tada ćemo gledati samo politički zastoj i regresiju.”