U posljednjem gostovanju na Hayat TV, Bakir Izetbegović, lider Stranke demokratske akcije (SDA), otvoreno je govorio o nizu aktuelnih političkih tema koje su izazvale značajne reakcije u bosanskohercegovačkoj javnosti. Njegove izjave posebno su odjeknule zbog oštrih kritika na račun Milorada Dodika, Dragana Čovića, kao i trenutne vlasti u Federaciji BiH. U ovom prepričavanju osvrćemo se na ključne poruke iz njegovog intervjua, obrađene u jedinstvenom stilu, uz jasno razgraničene dijelove – uvod, razradu i zaključak.
Izetbegović je emisiju otvorio oštrim tonom prema Miloradu Dodiku, navodeći da je situacija u kojoj se BiH trenutno nalazi rezultat dugogodišnje pasivnosti međunarodne zajednice. Prema njegovim riječima, Dodik flagrantno krši Dejtonski sporazum, i bez odlučne intervencije međunarodnih aktera, teško da će ikada biti pozvan na odgovornost. “Vrijeme je da se pokrene proces uklanjanja Dodika iz političkog života BiH”, rekao je, ističući da čak ni Srbi neće imati koristi od njegove politike.
Posebno upečatljivo bilo je njegovo poređenje sa Miloševićem, gdje je ukazao da su sankcije ključni mehanizam za rušenje autoritarnih struktura, a dodao je i da vjeruje kako će se sudbina Dodika početi rješavati već tokom ove godine. Izetbegović je takođe poručio da nema nikakvog prostora za pregovore sa SNSD-om dok je Dodik na čelu, te da bi se ta partija, bez njega, “vratila na fabričke postavke”.
Još jedna izjava koja je privukla veliku pažnju jeste njegovo razmišljanje o Brčko distriktu. Naglasio je da bi, da se nalazi na mjestu međunarodne zajednice, povukao potez kojim bi Brčko bilo priključeno Federaciji BiH, budući da arbitražni proces nije završen.
Kada je riječ o rezultatima koje SDA bilježi, Izetbegović se pohvalio rastom od 27%, naglasivši kako više nije realno očekivati da će se protiv SDA uspješno ujediniti veliki broj stranaka, kao što je to ranije bio slučaj.
U nastavku emisije, on se osvrnuo na:
-
NES, koji je nazvao malom strankom;
-
NIP, za koji tvrdi da se prepolovio;
-
Našu stranku, koju je okarakterisao kao stranku na izdisaju.
“SDA je imala osam zastupnika u Skupštini Unsko-sanskog kantona, dok je NES imao šest. Ipak, lokalni odnosi često funkcionišu po sopstvenoj logici”, objasnio je, dodavši da su koalicioni dogovori s NES-om bili narušeni zbog, kako kaže, neispunjavanja obaveza.
Jedan od trenutaka kada je ton postao posebno oštar bio je kada je govorio o Zoranu Krešiću, navodeći da osoba koja veliča Herceg-Bosnu ne bi trebala biti dio Upravnog odbora FTV-a, aludirajući na političke stavove i ranije izjave dotičnog novinara.
U razgovoru je značajan prostor posvećen i Draganu Čoviću, kojeg je optužio za neiskrenost u pregovorima i politiku pritiska na Bošnjake, često posredstvom Dodika. Prisjetio se susreta u Podgorici, gdje su obojica, kako kaže, bili “ukočeni”, što je bila refleksija zategnutih odnosa. Posebno je ukazao na dvoličnost Čovića koji je, dok su se u Neumu vodili pregovori, putovao u Banjaluku kako bi dao podršku Republici Srpskoj.
Kritike su bile upućene i prema aktuelnoj vlasti u Federaciji BiH, posebno Trojci (SDP, NiP, Naša stranka). Prema Izetbegoviću, aktuelna vlast je:
-
Šampion zaduživanja;
-
Dovela do rasta troškova života;
-
Pokazala servilnost prema HDZ-u;
-
Izdala vlastite principe.
Kao jedan od najproblematičnijih primjera vlasti, naveo je stanje u Kliničkom centru u Sarajevu, koje je, po njegovim riječima, drastično pogoršano. Tvrdi da se vodi specijalni rat protiv Bošnjaka, te da se slabi okosnica bošnjačkog naroda.
Kada je u pitanju potencijalna kandidatura na izborima za člana Predsjedništva BiH, Izetbegović je bio zagonetan. “Vidjet ćemo”, rekao je, ali je istakao da svaka iole sposobna osoba iz SDA trenutno ima ogroman potencijal da pobijedi jer se politički vjetrovi mijenjaju u korist SDA.
Zanimljiv segment intervjua ticao se i odnosa sa Turskom. Otkrio je da mu je svojevremeno predloženo da učestvuje u pregovorima s Dodikom uz posredovanje Turske, ali je to odbio, ostajući pri stavu da se ne može legitimizovati protivnik države kroz bilateralne dogovore.
Na kraju, uputio je poruku bošnjačkim predstavnicima, naglasivši da se sada ne treba boriti za vlast, već za samu državu. “Ne smiju se izvinjavati onima koji stvaraju blokade, niti predavati pozicije”, rekao je, podcrtavši da SDA stoji iza njih i da je krajnje vrijeme da se prestane s popuštanjem pred destruktivnim snagama.
Ovaj intervju predstavlja još jedan dokaz da Izetbegović ostaje čvrsto pozicioniran na političkoj sceni, bez namjere da ublaži retoriku prema onima koje vidi kao prijetnju stabilnosti države. Njegove riječi su istovremeno poziv na otpor, ali i strategija mobilizacije biračkog tijela koje se sve više okuplja oko SDA. Kroz čitav razgovor dominirale su teme očuvanja državnosti, unutrašnje stabilnosti i nužnosti jasne i odlučne politike – posebno u trenucima kada, prema njegovom mišljenju, BiH prolazi kroz jednu od svojih najizazovnijih faza.