Rod Blagojevich, bivši demokratski guverner Illinoisa, kojeg je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik angažovao da lobira za njegove interese u Washingtonu, nedavno je iznio zanimljivu usporedbu. On je, naime, izjednačio situaciju u kojoj se našao Dodik s Marine Le Pen, francuskom desničarskom političarkom, ističući da je oboje doživjelo sličan politički progon. Blagojevich je u objavi na društvenoj mreži X rekao da je Donald Trump izrazio podršku Le Pen, koja se suočava s optužbama koje su, prema njegovim riječima, ispolitizirane i imaju za cilj da je spriječe da preuzme vlast u Francuskoj. Sličnu paralelu povukao je i za Dodika, navodeći da i on prolazi kroz sličan oblik političkog progona, koji je, prema njegovim riječima, samo pokušaj eliminacije legitimnog vođe.
Ovaj lobistički angažman Blagojevicha za Dodika, koji je postao poznat zbog svojih političkih i pravnih kontroverzi, došao je u trenutku kada Dodik suočava s međunarodnim sankcijama i optužbama za destabilizaciju Balkana. Prema izvještajima, Blagojevich ima vrlo konkretne zadatke koji se odnose na pokušaj ukidanja sankcija protiv Dodikovih suradnika u Republike Srpske. Osim toga, njegov zadatak je i uvjeriti američke vlasti da zaustave ono što se često naziva “lovom na vještice” koji se, prema njihovim tvrdnjama, vodi protiv Srba. Jedan od Blagojevichovih ciljeva je i smjena jednog visokog zvaničnika UN-a koji se protivi Dodikovim separatističkim ciljevima. Iako nije spomenuto ime tog zvaničnika, jasno je da Blagojevich želi obaviti nekoliko ključnih lobističkih zadataka kako bi olakšao političku poziciju Republike Srpske na međunarodnoj sceni.
S obzirom na njegovu pozadinu, Blagojevich je osoba koja je dobro poznata javnosti. Kao bivši guverner Illinoisa, Blagojevich je prošao kroz vlastiti politički skandal, a kasnije je bio osuđen zbog optužbi za korupciju. Iako je već neko vrijeme bio smatran politički marginaliziranim, njegov angažman za Dodikove interese ukazuje na to da je i dalje vrlo utjecajan, barem u određenim političkim krugovima. Blagojevichev angažman izazvao je miješane reakcije u javnosti, jer je poznato da je u prošlosti bio povezan s različitim političkim i pravnim skandalima. Međutim, njegov rad kao lobista u Washingtonu, gdje nastoji promijeniti stavove američkih vlasti prema Republika Srpskoj, izaziva dodatnu pažnju, osobito u svjetlu stalnih političkih i diplomatskih tenzija između Sjedinjenih Američkih Država i Srpske.
Iako su neki komentatori ukazali na moguće kontroverze oko Blagojevichevog angažmana, njegov angažman za Dodikove političke ciljeve odražava dugoročnu politiku koju mnogi političari i analitičari vide kao ključnu za održavanje političkog utjecaja Republike Srpske unutar BiH i na međunarodnoj sceni. Sam Dodik, iako pod međunarodnim sankcijama, i dalje ima snažnu podršku u Srpskoj, dok pokušava izgraditi čvrste političke i diplomatske veze s različitim državama, uključujući Rusiju, Kinu i SAD. U tom kontekstu, angažman Blagojevicha može se vidjeti kao pokušaj da se osigura barem djelomično priznanje međunarodnih institucija i da se smanje pritisci koji dolaze sa zapada.
Blagojevich je, prema nekim informacijama, bio razmatran za funkciju američkog ambasadora u Srbiji, što bi bio prirodni nastavak njegovog političkog angažmana u tom dijelu svijeta. Međutim, predsjednik Donald Trump je na kraju odlučio da za tu poziciju izabere Marka Brnovicha, bivšeg državnog odvjetnika Arizone, što je izazvalo određena iznenađenja, s obzirom na Blagojevichevu prošlost i povezanost s nekim političkim krugovima u Europi.
S obzirom na sve ove okolnosti, Blagojevichev angažman kao lobista za Dodika nije iznenađujuć, s obzirom na njegovu povezanost s političkim krugovima koji podržavaju srpske interese na Balkanu. Politička dinamika u BiH i šire u regiji, uključujući stalne napetosti među nacionalnim i međunarodnim akterima, stvorila je plodno tlo za takve lobističke aktivnosti, koje bi mogle imati dugoročne političke posljedice.
Iako se Blagojevich i Dodik suočavaju s različitim vrstama političkih i pravnih izazova, njihov zajednički cilj je očigledan – smanjenje međunarodnog pritiska i jačanje političkog položaja Republike Srpske na svjetskoj sceni. Dok Blagojevich koristi svoje lobističke sposobnosti kako bi ostvario povoljne uvjete za Dodikovu vladu, i sam Dodik nastoji iskoristiti međunarodne veze i podršku kako bi osigurao bolju poziciju za Srbe u BiH. Ovo političko partnerstvo ukazuje na to da i dalje postoje značajni napori za razmjenu utjecaja, gdje političke agende i ekonomske strategije igraju ključnu ulogu u oblikovanju balkanske geopolitike. Bez obzira na svoje prošle kontroverze, Blagojevich se nameće kao važan akter u ovom političkom okruženju, čime pokazuje da, unatoč brojnim poteškoćama, političke igre na međunarodnoj sceni nikada nisu jednostavne, niti predvidljive.